Kierownik budowy: za co odpowiada i o co go pytać. Poradnik

redakcja.regiodom, Silka Ytong
Budowa domuKierownik budowy ma być osobą wspierającą inwestora, szczególnie w kwestii prowadzenia budowy zgodnie z wymogami i prawem budowlanym. To jedna z ważniejszych osób na etapie wznoszenia domu. Szybkość budowy, bezpieczeństwo i trwałość budynku zależą od sumiennej i dokładnej pracy kierownika budowy. Dlatego należy z rozwagą wybrać osobę na to stanowisko.
Budowa domuKierownik budowy ma być osobą wspierającą inwestora, szczególnie w kwestii prowadzenia budowy zgodnie z wymogami i prawem budowlanym. To jedna z ważniejszych osób na etapie wznoszenia domu. Szybkość budowy, bezpieczeństwo i trwałość budynku zależą od sumiennej i dokładnej pracy kierownika budowy. Dlatego należy z rozwagą wybrać osobę na to stanowisko. mk
Kierownik budowy nadzoruje budowę domu i jest za nią odpowiedzialny. Zobacz, jak rozmawiać z kierownikiem budowy, by wasza współpraca dobrze się układała.

Kierownik budowy powinien zorganizować i prowadzić budowę w taki sposób, aby była bezpieczna i zgodna z przepisami higieny pracy. Do jego obowiązków należy prowadzenie dokumentacji – zarejestrowanie budowy i wykonywanie wpisów do dziennika budowy oraz wypełnianie wpisanych tam instrukcji. Kierownik budowy zatwierdza poszczególne etapy prac.

Marzysz o domu? Przeczytaj:Lepiej wybudować dom samemu, czy kupić od dewelopera 

Musi zapewnić geodezyjne wytyczenie obiektu, a także właściwe zabezpieczyć plac budowy. Powinien zadbać o tablicę informacyjną i ogłoszenie z danymi dotyczącymi bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W późniejszym etapie przygotowuje dokumentację powykonawczą budynku.

– Kierownik budowy to osoba, która oświadcza, że nasz dom został wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną i przepisami oraz nadaje się do zamieszkania. Z tego względu powinien brać udział w odbiorach poszczególnych etapów prac oraz zapewnić usunięcie ewentualnych niedokładności, usterek. Inwestor nie może sam zgłosić budynku do odbioru, musi dołączyć do niego oświadczenie kierownika budowy o zakończeniu prac budowlanych – mówi Małgorzata Smogór z AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

Kierownik budowy jest zobowiązany przekazać inwestorowi dwa oświadczenia:

  • jedno stwierdzające, że budynek został wykonany zgodnie z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę i przepisami;
  • drugie dotyczące uporządkowania i doprowadzenia do stanu „używalności" terenu budowy, a także innych miejsc wykorzystanych podczas budowy np. drogi, sąsiedniej działki etc.

Przeczytaj: Kiedy przydaje się dokumentacja fotograficzna prac budowlanych

Jak widać ranga obowiązków kierownika budowy jest bardzo duża. Dlatego budując dom powinniśmy zatrudnić na to stanowisko osobę solidną i odpowiedzialną. W podjęciu właściwego wyboru pomoże nam umiejętność prowadzenia rozmowy z potencjalnym kierownikiem budowy i dobre przygotowanie do spotkania z nim.

Funkcja kierownika budowy – wymagane są odpowiednie uprawnienia

Kierownik budowy powinien mieć aktualne zaświadczenie o przynależności do Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa. Warto poszukać osoby z polecenia, z dobrymi referencjami – będziemy mieć wtedy pewność, że osoba jest solidna i profesjonalnie przypilnuje budowy domu. Istotna jest także dyspozycyjność i dostępność eksperta w miejscu, gdzie ma być budowa.

– Dla inwestora wygodniej jest, gdy kierownik budowy ma „po drodze" na jego budowę i nie musi dojeżdżać z daleka np. drugiego końca miasta. Może częściej zaglądać na plac budowy, a w razie potrzeby szybciej znaleźć się na budowie – mówi Dariusz Wnętrzak z Ardes z Pabianic, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

Nie rekomenduje się, aby kierownik budowy był członkiem ekipy wykonawczej – ze względu na funkcję nadzorczą lepiej, jeżeli jest to osoba niezależna. Kierownik budowy powinien reprezentować nasze interesy – inwestora.

Kiedy inspektor nadzoru?

Jeśli decydujemy się współpracować z wykonawcą, który ma swojego sprawdzonego kierownika budowy, nie trzeba od razu odrzucać takiej opcji. Jednak warto pomyśleć o zatrudnieniu inspektora nadzoru inwestorskiego. Taka osoba przypilnuje prac i będzie naszym ambasadorem na budowie. Inspektor nadzoru inwestorskiego może wydawać polecenia kierownikowi budowy potwierdzone wpisem do dziennika budowy.

Inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wymagać poprawy prac lub wstrzymać je całkowicie, gdy jego zdaniem budzą zastrzeżenia: są niezgodne z przepisami czy też mogą stanowić zagrożenie na budowie. Może także poprosić o wykonanie prób lub badań nawet, jeśli wymagają odkrycia robót lub elementów zakrytych – twierdzi Małgorzata Smogór.

Inspektor nadzoru inwestorskiego ma także prawo żądać przedstawienia ekspertyz dotyczących wykonywanych prac budowlanych i odpowiednich zaświadczeń potwierdzających dopuszczenie do stosowania w budownictwie wykorzystywanych materiałów budowlanych oraz urządzeń technicznych.

Jakie cechy ma dobry kierownik budowy?

Podczas rozmowy z kierownikiem budowy powinniśmy zobaczyć, czy potrafi on porozumieć się z innymi ludźmi. Umiejętność komunikacji zarówno z pracownikami firmy wykonawczej, jak i inwestorem jest bardzo pożądaną cechą podczas prowadzenia budowy. A najważniejsze cechy kierownika budowy to: dokładność, uczciwość i fachowość.

Najlepiej, gdy kierownik ma doświadczenie w prowadzeniu budowy w danym systemie.
Taka wiedza pozwala na szybkie dostrzeganie błędów wykonawczych.

Szczegóły współpracy trzeba ustalić

Już na początku współpracy warto doprecyzować z kierownikiem budowy sposób pracy. Ustalamy na przykład częstotliwość doglądania budowy, czy też ewentualną obecność przy badaniach geologicznych.

– Wymiar współpracy – liczbę wizyt, odpowiedzialność za dane elementy budowy (np. czy też za instalacje, odbiór etc.) i koszt tych działań – powinien zostać określony pomiędzy inwestorem a kierownikiem budowy w umowie – twierdzi Mariusz Susło z firmy Dom-Bud, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

Precyzyjne określenie praw i obowiązków między kierownikiem budowy i inwestorem sprawi, że współpraca na etapie budowy będzie przebiegać sprawnie i bardziej komfortowo dla obu stron.

Na placu budowy wymarzonego domu

Do kierownika budowy powinniśmy kierować wszystkie pytania związane z dokumentacją budowlaną, organizacją placu budowy oraz z ewentualnymi zmianami w projekcie związanymi z określonymi warunkami.

Zobacz film z poradami ekspertów, o co pytać kierownika budowy

Pytania do kierownika budowy

1. Znajomość technologii:
– Czy kierownik budowy zna technologię, którą wybrał inwestor?
– Jaką ma wiedzę na temat wybranej technologii? Czy prowadził już budowę w wybranej przez inwestora technologii?
– Czy poleca wybraną przez inwestora technologię?

2. Forma współpracy:

– Jak często kierownik budowy ma odwiedzać budowę? Czy ma na budowę „po drodze"?
– Jaki będzie zakres obowiązków kierownika budowy?
– Jakie stawki proponuje kierownik budowy za podany zakres obowiązków? Jaka będzie forma rozliczenia?

Pytania, które warto zadawać w trakcie budowy domu

– Dlaczego kierownik ma zastrzeżenia do danego etapu budowy?
– Dlaczego kierownik budowy proponuje zmianę, na przykład, zastosowanie rozwiązań zamiennych? 

Warto przeczytać również: Przy zakupie działki uważaj na ograniczenia budowlane 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom