Osuszacze powietrza do walki z wilgocią w mieszkaniu

redakcja.regiodom, Barbara Golian
Osuszacz powietrza marki De LongiOsuszacz powietrza przyda się, jeśli wysoka wilgotność w mieszkaniu utrzymuje się przez dłuższy czas. Zgodnie z normą PN-B-03421:1978 prawidłowa wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60 procent.
Osuszacz powietrza marki De LongiOsuszacz powietrza przyda się, jeśli wysoka wilgotność w mieszkaniu utrzymuje się przez dłuższy czas. Zgodnie z normą PN-B-03421:1978 prawidłowa wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie od 40 do 60 procent. De Longhi
Częstym problemem pojawiającym się w naszych mieszkaniach jest wilgoć, która w pomieszczeniach występuje w postaci niewidocznej pary wodnej znajdującej się w powietrzu.

Jeśli wilgoć pojawia się okresowo – wystarczy intensywnie wietrzyć i ogrzewać mieszkanie. Jeżeli natomiast zagościła już u nas na stałe, może mieć wiele nieprzyjemnych konsekwencji, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. W wyniku zbyt dużej wilgotności w mieszkaniu możemy mieć gorsze samopoczucie. Ponadto mogą wywstąpić następujące efekty: nieprzyjemny zapach wilgoci, zaparowane szyby w oknach, wilgotna i brzydko pachnąca odzież w szafie, szybciej psujące się jedzenie, większe zagrożenie rozwojem insektów, ryzyko zachorowań z powodu ułatwionego rozwoju roztoczy, bakterii, wirusów i grzybów, alergie, migreny, choroby reumatyczne, poczucie zimna spowodowane zbyt wysoką wilgotnością powietrza.

Dowiedz się: Jak usunąć pleśń i brud z fug w łazience

Efektem wilgoci jest również pogarszający się stan mieszkania: tynki nie trzymają się na mokrych ścianach, pojawia się pleśń, zaczernione fugi w łazience itp. 

Jak walczyć z wilgocią w domu?

Przede wszystkim należy zwalczyć przyczynę i obniżyć wilgotność w pomieszczeniach za pomocą pochłaniacza wilgoci oraz usprawnić wentylację domu. Należy usunąć grzyba – można do tego wykorzystać w zależności od stopnia zagrzybienia odpowiednich środków chemicznych. Jeżeli zagrzybienie jest bardzo duże może nie obyć się bez skuwania tynku. Konieczne będzie również użycie skutecznego środka grzybobójczego. 

 Warto przeczytać: Usuwanie grzyba i pleśni ze ścian

Najczęściej uważa się, że dobrym sposobem na walkę z wilgocią jest intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Jednak metoda ta wcale taje nie najlepsza. To rozwiązanie czasowe i energochłonne, gdyż pomieszczenie powinno być bardzo intensywnie wietrzone. Gdy za oknem mamy jest zimno i deszczowo, metoda ta jest całkowicie bezskuteczna. Kiedy mocno ogrzewamy pomieszczenia powietrze bardziej nasyca się wilgocią, a przy ponownym ochłodzeniu woda wykrapla się na powierzchniach o niższej temperaturze.

 Zobacz również: Rodzaje wilgoci i przyczyny jej występowania w domu

Jednym ze sposobów walki z wilgocią w mieszkaniu są osuszacze. Urządzenia te skraplają znajdującą się w powietrzu wilgotność, dzięki czemu w pomieszczeniach następuje znaczne jej obniżenie. Osuszacze powietrza potrafią w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności). Nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, zagrzybionych lub zalanych. W porównaniu z pochłaniaczami wilgoci mają tę zaletę, że nie trzeba do nich kupować żadnych wymiennych wkładów, a skuteczność osuszania jest kilkadziesiąt razy większa. Koszt zakupu osuszacza zwróci się zatem dosyć szybko.
Możemy spotkać się z osuszaczami domowymi, przemysłowymi, basenowymi, profesjonalnymi i półprofesjonalnymi.

Na potrzeby mieszkań wystarczą osuszacze domowe.

Domowe osuszacze powietrza dzielimy na:

  • osuszcze kondensacyjne – to urządzenia przypominające "pudełko" na kółkach. Ich zasada działania jest następująca: wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Następnie powietrze trafia do parownika, gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika, natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz, gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało powietrze zasysane przez urządzenie, jednak pozbawione jest wilgoci. ,
  • osuszacze adsorpcyjne – to urządzenia w postaci prostopadłościanów zalecane do stosowania tam, gdzie temperatura powietrza osuszanego jest niższa niż 12 stopni Celsjusza. Ich zasada działania polega na tym, że wilgotne powietrze przechodzi przez filtr, którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Następnie powietrze trafia na specjalny silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć z granulatu, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane.

 Przeczytaj również: Czy osuszacze powietrza faktycznie się przydają

**

Często myślimy, że naturalnym jest to, że w łazience po kąpieli na ścianach i lustrze jest pełno pary, a w pomieszczeniu, gdzie suszymy pranie, powietrze
Często myślimy, że naturalnym jest to, że w łazience po kąpieli na ścianach i lustrze jest pełno pary, a w pomieszczeniu, gdzie suszymy pranie, powietrze jest bardziej wilgotne. Ale czy tak rzeczywiście powinno być? Zdecydowanie nie. Najzdrowsze powietrze w naszym domu to takie, które zawiera pomiędzy 40, a 60% wilgotności. Fot. De'Longhi 
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom