Kominek gazowy. Jaki wybrać: z otwartą czy zamkniętą komorą spalania

ewk
Wkład kominka gazowegoGazowe wkłady kominkowe przyjmują różnorakie formy. Dlatego osoba z  niewprawnym okiem ma problem z odróżnieniem kominka gazowe od tradycyjnego kominka.
Wkład kominka gazowegoGazowe wkłady kominkowe przyjmują różnorakie formy. Dlatego osoba z niewprawnym okiem ma problem z odróżnieniem kominka gazowe od tradycyjnego kominka. alimosgas-tech.com
Kominki gazowe, wizualnie nie różnią się od kominków tradycyjnych opalanych drewnem. Ale w porównaniu z nimi mają kilka cech, które zdecydowanie przemawiają na ich korzyść.

Kominki gazowe zaliczane są do grupy urządzeń wykorzystujących ekologiczne źródło ciepła, przyjazne dla środowiska. Co prawda gaz nie należy do zasobów odnawialnych. Jest jednak jednym z najczystszych źródeł energii, ponieważ sam proces jego spalania nie powoduje nadmiernej emisji zanieczyszczeń.

Ciekawe rozwiązanie: Kominki z funkcją stolika RTV 

W zależności od naszych upodobań możemy wybrać kominek o tradycyjnym lub nowoczesnym wzornictwie. W wielu modelach dzięki specjalnej konstrukcji palników i elementom ceramicznym imitującym nadpalone drewno możemy uzyskać efekt autentycznego spalania drewna.

Kominek z zamknięta czy otwartą komorą spalania?

Ze względu na konstrukcję paleniska, kominki gazowe możemy podzielić na otwarte i zamknięte. Z kolei wśród kominków z zamkniętymi paleniskami wyróżniamy kominki z otwartą i zamkniętą komorą spalania. Stąd prosty wniosek, nie wszystkie kominki z szybą żaroodporną są kominkami z zamkniętą komorą spalania.

Dopiero urządzenie, w których szczelnie zamknięte palenisko jest połączone z odpowiednim systemem odprowadzania spalin, zwanym również „rura w rurze", jest kominkiem z zamkniętą komorą spalania. System powietrzno-spalinowy (SPS) składa się z dwóch koncentrycznych rur (i kształtek) ze stali nierdzewnej, wewnętrznej do odprowadzania spalin i zewnętrznej dostarczającej powietrze do paleniska. Przewód taki może być wyprowadzony na zewnątrz przez ścianę budynku, czyli nadaje się do zastosowania w pomieszczeniach, gdzie nie mamy możliwości podłączenia kominka do komina. Musimy jednak pamiętać, że w tym przypadku obowiązują nas przepisy prawa budowlanego, które ograniczają wyrzut spalin przez ścianę budynku z urządzeń gazowych do 21 kW w domach jednorodzinnych i do 5 kW w wielorodzinnych.

Zobacz również: Rodzaje systemów kominowych. Gdzie i kiedy je stosować? Poradnik 

Kominki z otwartą komorą spalania muszą być podłączone do pionowych przewodów dymowych (kominów) działających na zasadzie grawitacyjnej lub mechanicznych wyciągów spalin.

Zalety i wady kominków gazowych

Podstawową zaletą kominków gazowych jest możliwość zamontowania ich nie tylko w salonach domów jednorodzinnych ale i w mieszkaniach, gdzie często mamy ograniczoną ilość miejsca.
Błędem jednak byłoby stwierdzenie, że można je zainstalować wszędzie. Pomieszczenie, w którym zamierzamy umieścić kominek gazowy, musi spełniać kilka warunków. Oto one:

  • minimalna kubatura – 8 m3 dla kominka z otwartą komorą spalania oraz 6,5 m3 dla kominków
    z zamkniętą komorą;
  • możliwość doprowadzenia gazu – zgodnie z przepisami instalacja gazowa powinna być prowadzona po wierzchu ściany, można ją jednak zamaskować przez umieszczenie w bruzdach ściennych osłoniętych nieszczelnymi ekranami (np. z płyt gipsowo-kartonowych) lub łatwym do usunięcia tynkiem;
  • sprawna wentylacja wywiewna – dla kominka zasilanego gazem ziemnym – kratka wywiewna umieszczona pod sufitem, dla zasilanego gazem płynnym – kratka umieszczona przy podłodze (przy czym podłoga pomieszczenia musi być powyżej poziomu gruntu).

Inne zalety kominków gazowych to:

  • podwyższone bezpieczeństwo eksploatacyjne – wymagany Znak Bezpieczeństwa oraz urządzenia zabezpieczające (czujnik ciągu kominowego, którego zadaniem jest zamknięcie dopływ gazu do palnika w przypadku cofania się do pomieszczenia spalin lub braku odpowiedniej ilość powietrza oraz zawór odcinający dopływ gazu w razie zaniku płomienia);
  • minimalny poziom serwisu i obsługi;
  • czystość użytkowania – brak konieczności składowania drewna, usuwania popiołu oraz czyszczenia komina.

O tym trzeba bezwzględnie pamiętać! Podłączenie kominka gazowego do instalacji oraz przeglądy serwisowe może wykonywać tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom