Wymarzony dom: wybudować samemu, czy kupić od dewelopera

redakcja.regiodom, Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk
Dom od deweloperaGdy posiadamy działkę budowlaną, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się samodzielna budowa domu, z koniecznością jednak zatrudnienia sprawdzonej firmy budowlanej. Klienci poszukujący domu jednorodzinnego, bez upatrzonej z góry konkretnej lokalizacji, mogą przyjrzeć się ofertom inwestycji deweloperskich.
Dom od deweloperaGdy posiadamy działkę budowlaną, rozsądnym rozwiązaniem wydaje się samodzielna budowa domu, z koniecznością jednak zatrudnienia sprawdzonej firmy budowlanej. Klienci poszukujący domu jednorodzinnego, bez upatrzonej z góry konkretnej lokalizacji, mogą przyjrzeć się ofertom inwestycji deweloperskich. Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk
Podejmując decyzję analizujemy budżet i spodziewany czas realizacji. Waże jest również to, czy mamy własną działkę budowlaną.

Powszechny jest pogląd, że samodzielna budowa domu bardziej się opłaca. Nie uczestniczą w niej pośrednicy, dlatego zarabia inwestor, a nie deweloper. Pierwsze co jednak trzeba rozważyć, to działka, na której stanie dom. Jeśli inwestor nie ma własnej i nie określił jeszcze konkretnej lokalizacji, powinien przyjrzeć się oferowanym gotowym, uzbrojonym już terenom.

Warto zobaczyć: Baza ponad 11 000 projektów domów

Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu. Gotowy kosztuje od ok. 3000 zł. Decydując się na projekt indywidualny, trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Przy wyborze ekipy budowlanej też nie należy oszczędzać. Lepiej wybrać sprawdzonych i doświadczonych budowlańców. Można również rozejrzeć się za deweloperem, który zbuduje dom na działce klienta.

Sprawdzamy ekipę budowlaną przed podpisaniem umowy

Ekipa powinna być wszechstronna, znać nowoczesne technologie i materiały budowlane. Upewnijmy się również, czy wykonawca uzyskał certyfikaty świadczące o przeszkoleniu pracowników z technologii, w której zamierzamy budować dom. Zobaczmy również na własne oczy efekty pracy budowlańców. Udajmy się na trwającą lub ukończoną budowę. Jeżeli mamy możliwość, porozmawiajmy z inwestorem o tym, jak przebiegała mu współpraca z ekipą. Dodatkowymi źródłami informacji są ponado internet (portale i fora budowlane oraz strony www firm), znajomi, rodzina i ogłoszenia w prasie branżowej.

Warto przeczytać: Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną

Mając wykaz robót i materiałów sprawdźmy oferty cenowe wykonawców. Na podstawie cen rynkowych określmy orientacyjny koszt budowy. Sprawdzając ceny zaoferowane przez budowlańców pamiętajmy, że najniższa może oznaczać kłopoty – aby zarobić firma będzie musiał na czymś zaoszczędzić. Gdy cena jest zbyt wysoka w stosunku do rynkowej, możemy spodziewać się, że firma oszuka nas wyłudzając dodatkowe pieniądze licząc na naszą niewiedzę.

Z ekipą bezwzględnie podpisujemy umowę. Powinna ona zawierać informacje o zakresie wykonywanych prac oraz ich ostatecznej cenie, a także terminy wykonania poszczególnych etapów prac
i sposób rozliczenia. Warto opisać materiały, które zostaną użyte do budowy oraz określić, kto je zapewnia – inwestor czy wykonawca i na jakich warunkach. Trzeba określić warunki zdania dziennika budowy oraz zawierania umów z innymi podwykonawcami, a także konsekwencje ewentualnego zerwania umowy przez którąkolwiek ze stron. 

Samodzielna budowa domu - za i przeciw

Samodzielna budowa domu, wbrew pozorom, może być droższa niż zakup domu gotowego od dewelopera. Tak dzieje się najczęściej, gdy inwestor nie zna się na budowie. Złe decyzje mogą spowodować wzrost kosztów budowy.

– Niestety trzeba się liczyć z nieoczekiwanymi wydatkami, które mogą się pojawić w trakcie budowy. Opóźnienia w przyłączach, brak zamówionych materiałów, niesprzyjająca aura. Najbardziej uciążliwe są jednak wszelkie pozwolenia i „papierki", które musieliśmy zdobyć, aby w ogóle zacząć myśleć o budowie. Skompletowanie wszystkich dokumentów trwało ponad pół roku – mówi Aleksandra Świetlak, która wraz z mężem zdecydowała się na samodzielną budowę 100-metrowego domku jednorodzinnego. – Pomimo jednak tych wszystkich komplikacji zdecydowałam się budować, bo chcę mieć świadomość i satysfakcję, że wszystko jest tak jak sobie wymarzyłam – dodaje A. Świetlak.

Gdy działka budowlana i projekt domu zostały wybrane, trzeba wystąpić do Urzędu Gminy o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Jeśli gmina nie ma planu zagospodarowania, należy złożyć wniosek do Wydziału Architektury Urzędu Gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy terenu. W drugim kroku powinno się zwrócić do zakładu gazowego, energetycznego i wodno-kanalizacyjnego o wydanie warunków technicznych dostawy mediów.

Następną formalnością, którą należy dopełnić przed budową, jest plan zagospodarowania działki. Architekt do pracy potrzebuje mapy geodezyjnej. Po dopełnieniu tych formalności można ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Obecnie Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej planuje nowelizację prawa budowlanego. Procedury mają być znacznie uproszczone, jednak teraz, droga urzędnicza jest długa i bywa męcząca.
Wydaje się więc, że dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i nerwy lepszym rozwiązaniem będzie kupno gotowego domu od dewelopera. Ważne jest, by była to dobra i sprawdzona firma budowlana. – Klienci decydując się na zakup gotowego domu, nie muszą martwić się o pozwolenia, przyłączenia mediów, rozwiązania budowlane. Otrzymują gotowy produkt, gwarantujący wysoką jakość – mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista ds. marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk.

Kupno domu od dewelopera

Mankamentem przy kupnie gotowego domu jest często lokalizacja – ograniczona do miejsc, w których powstają inwestycje deweloperskie. Z reguły można wybrać spośród kilku projektów domów, a klienci mają możliwość wniesienia drobnych poprawek we wnętrzu. Można m.in. zlecić likwidację ścianek działowych, czy zmianę sposobu ogrzewania domu. Czasem można także negocjować z deweloperem wybór koloru lub rodzaju elewacji.

Są też firmy deweloperskie, które oferują same działki. – Jeśli nie chcemy mieszkać na osiedlu identycznych domków, idealnym sposobem wydaje się zakup działki od dewelopera i zlecenie mu wybudowania domu według projektu klienta. Takie rozwiązanie jest korzystne także ze względu na niższy VAT na zakup nieruchomości z działką, niż samej działki – dodaje P. Grzegorczyk.

Kupując dom od dewelopera uzyskujemy gwarancję ceny, a formalności sprowadzają się do minimum. Koszt zakupu nie musi być także dużo wyższy od samodzielnej budowy, ponieważ firmy deweloperskie kupują materiały budowlane za niższe ceny, a koszt pracy pracowników jest niższy, ponieważ pracują oni na etat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom