Jak zabezpieczyć się przed gryzoniami grasującymi na działce

Anna Chreptowicz
Gryzonie na działce i w przydomowym ogrodzie mogą wyrządzić całą masę szkód. NA przykład myszy, szczury lub nornice zaledwie w kilka dni zjedzą zapasy żywności zbierane przez nas całe lato.
Gryzonie na działce i w przydomowym ogrodzie mogą wyrządzić całą masę szkód. NA przykład myszy, szczury lub nornice zaledwie w kilka dni zjedzą zapasy żywności zbierane przez nas całe lato. xandert (morguefile.com)
Wzmożonemu występowaniu gryzoni sprzyja długa jesień z małą ilością opadów oraz śnieżna zima, bez gołoledzi i odwilży.

W czasie zimy, z wiadomych przyczyn, nie zaglądamy na działki zbyt często. Jednak w tym czasie nasze ogrody mogą być odwiedzane przez gryzonie, które podczas naszej nieobecności mogą na działkach narobić mnóstwa szkód.

Zobacz: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu

Najbardziej niebezpieczne u gryzoni są ich siekacze, które rosną przez całe życie zwierzęcia. Zmusza je to do ścierania zębów na twardych powierzchniach. A idealnie do tego nadają się przede wszystkim drzewka owocowe, z których zwierzęta ogryzają korę, kable elektryczne, które najczęściej zostają przegryzione, czy opakowania przechowywane w altankach i na zewnątrz.

Te gryzonie szkodzą najwięcej

Nornik polny zdecydowanie należy do najniebezpieczniejszych spośród wszystkich szkodników. Ten gatunek pojawia się na działkach najczęściej i sieje na nich największe spustoszenie. Nornik polny na żółtoszary grzbiet i jasnoszare boki oraz grzbiet. Wielkością jest zbliżony do myszy. Najchętniej żywi się korzeniami, cebulami roślin ozdobnych i warzyw, bulwami oraz zielonymi częściami roślin. Ogryza również korę z drzewek owocowych. Swoje nory buduje w miejscach słonecznych i jednocześnie wilgotnych.

Innymi, równie niebezpiecznymi szkodnikami są myszy. Bardzo łatwo przystosowują się do warunków panujących o każdej porze roku. Bez problemu znajdują sobie pożywienie, które akurat w danym sezonie jest dostępne. Zjadają cebule kwiatowe, zboża, ziarna, warzywa. Nie pogardzą także korą drzew. Myszy są w stanie wyjeść również żywność, która jest przechowywana w altanach czy spiżarniach. Należy pamiętać o tym, że oprócz zjadania, myszy też zanieczyszczają żywność odchodami i moczem. Staje się ona wówczas niezdatna do spożycia.

Przeczytaj poradnik: Jak wytępić myszy w domu

Sposoby na zwalczenie szkodników

Najlepszą metodą na pozbycie się gryzoni z ogrodu jest stworzenie im niesprzyjających do życia warunków. Powinniśmy więc stosunkowo często przekopywać ziemię, pozbywać się wszystkich chwastów, które również stanowią pożywienie dla tych zwierząt. Skuteczne jest zalewanie norek wodą lub ich zakopywanie.

Gryzonie niechętnie osiedlają się na terenie, który porasta gryka lub gorczyca. Jeśli gryzonie zjedzą zielone pędy którejś z tych roślin, ich wątroba ulega degeneracji. Dochodzi również do zmian w układzie naczyniowym.

Przed gryzoniami można się chronić.

Zabezpieczajmy drzewa

Drzewa owocowe to jedne z najczęstszych celów ataków gryzoni. Na uszkodzenia narażona jest w szczególności ich kora. Warto więc zabezpieczyć ją na okres zimy szczelnie owijając pień drzewa np. słomą, papierami lub plastikową siatką. Można również wbić w ziemię wokół drzewa metalową siatkę (odległość ok. pół metra od pnia). W ten sposób zabezpieczymy drzewka również przed dzikimi królikami i zającami.

Chrońmy zbiory zgromadzone w spiżarni i w altanie

Pomieszczenia działkowe powinny być przez nas również odpowiednio zabezpieczone. Szczególnie, jeśli przechowujemy w nich cebule i nasiona roślin. Sprawdźmy, czy drzwi do pomieszczenia są szczelne. Warto również zamontować siatkę we wszystkich otworach wentylacyjnych, przez które gryzonie mogłyby dostać się do środka. Dokładnie rozejrzyjmy się również, czy gryzonie już nie stworzyły jakichś dziur. Jeśli takie zauważymy, koniecznie wszystkie zatkajmy.

Dowiedz się: Jak rozpoznać obecność niektórych szkodników w sadzie i warzywniaku 

Możemy wykorzystać preparaty i urządzenia odstraszające. Umieszczamy je w altanach i norach. Dźwięki wypłaszają gryzonie, podobnie jak nieprzyjemny zapach środków chemicznych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom