Jak wybudować kominek w domu. Poradnik

redakcja.regiodom, Lafarge
Kominek w salonieDomowy kominek, który został dobrze zaprojektowany i poprawnie wykonany, może przejąć rolę głównego urządzenia grzewczego.
Kominek w salonieDomowy kominek, który został dobrze zaprojektowany i poprawnie wykonany, może przejąć rolę głównego urządzenia grzewczego. Lafarge
Kominek jest skutecznym i tanim w eksploatacji sposobem na dogrzanie domu. Poza walorami funkcjonalnymi, dobrze wykonany kominek zdecydowanie poprawia wygląd wnętrza.

Decyzję o budowie kominka najlepiej podjąć jak najwcześniej – jeszcze na etapie projektowania domu. Oczywiście palenisko da się również wybudować w już istniejącym budynku. Jednak wtedy budowa kominka jest nieco bardziej skomplikowana. Może pojawić się problem z niedostateczną nośnością podłoża w miejscu, gdzie ma stać kominek lub brakiem sprawnego szybu wentylacyjnego. Zarówno w pierwszym jak i w drugim przypadku konieczne będzie zasięgnięcie opinii architekta, konstruktora lub zduna. Musimy także zlecić profesjonalistom wykonanie pomiarów, które pozwolą określić wielkość oraz moc kominka. 

Dowiedz się: Jakie funkcje może pełnić kominek w domu 

Kominek z otwartą komorą spalania

Pamiętajmy, że decydując się na kominek otwarty musimy najpierw wybudować odpowiednią podstawę. Wylewka (najlepiej zbrojona) będzie odpowiedzialna za dźwiganie kilkusetkilogramowej konstrukcji. Na tym podłożu opieramy płytę paleniskową wykonaną z odpowiednich materiałów budowlanych. Muszą one nie tylko kumulować ciepło, ale również być odporne na wysoką temperaturę, która powstaje podczas spalania opału. Grubość samej płyty powinna wynosić około 12 cm. W każdej spoinie należy umieścić zbrojenie. Tu sprawdzą się przede wszystkim cegły szamotowe oraz zaprawa szamotowa, z których budujemy ścianki kominka – boczne oraz tylną. Części wystające poza obrys podstawy można wykonać z cegły klinkierowej.

 

Kominek z otwartą komorą spalania
Kominek z otwartą komorą spalania Fot. Lafarge

Okap wykonuje się najczęściej z blachy stalowej, o grubości ok. 6 mm. Opieramy go na stalowej belce osadzonej na bocznych ścianach. Na tym etapie pamiętajmy, że okap musi być wyposażony w mechanizm regulacji ciągu. Umożliwia on sprawne regulowanie odpływu spalin. Ważne, aby okap miał odpowiedni kształt. Dzięki temu dym nie będzie ulatniał się na zewnątrz kominka. W górnej części okapu powinna być wykonana komora dymowa. Odpowiada ona za zatrzymywanie dymu przy silnych wiatrach.

Pamiętajmy, że decydując się na kominek otwarty musimy zasięgnąć porady i wiedzy doświadczonych fachowców. Tylko tak unikniemy zbędnych napraw oraz zniwelujemy ryzyko ulatniania się dymu lub czadu (tlenku węgla). Ponadto, wszystkie elementy łatwopalne muszą być ustawione w odległości min. 1 m od kominka, a podłoga wykonana z materiałów niepalnych.

Spraw, by twój dom był bezpieczny: Zadbaj o ochronę przeciwpożarową 

... czy z zamkniętą?

Zastosowanie gotowego wkładu kominowego jest zdecydowanie łatwiejszym i bardzo popularnym rozwiązaniem. Gotowy wkład kominowy jest przede wszystkim wygodny, bezpieczny w użytkowaniu i ekonomiczny.

W odróżnieniu od kominków otwartych (które zużywają 6 razy więcej drewna), te zamknięte pozwalają na utrzymanie stałej temperatury bez konieczności ciągłego dokładania opału. Dzięki kontrolowanemu spalaniu możemy dowolnie ustawić temperaturę wewnątrz pomieszczenia.

Ponadto, istnieje możliwość rozbudowania go w tzw. płaszcz wodny, dzięki czemu kominek będzie mógł podgrzewać bieżącą wodę lub stanie się nawet częścią instalacji centralnego ogrzewania.

Więcej informacji: Kominki z płaszczem wodnym: ogrzewanie eleganckie, ekologiczne i tanie 

Przed zakupem trzeba upewnić się, że wkład uzyskał i ma ważną aprobatę techniczną oraz deklarację zgodności z wystawioną aprobatą. Kominek zamknięty, podobnie jak otwarty, musi być zamontowany na odpowiednim podłożu.

Uwaga! Pod żadnym pozorem pod kominkiem nie może znajdować się instalacja wodna, gazowa lub elektryczna.

Montując kominek zamknięty warto wykonać postument, na tej samej zasadzie, jak pod kominek otwarty. Oczywiście te prace muszą być nadzorowane przez specjalistę. Po zakończonej instalacji i podłączeniu do przewodu kominowego należy przeprowadzić tzw. próbne przepalenie. Następnie konieczne jest wykonanie obudowy o takich wymiarach, by odległości między wkładem a izolacją umożliwiały swobody przepływ ogrzewanego powietrza i nie stwarzały zagrożenia pożarowego. Dlatego tez izolację, najczęściej wykonuje się z ognioodpornej wełny mineralnej oraz folii aluminiowej, które następnie, obudowuje się np. ognioodpornymi płytami kartonowo-gipsowymi. 

Kominek stylowo wykończony

Na koniec zostaje wykonanie dekoracyjnej zabudowy kominka. Jego zewnętrzny wygląd powinien pasować do charakteru pomieszczenia, w którym stoi. Wybór materiałów jest duży. Mamy m.in. cegły, kamień naturalny oraz cały szereg dostępnych na rynku elementów wykończeniowych. Oczywiście należy korzystać jedynie z materiałów niepalnych. Do takich materiałów zalicza się również zaprawy murarskie i tynkarskie.

Komin, by kominek działał popranie

Niezależnie od wybranego rodzaju kominka pamiętajmy, że proces spalania wymaga dużej ilości powietrza. Musi ono zostać dostarczone z zewnątrz. Najczęściej odbywa się o za pomocą przewodu umieszczonego w pobliżu paleniska. Jego przekrój powinien być dopasowany do mocy kominka oraz kubatury pomieszczenia. Kolejnym bardzo istotnym etapem palenia w kominku jest dobrze wykonany komin.

Nieprawidłowo zbudowany komin będzie powodować np. problemy z ciągiem, cofanie się dymu do pomieszczenia czy nawet zagrożenie pożarem lub zatrucie czadem! W budownictwie przyjmuje się, że przekrój komina musi wynosić od 2,5 dm2 (decymetrów kwadratowych) do 5 dm2 przy ciągu naturalnym. Kolejnym kluczowym parametrem jest wysokość komina mierzona od miejsca wlotu spalin – minimalnie 4 metry. Komin musi być również wyciągnięty ponad połać dachu, aby nie został zakłócony jego ciąg. Opis i dane tych wymagań często znajdziemy w instrukcjach montażu – radzi Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny Lafarge.

Jaki opał wybrać do palenie w kominku

Do palenia w kominkach stosuje się drewno, które jest najlepszym materiałem opałowym, szczególnie to, które jest sezonowane i pochodzące z drzew liściastych. Pamiętajmy jednak, że palenie drewnem wilgotnym nie dostarczy odpowiedniej ilości energii. Dlaczego? Ponieważ część energii zostaje zużyta na wyparowanie wilgoci. Dodatkowo może przyczynić się do zanieczyszczenia wkładu oraz przewodu kominowego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom