Kabina prysznicowa – jak wybrać odpowiednią

Katarzyna Piojda, Radaway
Kabina prysznicowaKabina prysznicowa sprawdzi się zarówno w dużej, jak i w małej łazience.
Kabina prysznicowaKabina prysznicowa sprawdzi się zarówno w dużej, jak i w małej łazience. Radaway
Narożna albo przyścienna, z brodzikiem lub bez, z drzwiami przesuwnymi czy uchylnymi. Mowa o kabinie prysznicowej. Przed jej zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na uwarunkowania montażowe, techniczne i aranżacyjne. Podpowiadamy, jak to zrobić..

Zaczynamy od określenia miejsca, gdzie chcemy zamontować kabinę. Zazwyczaj planujemy umieścić ją w rogu łazienki, przy ścianie, we wnęce. Od tego uzależniony jest rodzaj kabiny. - Najpopularniejsze są kabiny narożne, które w porównaniu do pozostałych modeli zajmują mniej miejsca - mówi Hanna Błaszak, ekspert marki Radaway. - Coraz częściej decydujemy się także na kabiny przyścienne. Jak sama nazwa wskazuje, to kabiny, których jeden bok przylega do ściany, na której zamontujemy baterię. Ten rodzaj kabiny może posiadać różne kształty: półkola, kwadratu albo prostokąta. Funkcjonalnym rozwiązaniem są także drzwi wnękowe, którymi zamykamy wnęki.

Parawan nawannowy

Jeżeli nie wyobrażamy sobie łazienki bez wanny, a mało miejsca w pomieszczeniu nie pozwala na montaż i wanny, i kabiny, możemy zdecydować się na parawan nawannowy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, więc każdy z domowników będzie miał możliwość relaksowania się w sposób, jaki mu odpowiada.

Kształtna kabina

Gdy zdecydowaliśmy już, w którym miejscu stanie kabina, powinniśmy wybrać jej kształt. Przy montażu narożnym do wyboru mamy kabiny półokrągłe, kwadratowe, prostokątne bądź pięciokątne, a w przypadku montażu przyściennego nasz wybór ogranicza się do kabin półokrągłych, kwadratowych lub prostokątnych.

Sposób otwierania drzwi

Kolejnym aspektem jest sposób otwierania drzwi. - Często nasz wybór podyktowany jest wielkością powierzchni łazienki – dodaje Hanna Błaszak. - W małych pomieszczeniach często brakuje miejsca na otwieranie drzwi kabiny na zewnątrz. Wtedy możemy wybrać model z drzwiami przesuwnymi bądź otwieranymi do wewnątrz. Kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi są komfortowym rozwiązaniem. Taki sposób otwierania nie wymaga dodatkowej przestrzeni, gdyż drzwi po otwarciu chowają się za stałymi ściankami. W wielu modelach można je także wypiąć, żeby łatwo wyczyścić kabinę.

Modele z drzwiami otwieranymi do wewnątrz to propozycja dla osób, które chcą kabinę bez profili poziomych, a niewielka łazienka uniemożliwia montaż prysznica z drzwiami otwieranymi na zewnątrz. Niektóre z takich drzwi mają dodatkowe udogodnienie. To relingowy uchwyt, na którym można powiesić ręcznik.

Drzwi osadzone na zawiasach najczęściej otwierane są uchylnie na zewnątrz. To wygodne rozwiązanie, jednak wymagające większej przestrzeni. Z kolei w nowoczesnych łazienkach coraz częściej montowane są kabiny bez drzwi, czyli typu walk-in.

Jaka kabina, taki montaż

Wybierając kabinę prysznicową, nie zapominajmy o sposobie montażu. Kabina może być osadzona na brodziku lub bezpośrednio na podłodze. Istnieje kilka rodzajów tradycyjnych brodzików: akrylowe niskie(montowane bezpośrednio na podłodze), akrylowe ze zdejmowaną obudową, z obudową zintegrowaną, głębokie, na podstawie styropianowej, a także brodziki stalowe lub wykonane z konglomeratu marmurowego.

Grunt to bezpieczeństwo

Kolejny etap stanowi wybór materiału, z którego wykonana została kabina. Ścianki mogą być wykonane ze szkła hartowanego, profile z aluminium, natomiast okucia z mosiądzu pokrytego chromem. Szkło hartowane odznacza się wyższą odpornością na uderzenia. W przypadku stłuczenia rozpada się na drobne kawałki o tępych krawędziach. Przez to zmniejsza ryzyko zranienia. Grubość szkła kabiny decyduje o jej stabilności i wytrzymałości.

Kolejny krok to wybór koloru szkła w kabinie. Może być ono przezroczyste, ale też barwione na kolor brązowy, grafitowy, satynowane albo zdobione przy pomocy sitodruku. Niektóre kabiny mają szkło lustrzane. Ono powiększa optycznie łazienkę oraz stanowi funkcjonalny dodatek w postaci dużego lustra.

Poczytaj też: Prysznic czy wanna, a może prysznic w wannie 

Czysto w kabinie

Łatwość utrzymania kabiny w czystości to następny aspekt. Dzięki specjalnej powłoce ochronnej, którą pokryte jest szkło, na kabinie osadza się mniej zanieczyszczeń. Te natomiast, które powstają, można prosto usunąć miękką ściereczką. Jest wiele modeli posiadających dodatkowe rozwiązania ułatwiające czyszczenie kabiny, takie jak zawiasy zlicowane ze szkłem albo wypinane drzwi. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom