Przydomowa oczyszczalnia ścieków: wybór miejsca i konserwacja

ewk
Przydomowa oczyszczalnia ściekówPrzydomowa oczyszczalnia ścieków: wybór miejsca i konserwacja
Przydomowa oczyszczalnia ściekówPrzydomowa oczyszczalnia ścieków: wybór miejsca i konserwacja Archipelag
Własna oczyszczalnia ścieków to alternatywne rozwiązanie dla szamba w przypadku, kiedy nie mamy możliwości podłączenia się do centralnej sieci kanalizacyjnej. Zanim zdecydujemy się na taką inwestycją, warto poznać możliwości oraz zasady montażu, eksploatacja i konserwacji POŚ.

Wg Prawa budowlanego, przy budowie indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę, nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Nie oznacza to jednak, że przydomowe oczyszczalnie ścieków (POŚ) można zlokalizować w dowolnym miejscu. Ograniczeniem formalno-prawnym może być zakaz wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji
o warunkach zabudowy wydanej przez gminę.

Zobacz również: Przydomowe oczyszczalnie ścieków: czy to się opłaca 

Wybór POŚ

Kiedy mamy już za sobą ustalenia formalne, należy wybrać rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybór często będzie zdeterminowany rozmiarami, usytuowaniem działki oraz warunkami gruntowymi (rodzaju warstw i ich przepuszczalności).
Do wyboru mamy oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrami gruntowymi lub piaskowymi, oczyszczalnie hydrobotaniczne (korzeniowe) i kontenerowe (np. ze złożem biologicznym lub osadem czynnym).
Generalnie należy przyjąć, że oczyszczalnie z drenażem potrzebują dużo większej powierzchni niż oczyszczalnie kontenerowe, które z powodzeniem mieszczą się w przydomowym ogródku i do tego umieszczane są pod powierzchnią terenu.

Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków

Przy rozmieszczaniu poszczególnych elementów oczyszczalni trzeba zachować odpowiednie odległości od innych obiektów infrastruktury znajdujących się na terenie działki właściciela i działkach sąsiadów.

Lokalizacja osadnika gnilnego o obj. do 10 m3 dla zabudowy jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej:

  • osadnik gnilny  <--- 15 m ---> studnia z wodą pitną
  • osadnik gnilny <--- 5 m ---> pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi
  • osadnik gnilny  <--- 2 m ---> granica działki

Osadnik możemy umieścić znacznie bliżej granicy działki, jeśli będzie on sąsiadował z podobnym urządzeniem na przyległej działce. Pozostałe warunki muszą być jednak bezwzględnie zachowane.

Minimalne odległości, jakie należy zachować przy lokalizacji drenażu rozsączającego to:

  • drenaż <--- 30 m ---> studnia z wodą pitną
  • drenaż <--- 1,5 m ---> rurociągi z gazem, wodą
  • drenaż <--- 0,8 m ---> kable elektryczne
  • drenaż <--- 2 m ---> granica działki
  • drenaż <--- 3 m ---> drzewa i krzewy
  • drenaż <--- 1,5 m ---> lustro wód gruntowych
  • drenaż <--- 0,6 m ---> poziom gruntu

Dodatkowo przy wyborze miejsca na drenaż rozsączający musimy pamiętać o wyznaczeniu wokół niego tzw. strefy ochronnej o promieniu 2–3 m. Aby nie uszkodzić instalacji, w pasie tym nie powinniśmy prowadzić prac sprzętem mechanicznym, czy składować materiałów.

Prace konserwacyjne

Aby zabezpieczyć się przed problemami związanymi z użytkowaniem przydomowej oczyszczalni ścieków, trzeba pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta dotyczących eksploatacji i konserwacji urządzenia. Podstawową czynnością jest okresowe sprawdzanie poziomu osadów stałych, ich usunięcie i utylizacja. Podczas tych czynności należy też wyjąć i przepłukać wkład filtra oraz ponownie wypełnić osadnik wodą. Warto też w tym czasie przeprowadzić tzw. kurację udrażniającą rury drenażu.
Powyższe czynności wykonuje się przeciętnie co 2–3 lata, a zależy to od liczby mieszkańców, czyli praktycznie ilości wytwarzanych ścieków (w tym substancji stałych w ściekach). 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom