Kominek: funkcje pełnione w domu

redakcja.regiodom, Barbara Golian
Salon z kominkiemKominek: funkcje pełnione w domu
Salon z kominkiemKominek: funkcje pełnione w domu ErikaWittlieb (Pixabay.com)
Kominek we współczesnym wnętrzu to znacznie więcej niż tylko urok ognia. To często serce całkiem poważnej instalacji do ogrzewania domu. To miejsce przyciąga jak magnes.

Kominek promieniuje ciepłem, tworzy magiczny klimat. Na szczęście kominek nie jest już luksusem i można go mieć także w bloku. Pełni on kilka funkcji.

 Warto przeczytać: Biokominek: dekoracja i ciepło

Po pierwsze – dekoracja

Jak wspomniałam wcześniej kominek jest bardzo ważnym elementem wyposażenia wnętrza i dodaje rangi pomieszczeniu, w którym się znajduje. Często jest jednym z największych elementów wyposażenia domu, najczęściej ustawia się go w centrum pomieszczenia, na tzw. „widoku", wokół niego koncentruje się życie rodzinne i towarzyskie.

Po drugie – grzanie

Tradycyjne kominki, tzw. otwarte, oddają ciepło przez promieniowanie. W jego pobliżu można się ogrzać, ale nie można równomiernie ogrzać całego pomieszczenia, a tym bardziej kilku pomieszczeń. Nie można w nich też regulować ilości oddawanego ciepła.

Większe możliwości grzewcze dają układy wykorzystujące wkład kominkowy jako źródło ciepła. Taki układ grzewczy nazywany jest systemem dystrybucji gorącego powietrza (w skrócie DGP). Możliwość podłączenia systemu DGP mają kominki zamknięte (czyli z zamkniętą komorą spalania). Ciepło w nich jest oddawane za pośrednictwem czynnika grzewczego, jakim jest powietrze. Ogrzewa się ono opływając rozgrzany wkład, a następnie specjalnymi izolowanymi kanałami jest rozprowadzane na dalsze odległości.
W systemie z obiegiem naturalnym wykorzystywane jest zjawisko unoszenia gorącego powietrza w obudowie kominka. Unoszone ku górze powietrze jest rozprowadzane kanałami do innych pomieszczeń. Koszty inwestycyjne obiegu naturalnego są niewysokie. Wadą jest to, że można tym systemem ogrzać maksymalnie cztery pomieszczenia.

Znacznie większe możliwości ogrzewania daje zamontowanie w systemie ogrzewania kominkowego specjalnie wygłuszonej turbiny elektrycznej, wymuszającej przepływ gorącego powietrza. System działa na zasadzie ciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną pod wkładem (takie rozwiązanie ma mniejszą wydajność i przepustowość) lub podciśnienia wytwarzanego przez turbinę umieszczoną nad kominkiem (turbiny te mają dużą przepustowość i są w stanie rozprowadzić powietrze nawet do około dziesięciu pomieszczeń).

Po trzecie – centralne ogrzewanie

Aby kominek stanowił źródło ciepła dla tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania wymagane jest zastosowanie tzw. kominka z płaszczem wodnym. W kominkach tych tylko niewielka część ciepła przekazywana jest na zasadzie promieniowania, głównie przez szybę, cała reszta to ciepło przekazywane wodzie, która napływając między ścianki płaszcza otaczającego komorę paleniskową, odbiera od nich ciepło, a następnie przekazuje je do instalacji grzewczej. Kominki z płaszczem wodnym mogą być zarówno podstawowym, jak i wspomagającym źródłem ciepła instalacji c.o. 

 PrzeczytajKominki z płaszczem wodnym to ogrzewanie eleganckie, ekologiczne, tanie 

Po czwarte – podgrzewanie wody użytkowej 

Kominki z płaszczem wodnym umożliwiają podgrzewanie wody użytkowej. Woda może być podgrzewana na dwa sposoby:

  • w układzie pojemnościowym (z zastosowaniem pojemnościowego zasobnika z wężownicą, zapewnia duży wydatek ciepłej wody),
  • w układzie przepływowym (woda może być podgrzewana tylko w kominkach wyposażonych w płaszcz wodny i dodatkową wężownicę, nie zapewnia takiego komfortu zaopatrzenia w ciepłą wodę jak układ pojemnościowy, jednak dostarcza więcej ciepłej wody niż małe podgrzewacze elektryczne). 

Po piąte – grillowanie i pieczenie

W kominku można upiec kiełbaski, kurczaka i inne smakołyki. Producenci współczesnych kominków oferują do niektórych modeli specjalne ruszty, które wstawia się do środka i piecze na nich różne przysmaki, oczywiście przy zamkniętych drzwiczkach. Najlepsze efekty uzyskuje się wtedy, gdy w palenisku znajduje się duża ilość żaru o wysokiej temperaturze. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom