Dokumentacja fotograficzna prac budowlanych. Kiedy może się przydać

ewk
Dokumentacja fotograficzna instalacji elektrycznejJeżeli musimy zrobić dokumentację fotograficzną instalacji elektrycznej, a nie ma z nami drugiej osoby do podtrzymania miary, nanieśmy na ścianie najważniejsze odległości (np. markerem) i zróbmy zdjęcie. Oczywiście w przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest to, by pomyśleć o jej uwiecznieniu przed położeniem tynków.
Dokumentacja fotograficzna instalacji elektrycznejJeżeli musimy zrobić dokumentację fotograficzną instalacji elektrycznej, a nie ma z nami drugiej osoby do podtrzymania miary, nanieśmy na ścianie najważniejsze odległości (np. markerem) i zróbmy zdjęcie. Oczywiście w przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest to, by pomyśleć o jej uwiecznieniu przed położeniem tynków. mk
Warto wykonywać fotograficzną inwentaryzację prac budowlanych. Najlepiej robić ją w każdym przypadku, gdy wykonywane są jakiekolwiek roboty w mieszkaniu czy domu, a taka dokumentacja przydaje się zawsze.

Najlepiej gdyby dokumentacja fotograficzna obejmowała całość robót od rozpoczęcia do ich zakończenia. Nie zawsze jednak mamy takie możliwości, więc powinniśmy przypilnować, żeby taka dokumentacja została wykonana chociaż w końcowym etapie prac.
Nieco inaczej będzie wyglądała taka dokumentacja dla robót związanych z instalacjami, inaczej dla robót typowo budowlanych.

Dokumentacja robót instalacyjnych

Instalacje powinniśmy uwiecznić tuż przed lub zaraz po wykonaniu tzw. robót pokrywczych:

  • przed lub po wypełnieniu bruzd – dla instalacji elektrycznych, centralnego ogrzewania, instalacji wodnych;
  • przed montażem końcowym ścianek z płyt gipsowo-kartonowych, w których prowadzone są instalacje;
  • przed położeniem warstwy tynku, pod którym prowadzone są instalacje;
  • przed przykryciem tynkiem puszek rozgałęźnych instalacji elektrycznej;
  • przed zabudową pionów kanalizacyjnych;
  • przed wylaniem warstwy jastrychu w przypadku instalacji ogrzewania podłogowego.

Niemal 100% wszelkich instalacji w domu, wcześniej czy później, jest zmieniana lub modernizowana, czasami też ulega awarii.

Przeczytaj również:Instalacje w budynku – pozwolenie czy zgłoszenie?

Dokumentacja fotograficzna jest nieoceniona w przypadku, gdy zamierzamy cokolwiek powiesić na ścianie, zamontować ścianki z płyt gipsowo-kartonowych, wykonać dodatkowe otwory w ścianach czy zmodernizować istniejące instalacje. Dzięki temu, że mamy pełną wiedzę o trasach wszystkich kabli i rur, możemy ograniczyć do minimum demolacyjne prace odkrywcze (skuwanie tynku, glazury, zrywanie tapet itp.) i uniknąć niezamierzonych szkód (przecięcie kabli elektrycznych czy uszkodzenie rur).

Z kolei fotografie instalacji podpodłogowych centralnego ogrzewania pozwolą nam prawidłowo rozmieścić umeblowanie stojące bezpośrednio na podłodze (szafy, komody, lodówki, zmywarki). Do usytuowania takich elementów powinniśmy wybrać miejsca wolne od instalacji, aby nie doprowadzać do przegrzania i ewentualnej awarii „podłogówki".

Dokumentacja robót budowlanych

Roboty takiego typu jak: montaż więźby dachowej, układanie pokrycia dachowego, ocieplanie ścian i stropów, układanie glazury, terakoty, kostki brukowej czy montaż mebli na wymiar, fotografujemy raczej już po ich wykonaniu. Tak, by był widoczny efekt prac, Warto uwiecznić detale, bo te lubią ulegać awariom.

Przeczytaj również: Jak obniżyć koszty budowy domu nie tracąc na jakości 

Uwaga! Najczęściej niestety wykorzystujemy taką dokumentację do rozstrzygania sporów z wykonawcą dotyczących jakości i kompletności wykonania prac.

Każdy z wykonawców daje (lub przynajmniej powinien) gwarancję na swoje roboty. Jeśli mimo prawidłowego użytkowania, któryś z elementów budowlanych ulegnie uszkodzeniu w czasie trwania okresu gwarancji, możemy na podstawie dokumentacji fotograficznej domagać się jego naprawy. Gdy dysponujemy zdjęciami, na których jest uwieczniony stan elementu na dzień odbioru robót, żaden wykonawca nie będzie mógł oświadczyć, że w takim (felernym) stanie przyjęliśmy od niego ten element bez uwag. Wówczas wykonawca jest zobowiązany do wykonania napraw na własny koszt. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom