Jakie okno dachowe wybrać do mieszkania na poddaszu

Barbara Golian
Małe lukarnyLukarna, obok okien połaciowych, stanowi jeden z najbardziej popularnych sposobów na oświetlenie poddasza. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami wpływa zarówno na bryłę budynku, architekturę wnętrza, jak i ilość światła wpadającego na poddasze.
Małe lukarnyLukarna, obok okien połaciowych, stanowi jeden z najbardziej popularnych sposobów na oświetlenie poddasza. Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami wpływa zarówno na bryłę budynku, architekturę wnętrza, jak i ilość światła wpadającego na poddasze. MS więcej niż OKNA
Mieszkanie na poddaszu z natury jest klimatyczne. Wpływ na to mają, poza skosami i widokami, okna dachowe. Sprawiają one, że wnętrze na poddaszu jest większe i pełne światła.

Oferta okien, które można wykorzystać w pomieszczeniach na poddaszu jest różnorodna i pozwala aranżować pomieszczenie zgodnie z naszymi potrzebami i upodobaniami. Najbardziej popularne są: okna połaciowe, świetliki oraz lukarny.

Podstawowym kryterium doboru okien połaciowych jest sposób ich otwierania. Wyróżniamy tu, m.in.:

  • Okna połaciowe obrotowe – są to okna, których oś obrotu skrzydła znajduje się w połowie długości jego ościeżnicy.

  • Okna połaciowe uchylno-obrotowe – oś obrotu skrzydła może być umiejscowiona na górnej krawędzi lub w połowie wysokości ramy.

  • Okna wyłazowe – jest to rodzaj okien połaciowych, które charakteryzuje mocna konstrukcja. Otwierają się na bok, co umożliwia wyjście na dach.

  • Okna kolankowe – zbudowane z dwóch okien: dachowego i fasadowego, które znajduje się na ściance kolankowej. Zaletą tego rodzaju okna jest większa powierzchnia doświetlenia naturalnym światłem.

Ważne informacje: Najważniejsze parametry okien dachowych

Ponieważ okno połaciowe jest wbudowane w płaszczyznę dachu, wnętrze, które oświetla, nie zmienia kształtu. Skos, chociaż częściowo przeszklony, pozostaje skosem, a umieszczone w skośnej przestrzeni sufitu okna praktycznie nie przeszkadzają w aranżacji wnętrza.

Podobnie jak o dostęp światła, zadbać trzeba o dopływ odpowiedniej ilości i przepływu świeżego powietrza. Z tego względu warto zainwestować w okna z
Podobnie jak o dostęp światła, zadbać trzeba o dopływ odpowiedniej ilości i przepływu świeżego powietrza. Z tego względu warto zainwestować w okna z nawiewnikami lub klapami wentylacyjnymi. Fot. Atlas

Świetliki są to okna, które nadają się do pomieszczeń wymagających doświetlenia. Można je stosować zamiennie z oknami połaciowymi. Istotnym elementem decydującym o ilości wpadającego światła jest usytuowanie kopuły świetlika na dachu, a także ich liczba i wielkość. Kopuły dostępne są w kształtach: kwadratowym, prostokątnym i okrągłym. Te na planie kwadratu mogą przypominać kształtem i piramidę (tzw. świetliki piramidowe).
Zamontowanie świetlików ma wiele zalet, m.in.:

  • optymalne oświetlenie budynku – światło wpadające do wnętrza obiektu jest naturalnym światłem słonecznym, a nie jak w przypadku okien światłem odbitym;
  • niewielki ciężar konstrukcji;
  • odporność na rozbicie i korozję;
  • duża szczelność.

Ponadto świetliki dachowe dają szansę na dużą oszczędność energii elektrycznej, ponieważ bardzo dobrze doświetlą pomieszczenie na poddaszu.

Ciekawym rozwiązaniem jest świetlik tunelowy. Umożliwia on doprowadzenie światła dziennego do pomieszczeń, w których nie da się zamontować okien. Część zewnętrzna świetlika skupia padające na dach światło słoneczne, które tunelem światłonośnym jest kierowane do wnętrza domu. 

Lukarna jest rodzajem nadbudówki w dachu domu, z umieszczonym w ścianie frontowej oknem doświetlającym poddasze. Lukarna składa się ze ścianki frontowej z otworem okiennym, osłonowych ścianek bocznych oraz zadaszenia. Jako element architektoniczny może ona przybierać różne formy. Lukarny różnią się rozmiarem, liczbą i kształtem zamontowanych okien. Odmienna może być również konstrukcja osadzonego nad lukarną dachu (np. dach płaski, dwu- oraz trzyspadowy).

Często decydujemy się na lukarny nie ze względu na ich walor ozdobny. Jako wyraźnie zaakcentowany element budynku lukarna wpływa w istotny sposób na jego architekturę. Wadą jest to, że na ten rodzaj okien trzeba zdecydować się już na etapie projektu domu, ponieważ później jej wstawienie wymaga nowego pozwolenia na budowę. 

Charakterystyczną i bardzo dekoracyjną odmianą lukarny jest wole oko. Jednak poprawne wykonanie tego elementu jest dosyć trudne i wymaga od wykonawcy większego doświadczenia i precyzji, co wiąże się także z wyższymi kosztami. W odróżnieniu od tradycyjnej lukarny, zadaszenie wolego oka płynnie przechodzi w pokrycie całego domu. Dlatego jego konstrukcja ma charakterystyczny łukowaty kształt. W ściance frontowej wolego oka najczęściej umieszcza się okna okrągłe, owalne lub zwieńczone łukiem. 

Projekt dom parterowego z poddaszem użytkowym, w którym pomieszczenia na górze doświetlone są oknami połaciowymi i wolim okiem.
Projekt dom parterowego z poddaszem użytkowym, w którym pomieszczenia na górze doświetlone są oknami połaciowymi i wolim okiem. Fot. projekty.regiodom.pl

 

Dowiedz się: Czym się kierować przy wyborze okien dachowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom