Prysznic czy wanna, a może prysznic w wannie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Wanna z parawanemPrysznic czy wanna, a może prysznic w wannie
Wanna z parawanemPrysznic czy wanna, a może prysznic w wannie Bogna Skarul
Kąpiel pod prysznicem to około 3-4-krotnie niższe zużycie wody w porównaniu z tą w pełnej wannie. Pod prysznicem oszczędzamy również coraz cenniejszy dla nas czas.

Może i szybki prysznic oszczędza czas, ale za to kąpiel z pianką i olejkami eterycznymi jest o wiele bardziej relaksująca. Dlatego wiele osób urządzających własną łazienkę bije się z myślami, co wybrać kabinę natryskową czy wannę.

Prysznic czy wanna: upodobania kontra możliwości

Najlepszym rozwiązaniem dylematu byłoby posiadanie zarówno wanny jak i prysznica. Od czasu do czasu kąpiel w wannie z olejkami i świecami, a na co dzień orzeźwiający strumień chłodnej wody w kabinie prysznicowej. Jednak na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie tylko posiadacze łazienki o większej powierzchni.

W wielu przypadkach do zagospodarowania mamy około 3–5 metrów kwadratowych łazienki, gdzie jedyną możliwością jest zamontowanie kabiny prysznicowej. O wannie można jedynie pomarzyć, chyba, że będzie ona zajmować prawie całą łazienkę lub będzie tak mała, że kąpiel w niej okaże się niekomfortowa. Najmniejsze wanny dostępne na rynku mają długość 100 cm i szerokość 70 cm. Dobrym rozwiązaniem do małej łazienki jest wanna asymetryczna, która dzięki swojemu kształtowi ma większą powierzchnię kąpielową niż wanna prostokątna – przy tej samej długości. Przy zakupie wanny do małej łazienki warto zwrócić uwagę, żeby miała wąski rant 

Do postawienia małej kabiny prysznicowej wystarczy już 0,5 metra kwadratowego powierzchni. Najczęściej jednak wybierane są większe kabiny ze względu na wygodę użytkowania. Warto pamiętać, że prysznic jest bardziej higieniczny, ponieważ spływająca woda zmywa z nas wszystkie bakterie, natomiast w wannie często osadzają się one ponownie na ciele.

Pewnym rodzajem kompromisu między wanną i prysznicem może być zastosowanie w kabinie głębokiego brodzika z siedziskiem. Rozwiązanie to jest dedykowane osobom korzystających z prysznica, które jednak chcą mieć możliwość wykąpania dziecka jak w wannie, umycia nóg na siedząco i zrobienia ręcznego prania. 

Ci co już wybrali prysznic albo mają możliwość decydowania codziennie o formie kąpieli, zgodzą się pewnie ze stwierdzeniem, że prysznic to oszczędność zarówno czasu jak i wody – szczególnie w okresie letnich upałów, gdy chęć i potrzeba umycia, pojawia się kilka razy w ciągu dnia. Mając do dyspozycji 5-minutową przerwę ciężko o satysfakcjonującą kąpiel w wannie. Do tego dochodzą rachunki za wodę i jej ogrzanie. Są jednak osoby, dla których wanna to sprawa prestiżowa, a czasem związana z tradycjami rodzinnymi. Wówczas można brać prysznic w wannie, ale dobrze wyposażyć ją w jedno z poniższych rozwiązań:

  • kabinę nawannową: przesuwną, składaną lub wahadłową,
  • parawan nawannowy – w ich roli może wystąpić zasłona prysznicowa z odpowiednio impregnowanego materiału ewentualnie folii lub z profili wypełnionych szkłem hartowanym lub tworzywa sztucznego.

Kabina prysznicowa z malowanym szkłem: niebanalna intymność

Większość kabin prysznicowych wykonanych ze szkła pozwala zachować intymność, sprawiając, że nie widać nic na zewnątrz. Współczesna technika daje nieograniczone możliwości dobrania form i kolorów do przeszklenia prysznica. Kabina wykonana z barwionego szkła pozwala na urządzenie łazienki w niebanalny i indywidualny sposób. Ze względu na swoją wysokość, kabina jest najbardziej eksponowanym elementem wystroju pomieszczenia i może decydować o jego charakterze. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom