Jak zarobić na wynajmie mieszkania

Emmerson S.A.
Mieszkanie do wynajęciaUrządzając mieszkanie na wynajem, warto zastanowić się komu będziemy chcieli je wynająć. Jeśli mamy zamiar trafić do bogatego najemcy, powinniśmy zadbać o wyższy standard wykończenia i wyposażenia.
Mieszkanie do wynajęciaUrządzając mieszkanie na wynajem, warto zastanowić się komu będziemy chcieli je wynająć. Jeśli mamy zamiar trafić do bogatego najemcy, powinniśmy zadbać o wyższy standard wykończenia i wyposażenia. Breda
W Polsce na jedno najmowane mieszkanie przypada ponad 27 zajmowanych przez właścicieli, w Niemczech tylko 1,5 lokalu - wynika z danych Eurostatu. Widać więc, że nasz rynek wynajmu mieszkań pozostaje we wczesnej fazie rozwoju.

Polski rynek wciąż boryka się z podstawowymi bolączkami, takimi jak np. wielkość szarej strefy czy prawo nadmiernie chroniące najemców. Jednak mimo tego grono osób zainteresowanych zarabianiem na profesjonalnym wynajmowaniu mieszkań stale rośnie.

Przeczytaj poradnik: Wynajem mieszkania: jak to zrobić 

Przestrzeganie kilku prostych zasad sprawi, że inwestowanie w mieszkania na wynajem będzie mniej ryzykowne, bardziej profesjonalne i w konsekwencji zarobimy więcej.

Zakup nieruchomości na wynajem

Przede wszystkim należy szukać okazji – okoliczności mogą sprawić, że sprzedający będzie zdeterminowany do szybkiej sprzedaży, a wtedy wynegocjujemy lepszą cenę. Atrakcyjna cena zakupu nieruchomości to podstawowa determinanta opłacalności całej inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że do pewnego momentu opłacalność inwestycji rośnie wraz ze spadkiem powierzchni mieszkania.

Cena sprzedaży mieszkania zawsze zależy od jego powierzchni. Jednak czynsz najmu już niekoniecznie. Najemcy z reguły skupiają się na poszukiwaniu mieszkania o konkretnej liczbie pokoi, a w mniejszym stopniu patrzą na metraż.

Pamiętać należy również o tym, że im mniejsze mieszkanie na wynajem kupimy, tym niższe będą opłaty odprowadzane do wspólnoty bądź spółdzielni oraz niższe koszty remontu lokalu.

Dokładne weryfikacja najemcy przed podpisaniem umowy najmu

Przed podpisaniem umowy najmu musimy sprawdzić, ile najemca zarabia, gdzie pracuje i czy będzie w stanie terminowo regulować swoje zobowiązania. Brak takiej weryfikacji może oznaczać dobrowolne skazanie się na stratę czasu, nerwów oraz pieniędzy.

Trafiłeś na nieuczciwego najemcę? Przeczytaj: Jak uporać się z nieuczciwym najemcą?

Wyposażenie mieszkania na wynajem nie musi być z górnej półki

Z reguły wynajmowane mieszkania są wykańczane i wyposażane przez wynajmujących. W większości przypadków warto postawić na oszczędną wersję wykończenia i wyposażenia. Choć taki scenariusz nie sprawdza się w segmencie premium, który adresowany jest do bogatego najemcy.

Wyposażając mieszkanie warto postawić na urządzenia z drugiej ręki. Można je z powodzeniem zakupić na licznych akcjach internetowych lub za pośrednictwem portali ogłoszeniowych. Najemcy i tak niejednokrotnie posiadają swoje meble lub domowe urządzenia, które będą chcieli wykorzystywać w wynajmowanym mieszkaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom