Jak poradzić sobie z podtopieniami podczas wiosennych roztopów

redakcja.regiodom, Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce
Wypompowywanie wodyJak poradzić sobie z podtopieniami podczas wiosennych roztopów
Wypompowywanie wodyJak poradzić sobie z podtopieniami podczas wiosennych roztopów Aries Power Equipment
Właściele domów nie zawsze cieszą się z cieplejszych dni po obfitych opadach śniegu. Mieszkańcy podpiwniczonych domów i rolnicy z niepokojem obserwują wiosenne roztopy i wzrost poziomu wody w rzekach.

W niektórych regionach doszło już do lokalnych podtopień. Pod wodą znalazły się także pola uprawne. Problem podtopień dotyczy to głównie terenów położonych niżej, w dolinach rzek oraz tam, gdzie utrudniony jest odpływ wód roztopowych. Przez coraz wyższe temperatury w najbliższym czasie może dojść do podtopień kolejnych części kraju.

Podtopienia to duży problem

Woda zalegająca w garażu lub w piwnicy powoduje wilgoć i może dokonać poważnych szkód w budynku. Na polach uprawnych uniemożliwia wjechanie ciężkiego sprzętu i rozpoczęcie prac polowych. – Musimy pamiętać, że w tym roku okres wegetacji roślin będzie krótszy, więc dodatkowe opóźnienia będą bardzo dokuczliwe. W takiej sytuacji powinniśmy bacznie obserwować stan wody i w razie potrzeby osuszać pomieszczenia i tereny uprawne używając do tego odpowiednich urządzeń. Najszybszym sposobem pozbycia się wody jest zastosowanie motopompy. Najbardziej wydajne przenośne motopompy potrafią pompować do 100 tysięcy litrów wody na godzinę – radzi Łukasz Smółka, z firmy Aries Power Equipment.

Najważniejsze parametry przy wyborze motopompy

Gdy wybieramy motopompę, zwróćmy uwagę na to, do jakich celów będzie nam ona potrzebna, w jakich warunkach będziemy ją wykorzystywać i na jakiej powierzchni. Najważniejsza jest wydajność. Parametr ten decyduje o tym, jak szybko osuszymy pomieszczenie lub teren.

W motopompie ważna są również: moc silnika oraz maksymalna wysokość podnoszenia i ssania. Warto sprawdzić też długość pracy urządzenia na jednym zbiorniku paliwa. Istotnym elementem jest wyposażenie motopompy w kosz ssawny. Do czego on służy? Zatrzymuje on zbyt duże zanieczyszczenia stałe, które mogą spowodować uszkodzenia wewnątrz motopompy lub też ją zatkać.

W przypadku, gdy zagrożenie podtopieniami jest długotrwałe, to ważne jest, by motopompa była niezawodna i łatwa w obsłudze.

Ekspert radzi, jak stosować motopompę w zalanym pomieszczeniu

– Używając motopomp spalinowych do osuszania budynku musimy pamiętać, by urządzenie znajdowało się na zewnątrz budynku, a do zalanego pomieszczenia należy wprowadzić wąż ssawny – przypomina Łukasz Smółka.

Jeśli przyczyną zalania pomieszczenia są obfite i ulewne deszcze, powinniśmy natychmiast przystąpić do wypompowywania wody z pomieszczeń. Natomiast, gdy powodem zalania budynków jest wysoki poziom wód gruntowych, należy poczekać z wypompowaniem wód aż ich poziom opadnie. W przeciwnym razie pomieszczenie ponownie będzie napełniać się wodą, co grozi wypłukiwaniem fundamentów.

Jak radzić sobie z zalaną piwnicą? Pompy do wody będą pomocne****

Nie możemy jednak pozwolić, aby woda zbyt długo zalegała w piwnicy lub garażu. Jeśli woda utrzymuje się kilka-kilkanaście dni, najlepiej wykopać dół w odległości kilkunastu metrów od domu. Jego dno powinno znajdować się poniżej poziomu posadzki garażu lub piwnicy, dzięki temu woda zacznie zbierać się w wykopanym dole. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie wypompować wodę.

Przy wysokim poziomie wód gruntowych wypompowywanie wody bezpośrednio z budynku jest niebezpieczne dla jego konstrukcji. Dlatego strażacy kategorycznie tego zabraniają. Nie należy również wylewać wody do ogrodu ani w sąsiedztwie domu, bo znów spłynie do najniższego miejsca, czyli piwnicy, garażu lub wykopanego dołu.

Wodę powinno się wypompować do studzienki z odprowadzeniem w odległym miejscu, albo kilkaset metrów od domu za pomocą długiego węża tłocznego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom