Kalendarz księżycowy ogrodnika na czerwiec 2023 r. Kiedy siać i sadzić zgodnie z fazami Księżyca? Terminy koszenia i robienia przetworów

Katarzyna Laszczak
Zobacz, jak zaplanować prace ogrodnicze w czerwcu zgodnie z fazami Księżyca. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE.
Zobacz, jak zaplanować prace ogrodnicze w czerwcu zgodnie z fazami Księżyca. Przejdź do kolejnych zdjęć i opisów. Użyj strzałki lub przycisku NASTĘPNE. BalazsKovacs/GettyImages
Czerwiec to bardzo przyjemny miesiąc dla ogrodników. W ogrodach kwitnie już dużo roślin, w tym piękne piwonie, rododendrony czy pierwsze róże. Można też zbierać już owoce, takie jak truskawki, czereśnie czy coraz popularniejsze jagody kamczackie. A także siać i sadzić niektóre rośliny. To również przełom wiosny i lata. Podpowiadamy, jakie prace w ogrodzie należy wykonać w czerwcu i jak je zaplanować zgodnie z kalendarzem księżycowym.

Spis treści

Siew i sadzenie w czerwcu

Kalendarz księżycowy ogrodnika jest oparty na przekonaniu, że fazy Księżyca wpływają na rozwój roślin. Dlatego poszczególne z nich są szczególnie dobre (lub złe) dla danych prac ogrodowych. Czerwiec to dla ogrodników czas pewnego oddechu po intensywnych wiosennych pracach, gdy mnóstwo roślin trzeba było posiać i posadzić.

W czerwcu sadzenia i siania jest mniej, ale to nie znaczy, że ominą nas te prace. Zaczyna się bowiem czas siewu kwiatów dwuletnich, a można też jeszcze posiać i posadzić niektóre warzywa.

Zobacz, co i kiedy zrobić w ogrodzie w czerwcu, zgodnie z kalendarzem księżycowym[/b]

Czerwcowe zbiory owoców, warzyw i ziół

W czerwcu możemy też cieszyć się już pierwszymi plonami z własnego ogrodu. Dojrzewają m.in. truskawki, czereśnie, jagody kamczackie, poziomki, a pod koniec miesiąca – pierwsze porzeczki, agrest i maliny. Warto nie tylko jeść je na bieżąco, ale także przygotować domowe przetwory. Również grządki warzywne dostarczają plonów: świeżych rzodkiewek, sałat, szczypiorku, botwinki. Można cieszyć się także wieloma ziołami. W najlepsze rośnie mięta, lubczyk, oregano i wiele innych. W czerwcu warto je zbierać i suszyć lub mrozić.

Pielęgnacja ogrodu w czerwcu

W czerwcu, jak przez większość miesięcy, nie możemy zaniedbywać pielęgnacji roślin. Szczególnie ważne staje się regularne nawadnianie (polecamy zbiór i wykorzystanie deszczówki) oraz odchwaszczanie i nawożenie. Nie ominie nas też walka ze szkodnikami takim jak mszyce i chorobami roślin. W częstym użyciu będzie też kosiarka do trawy.

Sprawdź:

Początek lata kalendarzowego i letnie przesilenie

Warto pamiętać, że w czerwcu zaczyna się lato. Pierwszy dzień lata kalendarzowego to 22 czerwca (jest to stała data). Natomiast pierwszy dzień lata astronomicznego, czyli przesilenie letnie, wypadnie w tym roku dzień wcześniej, bo 21 czerwca. Będzie to najdłuższy dzień roku (i najkrótsza noc). Wypadnie to w połowie fazy nowiu, ale nie wpłynie na kalendarz księżycowy.

Kalendarz księżycowy na czerwiec 2023 r.

Podpowiadamy, jak zaplanować prace w ogrodzie w czerwcu zgodnie z fazami Księżyca. Informacje o tym, co i kiedy zrobić, znajdziesz w galerii.

Uwaga! Trzeba wiedzieć, że pierwszy dzień każdej kwadry jest niekorzystny dla jakichkolwiek prac.

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom