Jak rozpoznać obecność niektórych szkodników w sadzie i warzywniaku

Agata Kaźmierczak
Stonka Stonka - główny szkodnik ziemniaka w Polsce. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Jest owadem inwazyjnym. Środkiem chemicznym zwalczającym stonkę jest Novodor SC, który stosujemy uprawiając ziemniaki na działce. Jednak przy małych plantacjach starajmy się raczej zbierać owady ręcznie. To ekologiczny sposób pozbywania się szkodnika.
Stonka Stonka - główny szkodnik ziemniaka w Polsce. Żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Jest owadem inwazyjnym. Środkiem chemicznym zwalczającym stonkę jest Novodor SC, który stosujemy uprawiając ziemniaki na działce. Jednak przy małych plantacjach starajmy się raczej zbierać owady ręcznie. To ekologiczny sposób pozbywania się szkodnika. www.sxc.hu
Dorodne owoce i warzywa to marzenie każdego ogrodnika. Niestety, często w sadzie czy ogrodzie pojawiają się szkodniki, powodujące mniejsze plony i straty w uprawach. Zobacz, na jakie szkodniki należy zareagować.

Oprócz ślimaków, kretów czy gryzoni, w sadzie i w warzywniaku szkody powodują także niektóre owady. To właśnie one powodują szereg zmian bezpośrednio na roślinach, drzewach, owocach. Zżółknięte czy zdeformowane liście, słaby przyrost owoców, opadanie ich zawiązek a nawet dziury w warzywach i owocach mogą być objawem obecności jednego z wielu szkodników.

Czytaj też: Usuwamy domowe szkodniki - porady 

Gdy w ogrodzie czy ogródku dochodzi do ich inwazji szkodnika, nie obędzie się bez środków chemicznych. Ale należy pamiętać także o kilku ważnych ekologicznych zasadach zapobiegania i zwalczania szkodników:

  • Pielęgnuj rośliny zgodnie z ich wymaganiami
  • Nie spóźniaj się z działaniami uprawowymi, działaj zgodnie z kalendarzem upraw
  • Nie zwalczaj pożytecznych owadów w ogrodzie
  • Co roku zmieniaj miejsce upraw; nie sadź warzyw w tym samym miejscu
  • Odchwaszczaj zagony regularnie 
  • Jesienią głęboko przekopuj ogródek
  • W razie potrzeby stosuj środki chemiczne

Szkodniki w sadzie niszczą owoce, liście i osłabiają drzewa

Oto najpopularniejsze szkodniki:

Owocówka jabłkóweczka – to brązowy motyl mierzący ok. 1 cm, szkodnik grusz, śliw i jabłoni. O obecności w ogrodzie tego szkodnika dowiadujemy się wtedy, gdy owoce stają się robaczywe i nie zdatne do jedzenia. Szybko też opadają z drzew. Gąsienice w owocach znajdujemy od czerwca aż do października. Owocówkę w ogrodach przydomowych, amatorskich zwalczamy środkami chemicznymi, np. Insegar 25 WP, Calypso, Karate. Oczywiście dawkę oprysku konsultujemy ze specjalistą, np. doradcą techniczno-handlowym firmy produkującej lub rozprowadzającej dany środek.

Polecamy poradnikPrzepisy na naturalne preparaty ochrony roślin

Miodówka jabłoniowa – atakuje pączki jabłoni. Jest to 4 milimetrowy owad występujący na jabłoniach od wiosny aż do jesieni. Powoduje słaby rozwój całego drzewa, a także owoców. Podczas ataku miodówki z drzew opadają zawiązki owoców. Środki chemiczne zwalczające miodówkę: Fastac 100 EC, Sherpa 100 EC, Karate Zeon 050 CS.

Przędziorek owocowiec – ten maleńki, mierzący zaledwie kilka milimetrów owad, atakuje drzewa owocowe, głównie śliwy i jabłonie. Podczas inwazji liście drzew mają brązowe plamki. Przędziorki są bardzo małe, przypominają bordowe pajączki. Zaatakowane drzewa rodzą mniej owoców a liście często opadają. Środki chemiczne (owadobójcze): Cascade 050 EC, Mitac 200 EC, działający na wszystkie stadia rozwojowe przędziorków.

Bawełnica korówka – ten rodzaj mszycy atakuje jabłonie. Szkodnik groźny wiosna i jesienią. Rozpoznamy go po białym puchu na korze, choć mszyce zobaczyć można też na gałęziach. Bawełnica stanowi pożywienie dla biedronek, dlatego w jej zwalczaniu ważna jest ochrona owadów pożytecznych w ogrodzie. Środki chemiczne do zwalczania bawełnicy: Actara 25 WG.

Zobacz także: Szkodniki w ogrodzie. Jak z nimi walczyć? Poradnik 

Szkodniki w warzywniaku uszkadzają warzywa i korzenie roślin


Piętnówka kapustnica – larwy tych motyli mają zielony kolor i żerują na liściach kapusty oraz kalafiorów. Są aktywne nawet do końca października. Obecność piętnówek da się rozpoznać na pierwszy rzut oka. Jeśli w liściach kapusty pojawiają się spore dziury – świadczy to o obecności piętnówki. Jeśli w ogródku mamy problem z tym owadem należy jesienią głęboko przekopać ziemię oraz zastosować odpowiednie opryski, np. Dimilin 25 WP (dla kapusty w gruncie), Reldan 400 EC, Bulldock 025 EC.


Pędraki – to larwy kilku gatunków chrząszczy. Najpopularniejszym pędrakiem w polskich ogródkach jest chrabąszcz majowy, który żeruje w glebie i podgryza korzenie oraz na powierzchni – gdzie zjada świeże rośliny. Pędraki zagrażają nie tylko korzeniom drzew i krzewów, ale także np. truskawkom. Środkiem zwalczającym pędraki jest Nemasys G.


Tantniś krzyżowiaczek – gąsienice tego owada zagrażają roślinom kapustnym, szczególnie podczas suszy. Gąsienica uszkadza roślinę i sprawia, że roślina obumiera. Rozpoznamy jego obecność, gdy liście kapusty będą miały dziury. Również oprócz zastosowania insektycydów (czyli środków owadobójczych) należy jesienią głęboko przekopać cały ogródek, regularnie odchwaszczać. Środki chemiczne zwalczające tantnisia krzyżowiaczka to m.in.: Pyrinex 480 EC i Dursban 480 EC.


Śmietka cebulanka – to szarozielona muchówka, ma ok. 7 mm długości, atakuje młode rośliny cebuli, czosnku, szczypiorku czy porów. Rośliny żółkną lub gniją. By uchronić rośliny przed tym szkodnikiem, nie sadźmy ich w tym samym miejscu co roku. Środki chemiczne zwalczające szkodnika: Karate Zeon 050 CS. W tym wypadku opryski stosujemy w maju.


Śmietka kapuściana – wiosną uszkadza rzodkiewkę. Ta muchówka wyglądem przypomina muchę domową. Zaatakowane przez larwy śmietki rzodkiewki słabo dojrzewają, zwykle nie nadają się do spożycia. Wnętrze rzodkiewki wygląda jakby gniło. By zapobiec pojawieniu się tego szkodnika, nie należy siać nasion w glebie, która wcześniej nawieziona została obornikiem. Środki chemiczne zwalczające śmietkę: Kung-fu 050 CS, Lambada CE Z 050 CS.


Mszyca – żeruje na roślinach kapustnych. Jeśli mszyce zaatakują kalafior lub kapustę we wczesnym stadium rozwoju, warzywo nie ma szans się prawidłowo rozwijać. Najliczniejsze kolonie mszyc zauważymy w trakcie lata. Mszyce to malutkie, często milimetrowe, lecz zgrupowane owady. Oprócz warzywniaka znajdziemy je w sadzie na drzewach wiśniowych, winoroślach, jabłoniach, śliwach i gruszach. Środki chemiczne zwalczające mszyce: Pirimor 500 WG. 

Warto zajrzeć tutaj: Pożyteczne rośliny w ogrodzie – zwalczają szkodniki i użyźniają glebę 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom