Jak zamontować baterię łazienkową. Poradnik

redakcja.regiodom, Grupa Armatura
Zawory w baterii łazienkowej pod umywalkąBaterie jednouchwytowe stojące i ścienne przeznaczone są do instalowania w sieci wodociągowej o ciśnieniu normalnym do 1 MPa (zaleca się ciśnienie 0,3 MPa) i temperaturze 90ºC. Wskazane jest podłączenie baterii: dla wody ciepłej po lewej stronie, dla zimnej po stronie prawej.
Zawory w baterii łazienkowej pod umywalkąBaterie jednouchwytowe stojące i ścienne przeznaczone są do instalowania w sieci wodociągowej o ciśnieniu normalnym do 1 MPa (zaleca się ciśnienie 0,3 MPa) i temperaturze 90ºC. Wskazane jest podłączenie baterii: dla wody ciepłej po lewej stronie, dla zimnej po stronie prawej. Grupa Armatura
Montaż baterii łazienkowej z pozoru wydaje się skomplikowany. Jednak krok po kroku można wykonać go samodzielnie.

Stosując się do kilku podstawowych wskazówek, można jednak wykonać go samodzielnie. Sprowadza się on do trzech prostych kroków. Od czego zacząć? 

Wybór baterii do naszej łazienki

Są dwa rodzaje baterii:

  • baterie ścienne – montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki ,
  • baterie stojące (zwane inaczej sztorcowymi) – stosujemy, gdy instalacja wodna przebiega poniżej wanny lub umywalki.

Dlatego wybierając przysłowiowy kran należy sprawdzić przede wszystkim, na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w naszej łazience, ponieważ od tego zależy, który model możemy zainstalować.

Zobacz również: Jaką baterię wybrać, by była łatwa w utrzymaniu w czystości 

Modele baterii różnią się też liczbą otworów. Najczęściej stosowanymi bateriami stojącymi są jednootworowe (mocowane w jednym otworze regulują strumień i temperaturę wody za pomocą uchwytu) i dwuotworowe (jednouchwytowe oraz z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody). Istnieje także armatura trzy- i czterootworowa, która dominuje zwykle w wytwornych liniach wzorniczych. Baterie przeznaczone do zamontowania nad umywalkami, mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Wannowe natomiast wyposażone są w oddzielną wylewkę, rączkę prysznicową i jedno lub dwa pokrętła.

Instalacja baterii łazienkowej stojącej (sztorcowej)

Baterie stojące umieszcza się w otworach wykonanych w umywalce lub wannie. Mają one zwykle średnice w granicach 28–35 mm. W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie (dolnej części armatury) wkręcamy przewody doprowadzające wodę (przyłącza elastyczne) i wkręt mocujący. Wężyki wsuwamy do otworu montażowego w umywalce, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy dodatkową, wykonaną z metalu. Niektóre modele baterii wyposażone są dodatkowo w chromowaną podkładkę, którą umieszcza się pomiędzy otworem w umywalce i baterią. Należy umieścić ją nad otworem przed wprowadzeniem wężyków podłączeniowych. Podkładka nie tylko podnosi estetykę baterii, ale często maskuje otwór w umywalce gdy okazuje się on zbyt duży. Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka. Eliminuje ona również ewentualne przecieki wody. Na koniec wystarczy podłączyć elastyczne przewody do instalacji wodociągowej.

Warto wiedzieć: Baterie łazienkowe bezpieczne dla dziecka. Nauka mycia rąk 

Gdy instalujemy baterię dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również nimi montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Dodatkowo musimy pamiętać o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Instalacja baterii łazienkowej ściennej

Baterie ścienne mocuje się bezpośrednio do przyłączy ciepłej i zimnej wody. Wygodę korzystania zapewni optymalna wysokość zamocowania, dlatego trzeba pamiętać, by nie umieścić jej ani zbyt nisko, ani za wysoko nad wanną czy umywalką. Montaż armatury naściennej rozpoczynamy od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Połączenia gwintowe warto uprzednio uszczelnić – taśmą teflonową lub włóknem konopnym. Przyłącza mimośrodowe powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, aby korpus baterii po jej przykręceniu był poziomo. Szerokość rozstawu mimośrodów zależy od szerokości nakrętek przyłączeniowych baterii.

Najczęściej przy montażu popełniany jest błąd wynikający ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej.Standardowo jest to 15 centymetrów, ale dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia. Inaczej montaż baterii się nie powiedzie.

Następnie na mimośrody nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, a następnie przykręcamy palcami baterię do mimośrodów. Aby nie porysować nakrętek przy ich dokręceniu kluczem, należy założyć na nie specjalne plastikowe osłonki.

Zobacz film prezentujący prawidłowy montaż baterii umywalkowej, półsyfonu pod umywalką oraz korka typu klik-klak 

Szczelność najlepiej zweryfikuje, czy montaż baterii się powiódł

Najlepiej sprawdzić szczelność poprzez puszczenie strumienia wody i zweryfikowania ewentualnych przecieków. Warto pamiętać także o zapobieganiu powstawania szczelin. Gumowe uszczelki na połączeniu z instalacją wodną, na końcu wylewki czy przy pokrętłach z czasem się zużywają. W szczególności narażone są te, które mają kontakt z gorącą wodą. Pierwsze symptomy nieszczelności widać gołym okiem, na powierzchni baterii zaczyna pojawiać się osad z kamienia. To znak, że czas najwyższy wymienić niezdatne elementy. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom