Ogrzewanie podczerwienią: co to jest za rozwiązanie i jak działa

ewk
Ogrzewanie podczerwienią: co to jest za rozwiązanie i jak działaOgrzewanie na podczerwień jest wygodne, bezobsługowe i nie ma potrzeby jego serwisowania, nie nadaje się jednak do każdego rodzaju pomieszczeń.
Ogrzewanie podczerwienią: co to jest za rozwiązanie i jak działaOgrzewanie na podczerwień jest wygodne, bezobsługowe i nie ma potrzeby jego serwisowania, nie nadaje się jednak do każdego rodzaju pomieszczeń. 123rf.com
Ogrzewanie oparte na promieniowaniu podczerwonym to alternatywny sposób na ciepło w domu. Takie rozwiązanie jest ekologiczne i wygodne, jednak czy warto w nie inwestować? Piszemy, jak działa ogrzewanie podczerwienią i gdzie się sprawdzi.

Energia podczerwieni to energia promieniowania, która przemieszcza się przez przestrzeń w formie fal elekromagnetycznych. Podobnie jak światło może ulegać odbiciu, skupieniu i pochłanianiu. Te właściwości wykorzystywane są w procesie ogrzewania podczerwienią. Przesył energii podczerwieni (ang. infrared – IR) nie zależy od powietrza (powietrze nie jest nośnikiem ciepła). Energia przekształca się w ciepło w chwili pochłonięcia jej przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia.

Zobacz też: Instalacja grzewcza do domu. Czym kierować się przy jej wyborze 

Rozkład temperatur w ogrzewaniu na podczerwień

W ogrzewaniu konwekcyjnym (tradycyjnym z kaloryferami) nośnikiem ciepła jest powietrze, które ogrzane wędruje do góry. Ciepłe powietrze na górze ulega schłodzeniu i opada w dół. Dlatego w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami, powietrze nieustannie krąży, zawsze jest też cieplejsze pod sufitem i znacznie chłodniejsze nad podłogą. Różnica temperatur między górnymi i dolnymi warstwami powietrza może wynosić do 10°C.

Przy ogrzewaniu podczerwienią nośnikiem ciepła są wszystkie powierzchnie ograniczające pomieszczenie (ściany, sufit, podłoga) oraz przedmioty i osoby w nim przebywające. Ponieważ źródłem ciepła są wszystkie ciała stałe znajdujące się w zasięgu promieniowania, temperatura powietrza w całym pomieszczeniu jest mało zróżnicowana. Odpowiednia różnica temperatur między warstwami powietrza nie przekracza 2°C. To duża różnica w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym.

Czy ogrzewanie podczerwienią jest komfortowe i zdrowe?

Jak widać z powyższego porównania, rozkład temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią jest zdecydowanie korzystniejszy. Osoby, które się w nich znajdują są ogrzewane równomiernie, bez względu na ich odległość od głównego źródła ciepła. Nie występuje też w tym przypadku zjawisko tzw. „zimnych stóp" i „gorącej głowy".

Zastosowanie grzejników na podczerwień (panele, promienniki) niemal zupełnie redukuje w pomieszczeniach cyrkulację powietrza. Tym samym zmniejsza się ilość krążącego w powietrzu kurzu, dzięki czemu ogrzewanie to jest higieniczne i szczególnie przyjazne dla osób cierpiących na alergię.
Chociaż promieniowanie podczerwone nie podgrzewa powietrza, to ma na nie bezpośredni wpływ: jonizuje je ujemnie. Co to oznacza? Ujemna jonizacja powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną. Nie bez powodu promieniowanie podczerwieni wykorzystywane jest od lat do ogrzewania inkubatorów noworodków.

Promieniowanie podczerwone w głównej mierze jest pochłaniane przez przegrody budowlane, które dzięki temu są ciepłe i suche. To zapobiega rozwojowi grzybów oraz pleśni. Dodatkowo, w pomieszczenich ogrzewanych podczerwienią powietrze nie ulega nadmiernemu wysuszeniu.

Prostoty montaż i obsługa ogrzewania na podczerwień

Najczęściej w domowych systemach ogrzewania podczerwienią stosowane są panele. Mogą one być samodzielnie zainstalowne w dowolnym miejscu na ścianie lub suficie. Na rynku dostępne są także maty grzejne, które umożiwiają instalację ogrzewania podłogowego na podczerwień. Wystarczy, że mamy przygotowaną do tego celu instalację elektryczną. Na życzenie klientów producenci paneli oferują wykonanie ich w formie obrazu lub zadrukowanie wybraną fakturą. Ogrzewanie na podczerwień jest praktycznie bezobsługowe i nie ma potrzeby jego serwisowania. Do montażu paneli potrzebne są jedynie kołki rozporowe, śruby oraz wiertarka. Urządzenia te zwykle objęte są kilkunastoletnią gwarancją.

Zalety i wady promienników podczerwieni

Zalety:

  • estetyczny wygląd,
  • ekologiczne rozwiązanie,
  • mnogość i wszechstronność zastosowań,
  • natychmiastowe uczucie ciepła,
  • łatwość montażu, bezawaryjność i bezobsługowość.

Wady:

  • nie nadają sie do ogrzewania otwartych przestrzeni,
  • wysokie koszty inwestycji i eksploatacji.

Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień i gdzie się sprawdzi?

Pomimo tego, że nowoczesne promienniki na podczerwień charakteryzują sie stosunkowo niskim zużyciem energii elektrycznej, a odpowiedni dobór urządzeń i zastosowanie termostatów może znacząco wpłynąć na ograniczenie kosztów, to decydując się na promienniki nadal będziemy uzależnieni od energii elektrycznej, która jest najdroższą opcją spośród dostępnych metod ogrzewania. Producenci przekonują, że ogrzewanie podczerwienią jest porównywalne pod względem kosztów do ogrzewania węglowego, a to niekoniecznie musi być prawdą. Niestety cena za wysoki komfort użytkowania musi być wysoka. Ostatecznie koszty eksploatacyjne stanowią zawsze kwestię indywidualną i zależą od izolacyjności budynku, jego rozkładu, powierzchni, usytuowania budynku, wentylacji itp. Poza tym ogrzewanie podczerwienią nie nadaje się do każdego rodzaju pomieszczeń. Nie sprawdzi się w otwartych przestrzeniach, za to jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o ogrzewanie powierzchni takich jak: hale, magazyny, czy też obiekty przemysłowe i gospodarcze.

Warto przeczytać: Ogrzewanie sufitowe i ścienne: na czym polega, kiedy je stosować 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom