Energia podczerwieni to energia promieniowania, która przemieszcza się przez przestrzeń w formie fal elekromagnetycznych. Podobnie jak światło może ulegać odbiciu, skupieniu i pochłanianiu. Te właściwości wykorzystywane są w procesie ogrzewania podczerwienią. Przesył energii podczerwieni (ang. infrared – IR) nie zależy od powietrza (powietrze nie jest nośnikiem ciepła). Energia przekształca się w ciepło w chwili pochłonięcia jej przez organizmy żywe i przedmioty z otoczenia.
Zobacz też: Instalacja grzewcza do domu. Czym kierować się przy jej wyborze
Rozkład temperatur w ogrzewaniu na podczerwień
W ogrzewaniu konwekcyjnym (tradycyjnym z kaloryferami) nośnikiem ciepła jest powietrze, które ogrzane wędruje do góry. Ciepłe powietrze na górze ulega schłodzeniu i opada w dół. Dlatego w pomieszczeniu ogrzewanym grzejnikami, powietrze nieustannie krąży, zawsze jest też cieplejsze pod sufitem i znacznie chłodniejsze nad podłogą. Różnica temperatur między górnymi i dolnymi warstwami powietrza może wynosić do 10°C.
Przy ogrzewaniu podczerwienią nośnikiem ciepła są wszystkie powierzchnie ograniczające pomieszczenie (ściany, sufit, podłoga) oraz przedmioty i osoby w nim przebywające. Ponieważ źródłem ciepła są wszystkie ciała stałe znajdujące się w zasięgu promieniowania, temperatura powietrza w całym pomieszczeniu jest mało zróżnicowana. Odpowiednia różnica temperatur między warstwami powietrza nie przekracza 2°C. To duża różnica w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym.
Czy ogrzewanie podczerwienią jest komfortowe i zdrowe?
Jak widać z powyższego porównania, rozkład temperatur w pomieszczeniach ogrzewanych podczerwienią jest zdecydowanie korzystniejszy. Osoby, które się w nich znajdują są ogrzewane równomiernie, bez względu na ich odległość od głównego źródła ciepła. Nie występuje też w tym przypadku zjawisko tzw. „zimnych stóp" i „gorącej głowy".
Zastosowanie grzejników na podczerwień (panele, promienniki) niemal zupełnie redukuje w pomieszczeniach cyrkulację powietrza. Tym samym zmniejsza się ilość krążącego w powietrzu kurzu, dzięki czemu ogrzewanie to jest higieniczne i szczególnie przyjazne dla osób cierpiących na alergię.
Chociaż promieniowanie podczerwone nie podgrzewa powietrza, to ma na nie bezpośredni wpływ: jonizuje je ujemnie. Co to oznacza? Ujemna jonizacja powietrza wpływa korzystnie na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną. Nie bez powodu promieniowanie podczerwieni wykorzystywane jest od lat do ogrzewania inkubatorów noworodków.