Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła: rekuperacja

redakcja.regiodom, Archipelag, rekuperatory.pl
Wentylacja domuKanały wentylacyjne wykonane z rur stalowych Spiro, zaizolowane wełną mineralną o grubości 20 mm. Kanały są zamocowane za pomocą obejm z gumową uszczelką.
Wentylacja domuKanały wentylacyjne wykonane z rur stalowych Spiro, zaizolowane wełną mineralną o grubości 20 mm. Kanały są zamocowane za pomocą obejm z gumową uszczelką. Archipelag
W dobrze ocieplonym domu straty ciepła na drodze wentylacji mogą być duże - nawet do 50% wszystkich strat. W takim przypadku opłacalna może się okazać inwestycja w system wentylacji z rekuperatorem.

Rekuperacja to w skrócie odzysk ciepła z powietrza, które jest wywiewane na zewnątrz domu lub mieszkania. Nowoczesna instalacja łącząca centralę wentylacyjną z wymiennikiem ciepła ma na celu ograniczenie strat ciepła spowodowanych wentylacją pomieszczeń. Należy pamiętać, że w przypadku zastosowania takiego rodzaju wentylacji mowa nie tylko o zysku, ponieważ ponosimy koszt energii zużywanej przez wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez centralę.

Coraz większa popularność systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Zainteresowanie rekuperacją w Polsce rośnie z roku na rok. Dzieje się tak m.in. dlatego, że rozwiązanie to pozwala na znaczne, nawet do 50%, obniżenie kosztów ogrzewania domu. Nie tracimy ciepła przez kanały wentylacyjne. Odzyskując ciepło z usuwanego na zewnątrz powietrza podnosimy temperaturę tego świeżego, nawiewanego. Ponadto wentylacja mechaniczna działa niezależnie od pory roku, dlatego zapewnia optymalny komfort klimatyczny w pomieszczeniach przez cały rok.

Dzięki stałemu dopływowi świeżego powietrza i usuwaniu zużytego pozbywamy się nadmiary wilgoci, nieprzyjemnych zapachów oraz obniżamy stężenie szkodliwych substancji, takich jak: dwutlenek węgla, zarodniki grzybów czy alergeny. Rekuperacja umożliwa także ograniczenie hałasu z zewnątrz oraz uniemożliwa insektom dostawanie się do pomieszczeń. Nie ma potrzeby wietrzenia pomieszczeń poprzez otwieranie okien. Tym sposobem unikamy przeciągów.

Zasada działania rekuperacji

Wentylatory rekuperatora zasysają powietrze z zewnątrz, które kanałami wentylacyjnymi napływa do wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej. Świeże powietrze ogrzewa się w kanalikach od ciepłego powietrza usuwanego z wnętrza budynku i jest następnie nawiewane jest do pomieszczeń domu. Należy podkreślić, że w dobrych centralach wentylacyjnych powietrze wyciągane oddające swoją energię, nie miesza się z powietrzem nawiewanym.

O czym należy pamiętać chcąc zastosować w domu wentylację mechaniczną z rekuperacją?

Na wentylację w domu musimy ponieść pewne nakłady finansowe. Koszt zakupu systemu wentylacji mechanicznej z rekuperatorem do przeciętnego domku to wydatek w granicach 7–10 tys. zł. Nie zapominajmy, że podstawą sprawnie i wydajnie działającej rekuperacji jest właściwe przygotowanie jej projektu oraz odpowiednio wykonany montaż.

Projekt instalacji dla każdego domu należy traktować indywidualnie, ponieważ projektuje się ją biorąc pod uwagę parametry poszczególnych pomieszczeń oraz uwzględniając ich przeznaczenie. Takie podejście umożliwia dokładne obliczenie zapotrzebowania domu na konkretną ilość powietrza oraz precyzyjne wytyczenie trasy kanałów wentylacyjnych. Do efektywnego działania rekuperacji niezbędne jest określenie miejsc montażu punktów nawiewnych i wywiewnych.

Ogromne znaczenie ma również wybór odpowiedniej firmy wykonawczej. Lepiej zdecydować się na taką, która ma duże doświadczenie i da nam kilkuletnią gwarancję na wykonane przez siebie prace. Ponadto warto, żeby świadczyła także usługi serwisowe.

Na jakim etapie budowy domu należy zdecydować się na rekuperację?

Rekuperację można wykonać w już isntniejącym domu. Jednak najlepiej najlepiej jest myśleć o systemie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania domu – jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dzięki temu możemy sporo zaoszczędzić, ponieważ w takiej sytuacji nie wykonuje się np. kominów do wentylacji grawitacyjnej i ponosimy mniejsze koszty związane np. z przekuwaniem lub wierceniem w murach otworów wiertnicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom