Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w domu, dlatego tak ważne jest by została zaprojektowana ergonomicznie i komfortowo. Od czego zacząć?
Zobacz: Sprytna kuchnia w twoim domu (ZDJĘCIA)
Na początku określmy dokładnie ile możemy przeznaczyć na remont i zakup sprzętów. Z określonym budżetem dużo łatwiej jest przystąpić do projektu. W tej fazie, bardzo istotne jest zadbanie o każdy szczegół, który potem może się okazać mankamentem w codziennej pracy kuchennej. Pamiętajmy zarówno o funkcjonalności jak i estetyce, dobranej do naszego stylu życia.
Pomocnym przy projektowaniu może być podzielenie przestrzeni na pięć podstawowych stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Powinny one następować po sobie: jeśli jesteśmy praworęczni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jeśli leworęczni to odwrotnie.
Zwróćmy też uwagę na trójkąt roboczy czyli takie elementy jak: lodówka, zlew i kuchenka.
– Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna odległości pomiędzy urządzeniami w tak zwanym trójkącie kuchennym nie powinny przekraczać: od lodówki do zlewozmywaka 120–210 cm, od zlewozmywaka do kuchenki 120 – 210 cm, natomiast od lodówki do kuchenki 120–270 cm – informuje Marcin Piekarczyk ze sklepu OleOle.
Zbyt małe odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, a także między zlewozmywakiem a lodówką są bardzo niewygodne. Z drugiej strony problemem mogą być za duże odległości.
Polecamy: Kuchnia otwarta czy zamknięta. Wady i zalety obu aranżacji kuchni
Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca, dobrym rozwiązaniem może być wyspa kuchenna. Z obu stron wokół zlewu powinny być zaprojektowane blaty robocze, które posłużą do odkładania produktów lub gotowych potraw.
Zwróćmy też uwagę na wysokość blatów, ich powierzchnię oraz rozmieszczenie sprzętów na odpowiedniej wysokości.
– W zasadzie wysokość mebli kuchennych powinna być dostosowana do naszego wzrostu – mówi Katarzyna Drabik z firmy Komandor. Eksperci twierdzą, że wysokość blatu powinna wynieść od 10 do 15 cm poniżej wysokości łokcia, z tolerancją do kilku centymetrów, kiedy to z kuchni korzysta kilka osób.
Ustalając układ zabudowy, możemy posłużyć się kształtami liter U, L lub G.
– Zdecydowanie odradzamy układ zabudowy jednorzędowej, gdyż przeważnie wtedy pokonujemy największe odległości i nie stosujemy się do zasady kuchennego trójkąta, który przede wszystkim poprawia funkcjonalność przestrzeni. Choć w niektórych przypadkach zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy sprzętami również sporo ułatwia – informuje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor.
Kiedy mamy już gotową kuchnię, zastanówmy się nad rozstawieniem sprzętów AGD. Na najwyższych lub najniższych półkach warto ustawić te, z których korzystamy rzadziej. W dolnych partiach przydatne mogą okazać się pojemne szuflady, które pozwalają na lepszą organizację. Narożne szafki, były do niedawna zmorą projektantów. Jednak współczesne systemy zabudowy pozwalają na wykorzystanie każdego centymetra powierzchni, nawet w problematycznych kątach. Ostatnio dużą popularnością, cieszą się także wąskie szafki, w których można zamontować kosze na butelki, słoiki, czy reklamówki.
Przemyślmy również oświetlenie kuchenne. Główne źródło światła, wcale nie jest najistotniejsze. Powierzchnie robocze warto doświetlić dodatkowym światłem zainstalowanym nad blatem. W tym celu coraz częściej wykorzystywane są taśmy LED.
Zobacz: Wykorzystanie taśm LED w aranżacji wnętrz
Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej: