Spis treści
„Domowa dźungla” dla każdego
Rośliny to nasi wielcy sprzymierzeńcy, dlatego powinniśmy otaczać się nimi wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Niestrudzenie produkują tlen, nawilżają powietrze i oczyszczają je z toksyn, a do tego w magiczny sposób poprawiają nam nastrój i sprzyjają relaksowi. Latem wśród roślin możemy spędzać każdą wolną chwilę, uprawiając ogród, pielęgnując kwiaty balkonowe lub chodząc na spacery do parku, ale zimą roślin zaczyna nam brakować.
Rozwiązaniem są rośliny doniczkowe, które przez cały rok możemy uprawiać w mieszkaniu. Kiedy bujnie się rozrosną, stworzą małą dżunglę, w której będziemy mogli odpocząć po ciężkim dniu i zrelaksować się przy filiżance herbaty. Skutecznie oczyszczą też powietrze toksyn, których w mieszkaniach zwykle nie brakuje (m.in. ksylen, toluen, formaldehyd, wydzielające się m.in. z mebli, wykładzin, farb).
Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie
Nie każdy jednak ma czas na pracochłonną pielęgnację roślin, dlatego jeśli chcemy stworzyć domową dżunglę, która nie będzie sprawić nam problemów, musimy poszukać odpowiednich roślin. Powinny być to gatunki mało wymagające, tolerancyjne, szybko rosnące i dobrze znoszące warunki domowe.
Należy je też dobrać do warunków panujących w mieszkaniu, gdyż inne rośliny poradzą sobie w cieniu, a inne na stanowisku słonecznym.
Zobacz zdjęcia roślin, z którymi stworzysz domową dżunglę
Epiprenum złociste – pnącze o małych wymaganiach
Do grona szybko rosnących i łatwych w uprawie roślin należy przede wszystkim epipremnum złociste (dawniej scindapsus, który obecnie został przeniesiony do rodzaju epipremnum). To niekłopotliwe pnącze dawniej chętnie uprawiano w mieszkaniach, szkołach czy urzędach i choć na pewien czas odeszło w zapomnienie, obecnie znów powraca do łask. Epipremnum rośnie szybko, a jego elastyczne pędy, pokryte dużymi, sercowatymi, skórzastymi, błyszczącymi, gładkimi liśćmi mogą dorastać do 4-6 m długości. Dzięki temu doskonale nadają się to zaplatania na drabinkach lub palikach bądź rozpinania na sznurkach pod sufitem lub nad oknami. Pięknie wyglądają też zwieszając się z doniczki umieszczonej na półce lub komodzie.
Epipremnum ma niewielkie wymagania i dobrze znosi błędy uprawowe. Preferuje jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowiska i lekko wilgotną glebę (nie lubi suszy ani zalania). Przez cały rok dobrze rośnie w temperaturze pokojowej i nie wymaga okresu spoczynku. Jego zbyt długie pędy można przyciąć, a obcięte fragmenty ukorzenić w wodzie, uzyskując nowe rośliny do uprawy.
Skrzydłokwiat bujny i kwitnący
Kolejną łatwą w uprawie i efektowną rośliną, która szybko może stworzyć bujną, okazałą kępę zieleni jest skrzydłokwiat. Jego duże, owalne, zielone liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach prezentują się pięknie, ale kiedy roślina zakwita, wygląda naprawdę zjawiskowo. Skrzydłokwiat dobrze znosi warunki domowe, nie wymaga okresu spoczynku i toleruje miejsca niedoświetlone, ale musi mieć zapewnione stale lekko wilgotne podłoże, bo nie znosi suszy.
Aspidistra wyniosła, czyli żelazny liść
Podobny pokrój ma także aspidistra wyniosła, która jest jeszcze łatwiejsza w uprawie od skrzydłokwiatu i dobrze znosi suszę (nazywana jest nawet „żelaznym liściem”), ale zwykle nie kwitnie (kwiaty są oryginalne, ale małe).
Monstera dziurawa o dużych liściach
Kolejną rośliną idealną do stworzenia domowej dżungli jest monstera dziurawa. To atrakcyjne, okazałe pnącze może dorastać nawet do 10 m wys., rozwijając duże, okrągłe w zarysie i mocno powcinane liście, osadzone na długich, sztywnych ogonkach. Uroku dodają mu zgrubiałe korzenie powietrzne, tworzące się na starszych egzemplarzach (nie należy ich obcinać). Roślina preferuje jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem stanowisko, przez cały rok pokojową temperaturę oraz stale lekko wilgotną glebę. Ze względu na swoje rozmiary nadaje się jednak głównie do dużych pomieszczeń.
Inne rośliny doniczkowe łatwe w uprawie
Do grona łatwych w uprawie, bujnie rosnących i efektownych roślin, nadających się do stworzenia domowej dżungli należą także:
- sansewieria gwinejska,
- zamiokulkas,
- filodendron pnący,
- zielistka Sternberga,
- palma koralowa (chamedora),
- nefrolepis wyniosły,
- hoja różowa,
- bluszcz
- fikus Benjamina
.
Lepiej natomiast unikać kaktusów i większości sukulentów, bo choć niektóre z nich są łatwe w uprawie, zwykle nie pasują do klimatu „dżungli”, a zimą z powodu słabego oświetlenia wiele z nich karleje i traci urodę.
Zobacz zdjęcia roślin do domowej dżungli
Jak urządzić „domową dżunglę”
Jeśli chcemy stworzyć wrażenie bujnej i obfitej zieleni, ustawmy rośliny na różnych poziomach. Część może stać na podłodze (jeśli nie mamy małych dzieci lub zwierząt domowych, którym rośliny mogłyby zaszkodzić). Dobrze sprawdzą się kilkupoziomowe kwietniki. Jeśli nie mamy na nie miejsca, ustawmy kwiaty na półkach regałów czy na szafkach. Tu dobrze sprawdzą się rośliny o przewieszających się liściach, takie jak paprocie (nefrolepisy) czy zielistki. Koniecznie wybierzmy też jakieś pnącza. Ich pędy, rozpięte np. na żyłce przy ścianie lub pod sufitem albo zwisające z wiszącej doniczki, stworzą górne piętro dżungli. Do wyboru mamy m.in. scindapsusy, hoje, bluszcze, filodendrony pnące.