Bateria kuchenna musi być wygodna i funkcjonalna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Katarzyna Laszczak
Wybór baterii w różnych stylach jest olbrzymi. Jednak poza wyglądem trzeba zwrócić uwagę na kilka praktycznych rzeczy.
Wybór baterii w różnych stylach jest olbrzymi. Jednak poza wyglądem trzeba zwrócić uwagę na kilka praktycznych rzeczy. Brendan Steven/unsplash.com
Wybierając baterię kuchenną, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd, ale też kilka cech związanych z montażem i użytkowaniem. To one decydują o tym, czy będzie ona wygodna i funkcjonalna. Sprawdź, co jest ważne, żeby wybrać odpowiednią baterię do swojej kuchni.

Spis treści

Baterie kuchenne są dostępne w dużym wyborze wzorów i kolorów. Próbując ją wybrać, można poczuć się zagubionym w ofercie. Nowoczesna, klasyczna, w stylu retro? Srebrzyście chromowana, a może w kolorze miedzi albo mosiądzu? Biała, czarna, albo w żywych kolorach? Na te pytania również będziemy musieli sobie odpowiedzieć, biorąc pod uwagę wystrój kuchni oraz nasz gust. Ale jest też lista może bardziej przyziemnych, ale praktycznych i ważnych pytań, od których warto zacząć wybór baterii. 

Bateria kuchenna: ścienna czy stojąca?

Najpierw trzeba zwrócić uwagę na to, jak zamontowana obecna bateria, albo wyprowadzona instalacja. Obecnie najbardziej popularny jest montaż baterii stojącej, która jest umieszczona na zlewie. W nowych mieszkaniach instalacja najczęściej jest przygotowana do takiego typu montażu. Jednak może się zdarzyć, szczególnie w starszym budownictwie, że podejście wody jest w ścianie. Jeśli nie chcemy przerabiać instalacji, w takim przypadku musimy wybrać baterię naścienną.

Jeden uchwyt, czy tradycyjnie z dwoma kurkami?

W kuchniach szczególnie popularne są baterie jednouchwytowe, czyli inaczej mieszaczowe. Wodę odkręca się za pomocą jednego uchwytu. Takie baterie mają dwie zalety, a jedna z nich jest szczególnie ważna w kuchni. W baterii jednouchwytowej można szybciej i łatwiej ustawić odpowiednią temperaturę wody niż w baterii z dwoma kurkami. Zapewnia to oszczędność wody. Poza tym wodę można odkręcić i ustawić jedną ręką, czy nawet używając nadgarstka. W kuchni, gdzie często mamy brudne ręce, np. od wyrabiania ciasta i tym podobnych prac, jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Nie musimy brudzić baterii, by odkręcić wodę i je umyć. Baterie jednouchwytowe często kojarzą się z nowoczesnym designem, ale są one produkowane w różnych stylach.

W przypadku tradycyjnej baterii z kurkami musimy żmudnie nimi operować, żeby odkręcić wodę i uzyskać odpowiednią temperaturę.

 Wysokość i długość wylewki baterii

Bardzo ważną kwestią jest także wysokość i długość wylewki baterii. Wysokość trzeba dobrać tak, żeby w zlewie mieścił się wysoki garnek i można było go wygodnie napełnić oraz umyć. Natomiast długość musi umożliwić korzystanie z wody bez chlapania po ścianie lub na zewnątrz zlewu. Konkretne wymiary zależą od miejsca montażu baterii oraz wymiarów zlewozmywaka.

Wylewki mają różne formy – proste lub wygięte. Trzeba wziąć pod uwagę wysokość, na której znajduje się jej końcówka. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są:

  • baterie z wyciąganą wylewką – elastyczny wąż umożliwia wyciągnięcie końcówki baterii na długość nawet ponad 1 m. Pozwala to wygodnie opłukać zlew, zmyć inne powierzchnie, czy nalać wodę do wiadra. Głowica najczęściej ma przełącznik, pozwalający ustawić tryb strumienia (ciągły/prysznic);

  • baterie z elastyczną wylewką – to również bardzo wygodne rozwiązanie. Wylewka wprawdzie ma stałą długość, ale można ją wyginać w dowolną stronę. Końcówka może się więc znaleźć na różnej wysokości czy w różnej odległości od krawędzi zlewu.

Pamiętaj o perlatorze

Większość baterii kuchennych jest już wyposażana w tak zwany perlator. To niewielki element, który napowietrza strumień wody (stąd jego inna nazwa: napowietrzacz lub aerator). Dzięki temu strumień wody jest obfity przy mniejszym przepływie wody. Pozwala na wygodne oszczędzanie wody, bo w praktyce nie odczuwa się, że przepłynęło jej mniej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom