Jak ogrzewamy swoje domy i mieszkania

redakcja.regiodom
Gazowy kocioł kondensacyjnyWśród najbardziej preferowanych sposobów ogrzewania domów są pompy ciepła oraz ogrzewanie gazowe. Osoby decydujące się na kocioł gazowy chcące dbać o klimat i środowisko powinny wybrać kocioł kondensacyjny.
Gazowy kocioł kondensacyjnyWśród najbardziej preferowanych sposobów ogrzewania domów są pompy ciepła oraz ogrzewanie gazowe. Osoby decydujące się na kocioł gazowy chcące dbać o klimat i środowisko powinny wybrać kocioł kondensacyjny. mkk
Ekologiczne sposoby ogrzewania domów są w sferze naszych zainteresowań, ale zamawiając opał kierujemy się głównie kosztami – wynika z raportu opracowanego przez Oferteo.pl.

Choć interesujemy się tematyką związaną z ekologicznym ogrzewaniem domu, to niestety często brakuje nam wiedzy na temat pozyskiwania ekologicznej energii. A czym najczęściej ogrzewają swoje cztery kąty Polacy? 

Najpopularniejszym opałem ekogroszek

Osoby ankietowane przez Oferteo.pl najczęściej poszukują ekogroszku. Zainteresowanie nim zadeklarowało 42 proc. respondentów. Na ekologiczny pellet drzewny wskazało 22 proc. ankietowanych, po 10 proc. było w grupie osób zainteresowanych tradycyjnym węglem kamiennym i drewnem, a 9 proc. – drewnem kominkowym. 

Dowiedz sięJakie drewno kominkowe jest najlepsze 

Jak ogrzewamy swoje domy i mieszkania

Pompy ciepła w sferze marzeń Polaków

Na pytanie o preferowany sposób ogrzewania domu najczęściej wskazywane były pompy ciepła. Wybrało je aż 28 proc. respondentów. 

Jak ogrzewamy swoje domy i mieszkania

Pompy ciepła są wykorzystywane zarówno do ogrzewania domów, jak i do podgrzewania wody użytkowej. Przypominają one rozmiarem niewielką lodówkę, a dzięki przemianom termodynamicznym, które w nich zachodzą, przekazują ciepło ze źródła dolnego (powietrza, gruntu, wody) do górnego (wody, która krąży w instalacji centralnego ogrzewania).

Zobacz: Jak uniknąć błędów w instalacjach z pompą ciepła 

Nieco mniej ankietowanych było zainteresowanych ogrzewaniem gazowym (24 proc.), piecem na węgiel lub inne paliwa (20 proc.) lub ogrzewaniem z sieci miejskiej (19 proc.). Natomiast tylko 3 proc. badanych zadeklarowało chęć wyboru ogrzewania elektrycznego.

Koszty najważniejsze

Osoby biorące udział w badaniu, na pytanie o najważniejsze czynniki wpływające na decyzję o wyborze rodzaju opału, na pierwszym miejscu wymienili koszty ogrzania domu. Ten aspekt jest najważniejszy dla 33 proc. ankietowanych. Wpływ paliwa na środowisko był ważny dla 18 proc. respondentów. Innymi czynnikami, które były wymieniane były m.in. możliwość dostawy opału (16 proc.) i łatwość jego przechowywania (11 proc.).

Jak ogrzewamy swoje domy i mieszkania

– Zamawiając towar przez Internet, możemy w prosty i wygodny sposób wybrać opcję z dostawą. To istotne dla odbiorcy indywidualnego, który nie musi martwić się o przetransportowanie ładunku o znacznym tonażu. Warto też brać pod uwagę, że niektóre paliwa, jak ekogroszek, pakowane są w wygodne worki, co znacznie ułatwia składowanie – zauważa Karol Grygiel, członek zarządu Oferteo.pl. 

Jakie są koszty ogrzania domu?

Niemal połowa badanych (44 proc.) wskazała, że roczne koszty ogrzewania domu przekraczają 3000 złotych. Natomiast dla 38 proc. ankietowanych koszty mieściły się w przedziale 2001–3000 złotych. Tylko 4 proc. odpowiedziało, że ogrzanie domu bądź mieszkania kosztuje ich rocznie mniej niż 1000 złotych.

Czy jesteśmy w stanie płacić więcej za ogrzewanie, by być bardziej „eko"?

Ankietowanym zadano pytanie: czy byliby skłonni zapłacić więcej za ekologiczny sposób ogrzewania. Ich odpowiedzi były mocno podzielone: 35 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco, ale 37 proc. stwierdziło, że nie chciałoby ponosić wyższych kosztów. Z kolei 22 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma wystarczającej wiedzy na temat ekologicznych sposobów ogrzewania. 

Jak ogrzewamy swoje domy i mieszkania

Ponad połowa ankietowanych, którzy zadeklarowali gotowość do płacenia więcej za bardziej ekologiczne ogrzewanie, wskazała, że jest w stanie zapłacić do 10 proc. więcej. Natomiast 46 proc. badanych wskazało, że może zapłacić od 11 do 25 proc. więcej. Więcej niż 26 proc. mogłoby zapłacić tylko 4 proc. uczestników badania. 

Jak ogrzewamy swoje domy i mieszkania

Przedstawione dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego przez Oferteo.pl w listopadzie i grudniu 2016 roku. Na pytania odpowiadały osobyób, które w ciągu ostatniego roku były zainteresowane zakupem opału. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom