Wybór projektu domu na wąską działkę

redakcja.regiodom, tooba.pl
Projekt domu Z34Dom na wąską działkę
Projekt domu Z34Dom na wąską działkę z500
Czy niestandardowe wymiary działki mogą uniemożliwić dobór odpowiedniego projektu? Wąskie działki, a więc takie, których szerokość jest mniejsza niż 16 metrów, z pewnością zmuszą inwestorów do dłuższych poszukiwań odpowiedniego projektu domu.

Nie oznacza to jednak, że niemożliwe będzie wybudowanie na tak ograniczonej powierzchni funkcjonalnego, ładnego i spełniającego wszystkie potrzeby mieszkańców. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwolą optymalnie wykorzystać przestrzeń na wąskiej działce.

Przeczytaj również: Projekt domu jednorodzinnego z tarasem, czy bez niego 

Z uwagi na to, że ceny działek wciąż rosną, inwestorzy często decydują się na zakup parceli o stosunkowo małej powierzchni czy o niestandardowych wymiarach, w tym wąskich działek o szerokości mniejszej niż 16 metrów. Kryterium branym pod uwagę przy wyborze projektu domu na wąską działkę są przede wszystkim wymiary budynku, który można na niej postawić. Wydawać by się mogło, że oferta takich projektów jest bardziej ograniczona. Nic bardziej mylnego, większość pracowni architektonicznych przygotowała bowiem propozycje możliwe do zaadaptowania na potrzeby wąskiej działki.

Dopasowanie projektu domu podczas adaptacji

Jak powinien wyglądać dom dopasowany do wąskiej działki? Ponieważ rzut bryły domu będzie musiał mieć kształt prostokąta, a ściana frontowa będzie musiała być tą węższą, konieczne będzie przesunięcie drzwi wejściowych na węższą ścianę. A zatem projekty domów na wąską działkę charakteryzują się tym, że krótsze, szczytowe ściany muszą być usytuowane równolegle do bramy wejściowej.

Chcąc uniknąć jednak długich, wąskich korytarzy wewnątrz domu, lepiej będzie wybrać projekt, w którym wejście zlokalizowano w narożniku domu. Łatwiej jest wówczas zagospodarować przestrzeń w domu. Lepiej będzie rozważnie dobierać elementy architektoniczne na frontowej ścianie, ponieważ na tak małej powierzchni nie należy z tym przesadzać. Dobrze wyglądają wejścia z podcieniem czy balkon na górnej kondygnacji. Wiele możliwości stylistycznych dają rozmaite materiały elewacyjne. Zestawienie barw oraz materiałów wykończeniowych bardzo skutecznie nada frontowej ścianie reprezentacyjnego wyglądu.

Zobacz równieżProjekt domu – lepszy z katalogu, czy indywidualny 

Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem

Wśród projektów domów na wąską działkę często występują budynki wielokondygnacyjne lub podpiwniczone. Często przy okazji wąskiej działki z uwagi na przepisy długie ściany boczne nie mogą zawierać drzwi ani okien. W takim przypadku najkorzystniej będzie przesunąć dom do granicy działki i przeznaczyć parter budynku na rozległą i jak najbardziej otwartą część dzienną, która będzie doświetlona oknami zorientowanymi na tylnej ścianie. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie pustaków szklanych na ścianie przy granicy działki, dzięki czemu będzie można maksymalnie doświetlić wnętrze. Na górnej kondygnacji dobrze będzie utworzyć strefę nocną wraz z dodatkowymi pomieszczeniami. Doświetlić skutecznie poddasze można za pomocą okien połaciowych.

Lokalizacja garażu na wąskiej działce

Dużym problemem może być znalezienie miejsca na garaż na wąskiej działce. Skutecznym sposobem będzie dostawienie go przed przednią ścianą. Nie zajmie on dodatkowego miejsca na działce, jeśli zaplanuje się go w strefie podziemnej. Aby uniknąć wrażenia wchodzenia do domu od strony podwórka, warto oddzielić pionową ścianą roślinności podjazd do garażu od ścieżki wejściowej.

Architekci podpowiadają, że będą wygodne takie projekty domów, w których budynek będzie miał szerokość około 10 m. W węższym domach będzie trzeba sporo wysiłku, aby tak rozplanować pokoje, żeby był on wygodny i funkcjonalny.

Warto zobaczyć: Najwęższy dom świata 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom