Wzięcie prysznica to nie to samo co kąpiel w wannie. Średniej wielkości napełniona wanna to około 150-170 litrów wody oczywiście o ile w czasie zażywania kąpieli nie dolewa się kolejnej porcji ciepłej wody (a kto tego nie robi?). Prysznic, który trwa około 5 minut to jakieś 70 litrów wody. Przy założeniu, że bierze się jeden prysznic (jedną kąpiel) dziennie, oszczędności na wodzie przemawiają zdecydowanie za kabiną prysznicową. W jednym jak i w drugim wypadku można próbować oszczędzać wodę – na przykład używając ograniczników temperatury i strumienia wody w kabinie prysznicowej albo zamykając przepustnicę w trakcie namydlania się, by woda nie leciała na darmo. Rzeczywistości oszukać się jednak nie da – jeśli ktoś chce wannę napełnić i tak wleje do niej 150–170 litrów. Chyba, a takie rozwiązanie spotyka się coraz częściej – wanna zaopatrzona będzie w „zasłonkę" albo szklane drzwiczki przytwierdzone do ściany, które w razie potrzeby uczynią z wanny „kabinę prysznicową".
Warto zobaczyć: Jak zrobić tanią metamorfozę łazienki w weekend
Czystość wanny i kabiny
Panuje przekonanie, że dużą wannę trudniej utrzymać w czystości. Mówią tak ci, którzy nie musieli czyścić szklanej kabiny prysznicowej, która już po kilku myciach „zyskuje" zacieki z mydła i szamponu. Doczyszczona kabina prysznicowa wygląda atrakcyjnie, zwłaszcza jeśli łazienka jest dobrze oświetlona, ale wymaga to sporego zaangażowania i częstego mycia – które aby było skuteczne wymaga wejścia do środka. Wanny – choć trzeba się mocno schylać, czyści się łatwiej i szybciej. Ci, którzy nie chcą w łazience spędzać więcej czasu niż to konieczne skłaniają się więc ku wannom.
Bezpieczeństwo dzieci
Niektórzy podkreślają, że kabina prysznicowa jest wygodniejsza i bezpieczniejsza dla dzieci, zwłaszcza jeśli wyposażona jest w siedzisko, na którym maluch może spokojnie siedzieć. W wannie natomiast łatwo dziecku wpaść w poślizg i znaleźć się pod wodą. Warto jednak wziąć pod uwagę, że zarówno pod prysznicem jak i w wannie dziecko powinno znajdować się cały czas pod opieką rodzica, który nie powinien go spuszczać z oka. Producenci wanien wychodzą naprzeciw obawom rodziców i coraz częściej zaopatrują je w chropowate dno, które ułatwia zachowanie równowagi i zapewnia większe bezpieczeństwo. Dla wielu rodziców kąpiel dziecka to także okazja do zabawy i edukacji, a pływające zabawki znacznie lepiej prezentują się pływając w wannie niż leżąc w brodziku. Dodatkowo kabina prysznicowa krępuje ruchy rodzica, wanna pozwala na większą swobodę w tym zakresie.
Komfort seniorów
Osoby starsze zwykle wolą większe kabiny prysznicowe, wyposażone w siedziska albo umożliwiające wstawienie ich do kabiny. Standardowo posiadają wiele uchwytów i półeczek, które dają możliwość postawienia w zasięgu ręki wszystkich niezbędnych przyborów toaletowych. Łatwiej też do kabiny wejść i z niej wyjść, co seniorom mającym trudności na przykład z poruszaniem się ułatwia codzienne funkcjonowanie. Kabiny wyposażone są również w deszczownice, pod którymi senior może się kąpać zachowując swobodę i mając obie ręce wolne. Dodając do tego oszczędności wody jak się wydaje kabina będzie najlepszym wariantem wyposażenia łazienki, jeśli najczęściej korzystać z niej będą osoby starsze. Na rynku można jednak znaleźć wanny, popularne niegdyś w niewielkich polskich łazienkach zlokalizowanych w kawalerkach położonych w starych wieżowcach. Łazienki w nich były tak małe, że wymuszały instalację wanien tak wyprofilowanych, by można było w nich siedzieć wyprostowanym. Takie rozwiązanie może być korzystne dla seniorów, którzy wolą kąpiel w wannie, ale ciężko im wchodzić i wychodzić ze zwykłej wanny.
Zobacz również: Metoda wanna w wannie do renowacji wanny żeliwnej
Podobne rozwiązania mogą zastosować także osoby, które posiadają niewielką łazienkę, ale nie „widzą w niej" kabiny prysznicowej. Dostępne są nie tylko wanny „siedzące", ale również takie o niesymetrycznych bokach i skosach, co ułatwia ich montaż i użytkowanie na małej powierzchni.
Trwałość i podatność na uszkodzenia
Kabinę prysznicową łatwiej uszkodzić niż wannę. Ma to ogromne znaczenie dla tych, którzy oferują swoje mieszkania na wynajem. Remont łazienki to poważny wydatek, który potrafi przekreślić nawet zyski z rocznego wynajmu nieruchomości. Nic więc dziwnego, że doświadczeni wynajmujący – o ile warunki techniczne na to pozwalają – zawsze inwestują w trwałe wanny. Te łatwo utrzymać w czystości i trudno zdewastować, czego nie można powiedzieć o plastikowych brodzikach i szklanych drzwiczkach wielu prysznicowych kabin.