Jakość powietrza w okolicy – jak ją sprawdzać i po co? Uwaga na smog!

redakcja.regiodom
Zanieczyszczenie smogiemZimą problem smogu nasila się, ponieważ polskie gospodarstwa domowe w dalszym ciągu polegają głównie na kotłach na paliwo stałe, w których spala się opał niskiej jakości. Dodatkowo o tej porze roku brakuje deszczu, który “zabrałby” pyły z powietrza.
Zanieczyszczenie smogiemZimą problem smogu nasila się, ponieważ polskie gospodarstwa domowe w dalszym ciągu polegają głównie na kotłach na paliwo stałe, w których spala się opał niskiej jakości. Dodatkowo o tej porze roku brakuje deszczu, który “zabrałby” pyły z powietrza. NIBE
W sezonie grzewczym niemal każdego dnia media donoszą o zanieczyszczeniu powietrza w Polsce, Europie czy w innych częściach świata. Niestety jakość powietrza, którym oddycha większość mieszkańców Polski, jest zła lub bardzo zła.

Aby zabezpieczyć się przed nadmierną ekspozycją na wysokie stężenie zanieczyszczeń, warto sprawdzać jakość powietrza w okolicy, w której znajdujemy się w danym dniu. Do kontroli jakości powietrza służą m.in. aplikacje na smartfony oraz strony internetowe, które można przeglądać na komputerach. Opisane aplikacje wykorzystują dostęp do pomiarów z krajowej bazy danych jakości powietrza. 

Dowiedz się:Jak wygląda problem niskiej emisji w Polsce i innych krajach EU 

Największym dostawcą danych na temat jakości powietrza w Polsce jest Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ), który zbiera dane z czujników zainstalowanych na terenie całego kraju.

Mając zainstalowaną jedną z aplikacji i włączoną lokalizację urządzenia możemy w łatwy sposób podejrzeć wskazania z najbliższej stacji monitoringu dotyczące stężeń: pyłów zawieszonych (PM 10 oraz PM 2,5), dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu. 

Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest niska emisja, której źródłem są m.in. kotły na węgiel i drewno! 

Europejska Agencja Środowiska alarmuje, że spośród 20 najbardziej skażonych rakotwórczym benzo(a)pirenem (BAP) europejskich miast aż 19 znajduje się właśnie Polsce.

Stężenie Benzo(a)pirenu, który jest rakotwórczy
Stężenie Benzo(a)pirenu, który jest rakotwórczy Źródło: PORT PC
Stężenie pyłów zawieszonych PM 10, które powodują choroby płuc
Stężenie pyłów zawieszonych PM 10, które powodują choroby płuc Źródło: PORT PC

Aplikacje do sprawdzania jakości powietrza w różnych regionach Polski

Osoby zainteresowane jakością powietrza mogą korzystać z coraz większej liczby tak zwanych aplikacji smogowych. Dzięki nim można każdego dnia sprawdzać stężenie szkodliwych substancji w powietrzu 

Jedną z nich jest aplikacja mobilna o nazwie Jakość powietrza w Polsce, która dostępna jest na iOS, Android i Windows. Opracowana została na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w ramach realizacji projektu „Wzmocnienie systemu oceny jakości powietrza w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie" objętego Programem Operacyjnym PL03 – Monitoring.

Aplikacja pokazuje zestawienie danych z najbliższej stacji, wykres dla wybranych zanieczyszczeń, mapę przedstawiającą aktualne stężenia zanieczyszczeń ze wszystkich stacji automatycznych w Polsce. Udostępnia również wyszukiwanie stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ), ostrzeżenia o występowaniu wysokich stężeń lub aktualności GIOŚ (np. powiadomienia o publikowanych raportach).
Wyniki przedstawiane są w skali kolorystycznej (kolejność danych: kolor / stan powietrza / zalecenia). Skala w aplikacji Jakość powietrza w Polsce jest sześciostopniowa:

  • kolor ciemnozielony / bardzo dobry / warunki idealne dla aktywności na zewnątrz, zanieczyszczenie powietrza nie stanowi zagrożenia,
  • kolor jasnozielony / dobry / warunki dobre dla aktywności na zewnątrz, zanieczyszczenie powietrza może stanowić minimalne zagrożenie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka (dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z chorobami serca lub dróg oddechowych),
  • kolor żółty / umiarkowany / warunki akceptowalne dla aktywności na zewnątrz, zanieczyszczenie powietrza może stanowić zagrożenie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka,
  • kolor pomarańczowy / dostateczny / zaleca się ograniczenie aktywności na zewnątrz, zanieczyszczenie powietrza stanowi zagrożenie dla osób z grupy podwyższonego ryzyka, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na zewnątrz, szczególnie przy występowaniu u nich kaszlu lub podrażnienia gardła,
  • kolor czerwony / zły / nie zaleca się aktywności na zewnątrz, osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny unikać przebywania na zewnątrz, dla pozostałych zaleca się ograniczenie czasu przebywania na zewnątrz,
  • kolor fioletowy / bardzo zły / wszelka aktywność na zewnątrz jest odradzana, osoby z grupy podwyższonego ryzyka bezwzględnie powinny unikać przebywania na zewnątrz, pozostali ograniczyć do minimum przebywanie na zewnątrz, zalecane używanie masek antysmogowych.

Na danych ze stacji pomiarowych GIOŚ bazuje też aplikacja Zanieczyszczenie powietrza. Jednak dzięki współpracy twórców aplikacji z portalem ekoprognoza.pl, możemy śledzić też prognozę zanieczyszczeń powietrza, obejrzeć mapy przedstawiające stężenia średniodobowe czy dobowe stężenia maksymalne dla danego rodzaju zanieczyszczenia.

Wśród ogólnopolskich smogowych aplikacji dużym zainteresowaniem użytkowników cieszy się Kanarek – ostrzeżenia o smogu. Aplikacja korzysta z danych 150 oficjalnych stacji GIOŚ, 350 stacji LookO2, 35 - Syngeos oraz 8 - perfect-Air. Poza korzystaniem ze standardowych funkcji w tego typu aplikacjach, można też ustawiać własne progi ostrzegania o zagrożeniach i częstotliwość wywoływania alertu. Kanarek zawiera również praktyczny słownik monitorowanych substancji.

Następna aplikacja Smog Polska Info różni się od pozostałych szatą graficzną. Dzięki temu jest łatwa w obsłudze. Jak poprzednie oferuje wszystkie informacje w formie diagramów i wykresów, ale wszystkie monitorowane substancje są opisane i podany jest ich wpływ na otoczenie i zdrowie człowieka. Aplikacja udostępnia też dane archiwalne, więc można prześledzić poziom stężeń do dwóch miesięcy wstecz.

Sprawdź: Jak polski rząd walczy ze smogiem 

Natomiast aplikacja Air-Fox poza pobieraniem bieżących danych ze stacji GIOŚ, pozwala też zarządzać urządzeniami AirFox. AirFox to spersonalizowane detektory jakości powietrza dokonujące pomiaru stężenia pyłów zawieszonych PM 1, PM 2,5, PM 10.

Smog Alert jest jedną z nowszych i na razie mało popularną aplikacją. Jej zalety to duża prostota i niewielki rozmiar. System nie modyfikuje pobranych danych, dlatego są one prezentowane w formie źródłowej. Aplikacja pobiera informacje dla większości polskich miast i ok. 3000 miejscowości z całego świata.

Najkrócej obecna na naszym rynku jest niewielka aplikacja Hazyair, która prezentuje dane pobrane ze stacji monitorujących GOIŚ.

Poza aplikacjami, które prezentują wyniki z całej Polski, dostępne są też aplikacje lokalne. Są one popularne szczególnie w regionach kraju najbardziej zagrożonych smogiem. To m.in.: Kraków Smog, Smog w Krakowie, Powietrze Kraków (Małopolska), Monitoring Powietrza BI (Górny Śląsk), Nasze Powietrze (Dolny Śląsk), Powietrze Opole, Smog Kielce, Powietrze Tarnów (Tarnów i okolice).

Osoby, które nie chcą instalować aplikacji smogowych na smartfonach, również mogą korzystać z bieżących pomiarów jakości powietrza w całym kraju. Służy do tego strona powietrze.gios.gov.pl/pjp/home. Wystarczy na nią wejść i wybrać łącze "Bieżące dane pomiarowe". Pokaże się mapa z punktami stacji pomiarowych. Po kliknięciu w punkt najbliższy naszej lokalizacji, ukażą się aktualne wyniki pomiarów jakości powietrza.

Dlaczego warto korzystać z aplikacji pokazujących jakość powietrza?

Aplikacje monitorujące jakość powietrza są pożyteczne m.in. dlatego, że z powodu oddziaływania pyłu PM 2,5 w Polsce przedwcześnie umiera rocznie ok. 46 000 mieszkańców (raport EEA z 2017 r.). To tak, jakby z mapy Polski znikało co roku takie miasto jak Radomsko, Krosno czy Kołobrzeg. Dlatego sami powinniśmy zadbać o ochronę przed szkodliwymi pyłami.

– Smog, z którym borykamy się w Polsce od wielu lat, wpływa negatywnie nie tylko na nasze zdrowie, ale i życie. Do najczęstszych schorzeń spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza należą: problemy z pamięcią i koncentracją, zmiany autonomiczne w mózgu, depresja, udar mózgu, alergie, patologiczne zmęczenie, problemy z oddychaniem, zapalenie zatok, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, rak płuc, astma, infekcje górnych dróg oddechowych, bezpłodność, przedwczesny poród – wymienia dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE. Dodaje: – Niestety ponad 50 proc. pyłów i ponad 90 proc. rakotwórczego Benzo(a)pirenu w polskim powietrzu, pochodzi z ogrzewania domów kotłami stałopalnymi. Oprócz działań polegających na montażu nowoczesnych źródeł ciepła w naszych domach, zachęcamy wszystkich do sprawdzania jakości powietrza, którym oddychamy. Starajmy się ograniczyć wystawianie naszych organizmów na działanie smogu. 

Warto przeczytać: Jak ubiegać się o dofinansowanie do pompy ciepła

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom