Jakie projekty domów najczęściej wybieramy

redakcja.regiodom, tooba.pl
Projekt domu MniszekW projekcie domu energooszczędnego powinno być jak najmniej detali architektonicznych, by unikną mostków termicznych, przez które następują straty ciepła.
Projekt domu MniszekW projekcie domu energooszczędnego powinno być jak najmniej detali architektonicznych, by unikną mostków termicznych, przez które następują straty ciepła. projekty.regiodom.pl
Coraz częściej inwestorzy stawiają na najnowsze technologie. Oferowane przez państwo rządowe dopłaty wspierają budownictwo energooszczędne oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Dom na małą działkę

Obecnie inwestorzy kupują coraz mniejsze parcele. Często mają one również niestandardowe wymiary. Jeśli dysponujemy właśnie taką działką budowlaną, to podstawowym parametrem przy wyborze projektu domu, jest powierzchnia zabudowy. Wybierane są domy o zwartej bryle, prostej budowie i geometrycznym, regularnym rzucie, które zajmują jak najmniej miejsca na działce.

Warto przeczytać: Wybór projektu domu na wąską działkę 

Ponieważ przepisy dopuszczają budowę domu na działce o szerokości poniżej 16 metrów w granicy działki, wiele pracowni architektonicznych stworzyło specjalne kolekcje projektów domów zawierających projekty na wąską działkę. Projekty te mają wymagane wymiary, a ponadto charakteryzują się wygodnym rozkładem pomieszczeń zwiększającym wygodę użytkowania małego domu.

Właściciele małych działek często nie mogą sobie pozwolić na budowę garażu wolno stojącego obok domu mieszkalnego. W tym przypadku sprawdzi się garaż połączony z bryłą domu. Garaż może być albo dobudowany do bocznej czy przedniej ściany i przykryty osobnym dachem, albo wbudowany w bryłę domu. Istnieje także możliwość zbudowania garażu w podpiwniczeniu. Dzięki połączeniu w jednym budynku dwóch funkcjonalności będzie można w otoczeniu domu zaprojektować jeszcze piękny ogród.

Domy energooszczędne

Coraz częściej decydujemy się na domy energooszczędne. Są one tak zaprojektowane, by koszty ich eksploatacji były zminimalizowane. Charakteryzują się też dobrymi parametrami cieplnymi przegród zewnętrznych (czyli niskim współczynnikiem przenikania ciepła). Dobrą izolacyjność i energooszczędność uzyskuje się stosując nowoczesne materiały budowlane i odpowiednie instalacje.

Popularność projektów energooszczędnych wynika po części z tego, że od 2013 do 2018 roku ma być dostępna państwowa dopłata do budowy domu energooszczędnego. Budując dom energooszczędny, będzie można uzyskać 30 tysięcy złotych dopłaty, realizując dom pasywny – nawet 50 tysięcy złotych.

Dowiedz się: Jak zdobyć dofinansowanie do budowy domu energooszczędnego

Domy energooszczędne mają najczęściej zwartą bryłę zaprojektowaną na rzucie prostokąta lub kwadratu i zawierają ograniczoną liczbę detali architektonicznych. Prostota jest tu pożądana, ponieważ łatwiej będzie wyeliminować mostki termiczne, przez które ciepło ucieka z wnętrza domu.

W domach energooszczędnych ważny jest także rozkład pomieszczeń. Chcąc wykorzystać energię słoneczną w warunkach polskich, należy wszystkie pomieszczenia dzienne umieścić od strony południowej, zachodniej lub południowo-zachodniej. Tu można zaprojektować duże przeszklenia, przez które będą przenikać promienie słoneczne. Po drugiej stronie lepiej umieścić kuchnię, łazienki oraz wszystkie pomieszczenia gospodarcze i ograniczyć powierzchnię okien, przez które mogłoby nadmiernie uciekać ciepło.

W domach energooszczędnych ważne jest zastosowanie odpowiednich instalacji. Nieodzowne będzie użycie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a także innych rozwiązań zwiększających energooszczędność budynku. Rząd od kilku lat wspiera zakup nowoczesnych instalacji poprzez dofinansowania do zakupu kolektorów słonecznych czy do pomp ciepła. Takie działanie ma przygotować obywateli do wprowadzenia wymagań dyrektywy unijnej zobowiązującej państwa członkowskie do tego, by od 2020 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom