Tajemniczy kwiat o nazwie sabotek (łac. Paphiopedilum) pochodzi z tropikalnych regionów Azji. Niekiedy kwiat tej rośliny mylony jest z roślinami owadożernymi. Dlaczego? Bo ma dolny, wydęty płatek, (przypominający wyciągnięty język), który ma za zadanie wabić owady. Sabotek jednak ich nie zjada, a tylko zachęca do zapylenia! Nie jest więc owadożerny. To jeden z bardzo wielu gatunków storczyków.
Sabotek ze względu na kształt kwiatów nazywany jest również pantofelkiem Wenus.
Wymagania i uprawa sabotka w doniczce – temperatura i wilgotność!
Pafiopedilum ma wysokie wymagania co do wilgotności, zwłaszcza powietrza. W czasie wegetacji roślina ta powinna być często zraszana. Zwłaszcza gdy w domu jest ciepło. Tylko podczas spoczynku należy nieco zmniejszyć wilgotność.
Sabotki, podobnie jak np. popularne falenopsisy podlewamy obficie, ale co kilka dni (ok. 7). Przed kolejnym podlewaniem podłoże powinno lekko przeschnąć, nie może być wilgotne przez cały czas. Pamiętajmy, by nie lać wody prosto do rozety, spowoduje to bowiem jej gnicie. Uważajmy także na to, by woda nie stała w podstawce. To nie służy sabotkom.
Zobacz również poradniki:
Jednak w uprawie tego storczyka liczy się nie tylko wilgotność powietrza. Dodatkowo należy zapewnić mu odpowiednią temperaturę. Decyduje ona tym, czy kwiat zakwitnie. Dlatego warto się postarać. Latem temperatura nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza, a zimą 20 stopni (w żadnym przypadku nie powinna spadać poniżej 12 stopni Celsjusza). Natomiast bardzo ważne jest to, żeby temperatura w nocy była nieco niższa niż w dzień – to stymuluje kwitnienie rośliny.