Jak zagęścić sos i zupę? Poznaj smaczne sposoby na zagęszczenie dań

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Sos do potrawyJeżeli sos jest zbyt wodnisty, można go uratować. Da się go przecież łatwo zagęścić. Z pomocą przyjdą choćby zasmażka, mąka, śmietana.
Sos do potrawyJeżeli sos jest zbyt wodnisty, można go uratować. Da się go przecież łatwo zagęścić. Z pomocą przyjdą choćby zasmażka, mąka, śmietana. RitaE (Pixabay.com)
Kłopot pojawia się nie tylko wtedy, gdy zupa jest za słona, a sos przypalony. Bywa, że sos i zupa, które przygotowaliśmy, są za rzadkie. Rozwiązania problemu istnieją. W naszym poradniku piszemy, jak zagęścić sos oraz zupę.

Sos i zupa powinny mieć odpowiednią konsystencję. To, że bazują na wodzie, wcale nie oznacza, że mają być wodniste. Gdy sos i zupa będą zbyt rzadkie, nie tylko stracą smak, ale również nie będą sycące. Na szczęście ten błąd kulinarny da się rozwiązać sprawdzonymi metodami.

Masło

Zagęszczanie rzadkiego sosu się uda, jeśli do gorącego sosu dodamy łyżkę masła i rozmieszamy. Uwaga: masło sprawia, że zmienia się smak sosu, to znaczy: podczas jedzenia da się wyczuć nieco maślany smak, tymczasem nie wszystkim przypada on do gustu. Wtedy warto sięgnąć po jeden z poniższych sposobów.

Mąka

Sos można też zagęścić mąką. Sprawdzona w tym przypadku jest mąka ziemniaczana. Do niespełna ¼ szklanki wody trzeba dosypać odrobinę mąki i wymieszać, aż powstanie zawiesina. Tę zawiesinę należy powoli przelać do gotującego się sosu, cały czas mieszając, do momentu aż sos zgęstnieje

Śmietana

Kto nadal zastanawia się, czym jeszcze zagęścić sos, niech sięgnie po dosyć gęstą śmietanę (przykładowo 30- albo 36-procentową), ewentualnie po jogurt naturalny. 3-4 łyżki takiej śmietany trzeba najpierw zmieszać z 2-3 łyżkami gorącego sosu, a dopiero po tym dodać zawiesinę do pozostałej części zbyt rzadkiego sosu w garnku i ponownie wymieszać.

Poznaj je: Te triki ułatwiają gotowanie 

Zasmażka

Do sosu czy zupy wystarczy dodać trochę tłuszczu oraz mąki, pamiętać przy tym należy o zachowaniu równych proporcji. Na łyżkę tłuszczu (to niekoniecznie musi być masło; równie dobrze powinien sprawdzić się choćby olej, oliwa lub margaryna) przypada łyżka mąki (najlepiej mąka pszenna). Trzeba pamiętać, aby na porcję tłuszczu zawsze przypadała taka sama porcja mąki. Tłuszcz należy rozpuścić na patelni, a do już roztopionego trzeba dodać stopniowo mąkę i energicznie mieszać, żeby nie miała grudek. Gdy zrobi się delikatnie brązowa, trzeba ją podlać odrobiną zbyt płynnego sosu, znowu energicznie mieszając. Potem już całość trzeba wlać do pozostałej (większej) części zbyt rzadkiego sosu w rondlu i zamieszać. Uwaga: do zasmażki można dodać szczyptę soli lub gałkę muszkatołową, to dla wzbogacenia jej smaku.

Bułka tarta

W przypadku ciemnych sosów (chociażby ciemnego sosu pieczeniowego) przydaje się bułka tarta. Łyżkę bułki tartej należy stopniowo wsypywać do gotującego się sosu, cały czas przy tym go mieszając. Nie można dosypać ani zbyt dużo bułki tartej, ani też nie wolno zrezygnować z mieszania, bo inaczej w sosie będą pływały grudki.

Płatki owsiane

Niektórzy, zamiast bułki tartej, do wodnistego sosu dodają płatki owsiane. Efekt uzyskuje się podobny, lecz w przypadku płatków da się je wyczuć w sosie, ponieważ przybierają postać małych grudek. Płatkami owsiane można zmiksować przed dodaniem do sosu.

Serek topiony

Do gotującego się sosu trzeba dodać pokrojony w kostkę plaster serka topionego i wymieszać go w sosie. Pod wpływem wysokiej temperatury ser rozpuści się w sosie, jednocześnie nadając mu nieco odmienny smak.

Żółtko

Zbyt płynny jasny sos może uratować żółtko jaja kurzego. Najpierw trzeba lekko roztrzepać żółtko, a następnie stopniowo dodawać je do dopiero co zagotowanego sosu. Uwaga: na czas dodawania żółtka do sosu, garnek z nim powinien zostać zdjęty z palnika.

Keczup

Warto wiedzieć też, jak zagęścić sos pomidorowy. Z pomocą przychodzi łyżka, ewentualnie 2 łyżki keczupu. Kto preferuje bardziej wyraziste smaki, ten dodaje pikantny keczup. Kto woli łagodne smaki, ten sięga po keczup łagodny. Wybrani, zamiast keczupu, do zbyt rzadkiej zupy dodają łyżkę czy 2 łyżki koncentratu pomidorowego.

Odparowywanie (redukcja sosu)

Jeśli nie chcemy zmienić smaku sosu poprzez zagęszczenie go dodatkowym składnikiem, wtedy musimy zastosować odparowywanie. W tym celu należy odcedzić sos (o ile znajdują się w nim składniki, choćby grzyby czy warzywa) i gotować go na wolnym ogniu, co chwilę mieszając. Tym sposobem woda odparuje, dzięki czemu sos zgęstnieje.

Miksowanie

Jeśli w sosie są warzywa (np. krojone pomidory, gotowana marchew bądź krojona w kostkę papryka), można zagęścić sos, miksując go razem z tymi składnikami. W ten sposób uzyskamy sos o kremowej konsystencji.

Jak zagęścić gulasz

Wspomniane wyżej zasmażka czy sama mąka są w stanie uratować zbyt wodnisty gulasz. To podobnie, jak wymieniona wyżej gęsta śmietana (najpierw do paru jej łyżek dodajemy odrobinę gulaszu, mieszamy i zawiesinę dodajemy do pozostałej, większej części gulaszu). Sytuacje ratuje ponadto koncentrat pomidorowy. Powinny wystarczyć 2-3 łyżki tegoż koncentratu, rozmieszane w gulaszu. Bułka tarta tutaj także ma zastosowanie. Należy 2-3 łyżki bułki tartej dodać do gotującego się gulaszu. Jeśli gulasz wyszedł płynny, a zawiera warzywa (np. marchew, pietruszkę), można je wyjąć i zmiksować, a zmiksowane dodać do gulaszu. Inni dodają pokruszony chleb, ale bez skórki i mieszają go w gulaszu, aż okruszki staną się niemal niewidoczne.

Dowiedz się: Przesolona zupa – jak ją uratować 

Czym zagęścić zupę

Pewnie, że można dłużej gotować zupę, przez co część wody (ta, naszym zdaniem, niepotrzebna część) odparuje, najpierw natomiast trzeba byłoby wyjąć warzywa czy mięso z tej zupy, aby się nie rozgotowały. Inne sposoby na zagęszczenie zupy również są skuteczne. Znowu zasmażka się kłania (nadaje się m.in. do zupy fasolowej, grzybowej, grochówki czy krupniku), bowiem ona potrafi spowodować, że wodnista zupa zyska na konsystencji. Podobnie jest z mąką i śmietaną, ewentualnie jogurtem naturalnym (sposoby opisaliśmy wyżej). Kaszka manna (ewentualnie kaszka kukurydziana) również przychodzi z odsieczą. Do gotującej się zupy trzeba dodać 2 bądź 3 łyżki sypkiej kaszki, cały czas przy tym mieszając. Równie dobrze można roztrzepać żółtko (białko tutaj się nie przydaje), dodać łyżeczkę śmietany oraz parę łyżek gotującej się rzadkiej zupy, rozmieszać całość i tę zawiesinę dodać do pozostałej, znacznie większej części zupy. Uwaga: na czas dodawania zawiesiny do zupy, należy odstawić garnek z zupą z palnika. Pieczywo też bywa pomocne. Należy pokruszyć kawałek chleba bez skórki i wsypać te okruszki na koniec gotowania do zupy. Niektórzy, aby potem w zupie okruszki nie były wyczuwalne, najpierw miksują kawałki chleba i dopiero wówczas dodają do rzadkiej zupy.

Zupę owocową (przykładowo: wiśniową, czereśniową, truskawkową, jagodową) można zagęścić, dodając kisiel. Powinien być to kisiel o identycznym smaku (a zatem z tych samych owoców), jak zupa owocowa. Kisiel w proszku trzeba rozrobić w odrobinie zimnej wody i dodać go do zupy na samym końcu gotowania, przy tym mieszając, aż zupa, właśnie za sprawą kisielu, zrobi się gęsta. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom