Jakie zmiany w gotowych projektach domów robimy najczęściej

tooba.pl
Projekt domu Nugat 2Dom o prostej bryle, przykryty dwuspadowym dachem o klasycznym kształcie
Projekt domu Nugat 2Dom o prostej bryle, przykryty dwuspadowym dachem o klasycznym kształcie projekty.regiodom.pl
Gotowe projekty domów są bardzo popularne. Wśród tysięcy katalogowych propozycji każdy znajdzie taką, która będzie odpowiadała jego potrzebom. Przedstawiamy zmiany, na których wprowadzenie inwestorzy decydują się najczęściej, dostosowując katalogowe projekty do swoich wymagań.

Szeroka oferta gotowych projektów domów pozwala na wybranie takiego, który będzie optymalnie dostosowany do potrzeb danej rodziny. Często jednak zdarza się tak, że do wybranego projektu kupujący chcieliby wprowadzić kilka zmian. Aby tego dokonać, konieczna jest pisemna akceptacja autora (do projektów dołączana jest bezpłatna zgoda, która obejmuje najczęściej wprowadzane zmiany).

Zanim kupisz projekt, dowiedz się: Lepszy projekt domu z katalogu, czy indywidualny 

Wprowadzeniem modyfikacji w projekcie zajmuje się lokalny architekt, który adaptuje projekt do warunków panujących na konkretnej działce. Należy jednak pamiętać, że im więcej skomplikowanych zmian zechcemy wprowadzić, tym wyższy okaże się koszt tej usługi.

Ściany działowe, stolarka otworowa

Jedna z najczęściej wprowadzanych korekt polega na zmianie funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń (np. przekształceniu pralni w dodatkowy pokój) oraz korekty w instalacji wewnętrznej (np. w przypadku doprojektowania lub likwidacji łazienki). Równie często inwestorzy decydują się na przestawianie ścianek działowych, zmieniających wielkość i układ pokoi. Tego rodzaju modyfikacje nie mają wpływ na konstrukcję budynku, są więc mało istotne i można je wprowadzić nawet dopiero na etapie budowy domu.

Inna z częstych i jednocześnie nietrudnych do zastosowania zmian dotyczy stolarki otworowej. Obejmuje ona wszelkie modyfikacje dotyczące okien, drzwi oraz bramy wjazdowej do garażu. Warto przy tym zaznaczyć, że łatwiejsze jest zmniejszenie lub usunięcie okien niż wprowadzenie zmiany w odwrotnym kierunku. Dodanie okien lub zwiększenie ich powierzchni zmienia nośność ścian.

Rodzaj ogrzewanie i podpiwniczenie

W gotowych projektach domów najczęściej jest przewidziane ogrzewanie gazowe. Inwestorzy jednak nierzadko bywają zainteresowani zastosowaniem pieca na paliwo stałe. W takiej sytuacji należy pamiętać o konieczności wygospodarowania osobnej kotłowni oraz modyfikacji konstrukcji komina (wprowadzenia kanału dymowego oraz wentylacyjnego). Przy tej okazji lub w sytuacji, gdy inwestor zamierza zmienić lokalizację kominka, konieczne okazuje się także przeniesienie komina. Zmiana położenia komina wiąże się jednak z ingerencją w konstrukcję budynku i często wymaga między innymi zmian w fundamentach domu.

Większość katalogowych projektów nie ma piwnicy. Jednak część inwestorów jest zainteresowana doprojektowaniem podpiwniczenia (całkowitego lub częściowego). Taka sytuacja zdarza się najczęściej wtedy, gdy w domu nie ma miejsca na osobną kotłownię lub w piwnicy właściciele domu planują wygospodarować garaż. Wprowadzenie piwnicy jest możliwe w każdym rodzaju domu, niezależnie od rodzaju technologii, w której został wykonany. Jednak jest to zmiana konstrukcyjna, która wymaga dorysowania podziemnej kondygnacji.

Ścianka kolankowa, dach

W domach parterowych z użytkowym poddaszem podwyższenie ścianki kolankowej może zwiększyć powierzchnię użytkową domu oraz zwiększyć jego funkcjonalność. Jest to zmiana konstrukcyjna, ale nietrudna do wprowadzenia. Trzeba jednak pamiętać, że tego rodzaju korekta może utrudnić dostęp do okien dachowych oraz zaburzyć proporcje domu, zmieniając jego wygląd zewnętrzny.

Zdarza się, że rodziny szukające domu na wąską działkę, decydują się na korektę jego wymiarów zewnętrznych. Tego rodzaju modyfikacja ma charakter konstrukcyjny, zmienia obrys budynku i należy ją nanieść w projekcie. Ponadto często wiąże się z koniecznością przeróbki konstrukcji dachu. Ta ostatnia jest jedną z bardziej skomplikowanych czynności. Może obejmować zmianę kąta nachylenia połaci dachu, czy jego kształtu. Istnieje także możliwość doprojektowania lukarny doświetlającej pomieszczenia na poddaszu.

Wybór należy do inwestora: Jakie okno dachowe wybrać do mieszkania na poddaszu 

Technologia budowy domu i materiały budowlane

Jedna z najbardziej skomplikowanych zmian w projekcie domu dotyczy zmiany technologii, w której dom zostanie wybudowany. Jej koszt przewyższy cenę projektu. Lepiej jest więc wyszukać projekt wykonany w takiej technologii, w jakiej chcielibyśmy go budować. Alternatywą jest zatrudnienie wykonawcy, który w ramach usługi podejmie się przeliczenia konstrukcji. W tej sytuacji zmiana zostanie wprowadzona na etapie realizacji inwestycji.

Czasem bywa i tak, że inwestorzy decydują się na zmianę materiałów budowlanych. Jeśli nie wpływa to na parametry ścian (m.in. na ich grubość), to nie wymaga naniesienia w projekcie. W przeciwnym razie zmiany muszą być wprowadzone, nie są one jednak skomplikowane i nie powinny wpłynąć znacząco na koszt adaptacji projektu gotowego. Możliwe jest także zastosowanie innego pokrycia dachu. Wybór lżejszego materiału w miejsce cięższego może zostać wprowadzony bez nanoszenia zmian. W odwrotnym kierunku konieczne bywa przerobienie przekroju więźby dachowej. Ponieważ jednak w gotowych projektach często obliczenia są wykonywane dla cięższych konstrukcji, to może okazać się, że korekta więźby nie będzie niezbędna.

Warto wiedzieć: Jakich zmian w projekcie gotowym domu można dokonać 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom