Jak pozbyć się chemii z owoców i warzyw – domowe sposoby

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Owoce i warzywa przed zjdzeniem trzeba starannie umyćŻadne owoce i warzywa, jeśli nie są oznaczone jako ekologiczne, nie dają gwarancji braku pestycydów w składzie.
Owoce i warzywa przed zjdzeniem trzeba starannie umyćŻadne owoce i warzywa, jeśli nie są oznaczone jako ekologiczne, nie dają gwarancji braku pestycydów w składzie. Sławomir Mielnik
Jeśli przyniesione z targu owoce i warzywa nie pochodzą z upraw ekologicznych, można mieć pewność, że zostały wcześniej potraktowane środkami ochrony roślin. A te nie są obojętne dla naszego zdrowia.

Warzywa i owoce, podobnie jak inne produkty spożywcze, kupujemy „oczami". Oczekujemy, by były zdrowe, bez plam, wymiarowe, soczyste i kształtne. Te oczekiwania muszą spełnić rolnicy, a pomagają im w tym między innymi nawozy i opryski. Część użyźnia glebę, w której rosną rośliny, część ma zabijać chwasty, jeszcze inne mają pomóc roślinom odpowiednio wyrosnąć i ochronić je przed szkodnikami i chorobami. To, co serwuje się roślinom by im pomóc, niekoniecznie jednak pomaga ludziom, którzy je później zjadają. Można jednak ograniczyć ilość pestycydów w warzywach i owocach, które trafiają na nasze talerze. Odpowiednie ich mycie to podstawa – ale nie miejmy złudzeń, samo mycie w letniej wodzie problemu nie rozwiąże.

Poznaj: Zdrowotne właściwości żeń-szenia

Dlaczego samo mycie owoców w letniej wodzie niewiele daje?

Otóż szeroko pojęta „chemia" jest stworzona po to, by ułatwiać życie klientom, czyli głównie producentom rolnym, którzy je stosują. Oni płacą za towar i nie chcą, by się marnował. Jeśliby nawozy można było zmyć samą wodą, to samo robiłby np. deszcz na polach. Dlatego pestycydy mają najczęściej postać oleistą, by trwalej przywierać do powierzchni roślin.

Specjalne instrukcje, jak obchodzić się z warzywami i owocami, by przyjmować wraz z ich jedzeniem jak  najmniejsze dawki szkodliwych substancji wydają niektóre organizacje rządowe, jak amerykańska FDA. Jej zalecenia zgodne są z tradycyjnymi, domowymi sposobami na czyszczenie – nie tyko roślin. Wystarczy mieć w zasięgu ocet, kwasek cytrynowy (lub sok z  cytryny), sól i sodę oczyszczoną. Niewątpliwym plusem ich stosowania są skuteczność, dostępność, niska cena i brak szkodliwości dla środowiska.

Jak pozbyć się chemii z owoców?

Kilkunastominutowa kąpiel wodna z dodatkiem połowy szklanki octu i paroma łyżkami zwykłej soli, a następnie staranne spłukanie warzyw i owoców pozwoli na pozbycie się bakterii i np. zalegającego na skórkach jabłek wosku. Z kolei soda oczyszczona nada wodzie alkaliczny (czyli zasadowy) charakter, który pozwoli pozbyć się z produktów pestycydów (sypiemy 1–2 łyżki sody na litr wody). Produkty trzeba najpierw „wykąpać" w jednej (kwaśnej) wodzie, a następnie w drugiej (zasadowej) mieszance. Wydaje się czasochłonne i skomplikowane? Wiele osób szybko zmieni zdanie widząc, co „wyjdzie" z ich warzyw i owców po takim oczyszczeniu.

Atomizer, wykorzystywany do nawilżania roślin, można wykorzystać do spryskania warzyw i owców – wystarczy wypełnić go mieszanką wody, octu i soku z cytryny (po dwie łyżki na każdą szklankę wody). Nawilżenie ich takim roztworem i opłukanie rozwiąże problem zanieczyszczenia na skórkach. Trzeba pamiętać, że wszystkie operacje należy przeprowadzić umytymi, czystymi rękoma i nie używać do czyszczenia gąbek, które wcześniej służyły do mycia naczyń. Fatalnym pomysłem jest również czyszczenie warzyw i owoców detergentami czy mydłem.

Osoby wykorzystujące większe ilości warzyw i owoców mogą zainwestować w specjalne preparaty służące do mycia owoców i warzyw (kosztują kilkanaście złotych za litr). Dzięki nim zniszczone zostaną bakterie zalegające na powierzchni warzyw i owoców, a pozostałości chemii będą zneutralizowane.

Dobrą opcją jest również zakup ozonatora (kosztuje około 350 złotych). Właściwością ozonu jest utlenianie, przez co działa gwałtowanie niszcząc nawet wirusy i bakterie, przy czym działający agresywnie chlor jest w tej "konkurencji" kilkudziesięciokrotnie słabszy od ozonu). Ozonować można nie tylko owoce i warzywa pozbywając się z nich pleśni, grzybów, wirusów, bakterii, pestycydów czy azotanów, przedłużając ich świeżość, ale ozonator nadaje się również do odświeżania i odkażania jaj, drobiu czy mięsa, a z kasz czy ryżu pomaga „wymieść" zanieczyszczenia metalami ciężkimi, hormonami czy antybiotykami.

Dowiedz się: Czym jest ozonowanie i jak wykorzystać je w mieszkaniu

Warto pamiętać, że oczyszczone owoce i warzywa (te korzeniowe powinno się czyścić na chwilę przed użyciem) mogą być przechowywane w lodówce krócej niż te niemyte. Najlepiej zjeść je w dniu, w którym zostały wyczyszczone. Czas poświęcony na uwolnienie od chemii produktów zwróci się nam w smaku i wartościach odżywczych – warzywa i owoce bez „dodatków" są smaczniejsze i bardziej w wartościowe dla naszego organizmu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom