Jaką powierzchnię wybierają Polacy przy zakupie mieszkania?

Maciej Mituła, Emmerson S.A.
Prześwietlamy transakcje mieszkaniowe: jaką wybieramy powierzchnię?Jaką powierzchnię wybierają Polacy przy zakupie mieszkania?
Prześwietlamy transakcje mieszkaniowe: jaką wybieramy powierzchnię?Jaką powierzchnię wybierają Polacy przy zakupie mieszkania? Mariusz Kapała
Badania na rynku mieszkaniowym wskazują, że idealna nieruchomość powinna cechować się prestiżową lokalizacją, dobrym stanem technicznym oraz oczywiście atrakcyjną ceną. W zderzeniu z faktyczną ofertą, preferencje kupujących ulegają jednak zmianą i często różnią się od ich pierwotnego kształtu.

Popyt deklarowany na rynku mieszkaniowym to swoisty „koncert życzeń" potencjalnych nabywców, kompilacja możliwie najlepszych, nierzadko wzajemnie wykluczających się cech mieszkania. Popyt deklarowany można zdefiniować jako odpowiedź na pytanie: „Jaką mieszkanie chciałbym kupić?" a nie pytanie: „Jakie mieszkanie faktycznie kupię?".

Warto wiedzieć: Skuteczne negocjacje cen nowych mieszkań 

Takie dane nie przedstawiają rzeczywistego obrazu rynku. Prezentują jedynie szerokie ramy wyznaczonego obszaru poszukiwań nieruchomości. 

Analitycy z firmy Emmerson przeanalizowali transakcje kupna/sprzedaży mieszkań zawarte w okresie od początku 2013 r. na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Dzięki temu poznano faktyczny kształt popytu realnego, który odzwierciedla nie tyle preferencje kupujących, co ich faktyczne możliwości finansowe.

Zobacz też: Jak wybrać najlepsze biuro nieruchomości?

Zdecydowana większość popytu koncentruje się wokół mieszkań określanych mianem małych lub średnich, co w zakresie metrażu oznacza między 30 a 60 mkw. Największa część kupujących, 19 procent, wybierała mieszkania małe o powierzchni między 30 a 40 mkw. Mieszkania o powierzchni poniżej 30 mkw. nie cieszyły się już tak dużym zainteresowaniem, były one przedmiotem tylko 7 proc. transakcji. Wydaje się, że dla większości poszukujących taki metraż mieszkania jest zbyt mały i nie spełnia podstawowego kryterium oczekiwanej funkcjonalności. W takich sytuacjach wybierane są o podobnej cenie większe mieszkania, ale z gorszą lokalizacją czy niż niższym standardzie. 

Po około 15 procent przeanalizowanych transakcji dotyczyło mieszkań o powierzchni z przedziałów między 40 a 50 mkw., między 50 a 60 mkw. oraz między 60 a 70 mkw. Od mieszkań o metrażu około 60 mkw. widoczna jest tendencja spadku popytu wraz ze wzrostem mieszkań.
Tendencja ta nie dotyczy jedynie ostatniego segmentu największych apartamentów, który ma swoje specyficzne i jak się okazuje nie takie wąskie grono amatorów. W przypadku lokali, których powierzchnia przekracza 100 mkw. popyt był dość wysoki, co dziesiąte sprzedane mieszkanie charakteryzowało się takim właśnie metrażem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom