Sabotek, czyli storczyk o niezwykłych kwiatach. Jak pielęgnować sabotka

Agata Kaźmierczak
Storczyki to jedne z piękniejszych roślin dekorujących nasze mieszkania. Kwitnące orchidee, do których zalicza się również sabotek, prezentują się cudownie, gdy są zadbane i odpowiednio pielęgnowane.
Storczyki to jedne z piękniejszych roślin dekorujących nasze mieszkania. Kwitnące orchidee, do których zalicza się również sabotek, prezentują się cudownie, gdy są zadbane i odpowiednio pielęgnowane. Akadiusz Gola / Polska Press
Sabotek ma oryginalny kształt kwiatów. Jest to bardzo piękny, azjatycki storczyk. Jego wygląd niektórym kojarzy się z roślinami owadożernymi. Poznaj tajemnicę storczyka o nazwie sabotek i zobacz, jak o niego dbać.

Tajemniczy kwiat o nazwie sabotek (łac. Paphiopedilum) pochodzi z tropikalnych regionów Azji. Niekiedy kwiat tej rośliny mylony jest z roślinami owadożernymi. Dlaczego? Bo ma dolny, wydęty płatek, (przypominający wyciągnięty język), który ma za zadanie wabić owady. Sabotek jednak ich nie zjada, a tylko zachęca do zapylenia! Nie jest więc owadożerny. To jeden z bardzo wielu gatunków storczyków.

Sabotek ze względu na kształt kwiatów nazywany jest również pantofelkiem Wenus.

Wymagania i uprawa sabotka w doniczce – temperatura i wilgotność!

Pafiopedilum ma wysokie wymagania co do wilgotności, zwłaszcza powietrza. W czasie wegetacji roślina ta powinna być często zraszana. Zwłaszcza gdy w domu jest ciepło. Tylko podczas spoczynku należy nieco zmniejszyć wilgotność.

Sabotki, podobnie jak np. popularne falenopsisy podlewamy obficie, ale co kilka dni (ok. 7). Przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć, nie może być wilgotne przez cały czas. Pamiętajmy, by nie lać wody prosto do rozety, spowoduje to bowiem jej gnicie. Uważajmy także na to, by woda nie stała w podstawce. To nie służy sabotkom.

Zobacz również poradniki:

Jednak w uprawie tego storczyka liczy się nie tylko wilgotność powietrza. Dodatkowo należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę. Decyduje ona tym, czy kwiat zakwitnie. Dlatego warto się postarać. Latem temperatura nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza, a zimą 20 stopni (w żadnym przypadku nie powinna spadać poniżej 12 stopni Celsjusza). Natomiast bardzo ważne jest to, żeby temperatura w nocy była nieco niższa niż w dzień – to stymuluje kwitnienie rośliny.

Co do miejsca, sabotek woli raczej stanowiska zacienione. Szczególnie w okresie zimy należy kwiat trzymać w cieniu. Od tego zależy jego przyszły stan i kwitnienie. Podczas pielęgnacji kwiatu, należy pamiętać, że sabotek to storczyk! Często zatem wymaga podpory dla swoich wiotkich pędów. Kiedy jej nie przygotujemy, straci stabilność.

Podłoże i nawożenie pafiopedilum

W doniczkowej uprawie sabotków ważne jest przepuszczalne podłoże. Może to być torf zmieszany z korą sosnową i perlitem. PH podłoża powinno być lekko kwaśne i wahać się w granicach 5–6. Najwygodniej użyć gotowego podłoża dla storczyków. Do nawożenia używamy wieloskładnikowych nawozów o dużej zawartości fosforu lub nawozów dla orchidei. Dokarmianie sabotka w doniczce przerywamy jesienią.

Warto pamiętać, że storczyki to nie tylko popularne falenopsisy. Jednym z ciekawszych, które możemy uprawiać w domu, jest sabotek (Paphiopedilum).Sprawdź,
Warto pamiętać, że storczyki to nie tylko popularne falenopsisy. Jednym z ciekawszych, które możemy uprawiać w domu, jest sabotek (Paphiopedilum).

Sprawdź, którego masz storczyka i zobacz, jak go uprawiaćFot. Katarzyna Laszczak

Choroby i szkodniki atakujące sabotka

Sabotek należy do storczyków, które nie są zbyt często atakowane przez choroby. Jedną z nielicznych chorób, która może uszkodzić kwiat jest mokra zgnilizna – liście brązowieją w zaskakującym tempie – zawsze od nasady do wierzchołka. Tkanki porażone wydzielają nieprzyjemny zapach. Gnicie liści może być efektem zbyt częstego podlewania kwiatu. Nadmiar wody jest dla sabotka szkodliwy.

Polecamy poradnik:

Rozmnażanie sabotka

Rozmnażanie tej odmiany storczyka odbywa się poprzez podział roślin. Pamiętać należy jednak, że dzielimy tylko okazałe rośliny (powinny być bardzo rozrośnięte). Rośliny dzielimy na dwie części. Dzielenie intensywniejsze lub zbyt częste doprowadzi do tego, że kwiat będzie słabo zakwitał. Podziału sabotka dokonujemy podczas przesadzania, mniej więcej półtora miesiąca po kwitnieniu rośliny. Często dzieje się tak, że podczas przesadzania sabotek dzieli się sam. Mianowicie po wyciągnięciu z doniczki sam dzieli się na dwie części, co znacznie ułatwia nam pracę.

Uwaga: te ogólne zasady uprawy sabotków dotyczą popularnych odmian, dostępnych w handlu. Ale jeśli chcemy się zająć uprawą bardziej oryginalnych odmian, sprawdźmy ich preferencje, bo sabotki mają sporo gatunków, a ich wymagania dotyczące np. temperatury, mogą się różnić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom