Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)

redakcja.regiodom, BirdSystem
Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)
Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK)Jak odstraszać gołębie w mieście (PORADNIK) BirdSystem
Zanieczyszczone elewacje, odpychające wyglądem gzymsy, dachy i rynny - to częsty widok w polskich miastach. Sprawcami są gołębie. Ich liczba w większym mieście sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy. Do odstraszenia gołębi mamy do dyspozycji zarówno domowe jak i profesjonalne sposoby.

Gołębie stanowią problem w większości miast Polski. Z powodu ich obecności widzimy zanieczyszczone budynki. Wpływa to bezpośrednio na estetykę obiektu i generuje dodatkowe wydatki na jego czyszczenie lub renowację. Jednak zanieczyszczone przez gołębie elewacje to nie jedyny problem związany z tymi ptakami. Gołębie przyczyniają się do zachorowań ludzi na różne choroby odzwierzęce, a ich upierzenie jest dla wielu z nas czynnikiem alergennym. Stąd też osoby, odpowiedzialne za wygląd miasta oraz mające na uwadze jakość życia mieszkańców, powinny przyjrzeć się poważnie temu problemowi.

Zobacz również: Wojna spółdzielni z ptakami: czy zgodnie z prawem 

- Gołębie potrafią wyrządzić szkody także na terenie domków, działek i na balkonach. Dlatego warto spróbować zniechęcić je do przebywania w tych miejscach. Istnieje na to kilka bezpiecznych i całkiem skutecznych sposobów - komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem.

Obecność gołębi jest nie tylko szkodliwa dla zdrowia, ale niekiedy także dla życia! Takie zagrożenie pojawia się w przypadku zaczadzenia, do którego mogą przyczynić się gołębie gniazda. Ptaki często budują je w kominach na dachach budynków. Kiedy znikają nasady kominowe,będące elementem poprawiającym ciąg w kanale wentylacyjnym, nic nie ochrania już wlotu do komina. Może się w nim znaleźć wszystko, także ptaki szukające schronienia, szczególnie w zimne i deszczowe dni. Gdy dojdzie do zatrucia spalinami, gołębie spadają w głąb przewodu i skutecznie go zatykają. Niesprawny komin nieodpowiednio odprowadza spaliny, czego efektem jest niepełne spalanie gazu do trującego tlenku węgla. W takiej sytuacji gołębie mogą stać się odpowiedzialne za tragedię. 

- Administracja często decyduje się na zakładanie specjalistycznych siatek na kominy, które skutecznie uniemożliwiają ptakom przedostanie się do środka - dodaje Paweł Ćwierzyński.

Odstraszanie gołębi domowymi sposobami

Są domowe sposoby na uniknięcie towarzystwa gołębi w naszym otoczeniu. Powinniśmy zdecydowanie pamiętać o ich niedokarmianiu. To, że ptaki upodobały sobie dane miejsce do wypoczynku bądź gniazdowania nie jest dziełem przypadku. Znalezienie w pobliżu źródła wody i pokarmu, gołębie traktują jako zaproszenie do regularnych odwiedzin.

Może też odciąć gołębiom dostęp do miejsc, które szczególnie lubią. Jednym z takich miejsc może być parapet, na którym rozciągnięta na całej długości żyłka powinna przynajmniej na jakiś czas utrudnić ptakom odwiedziny na naszym oknie. - Co istotne, moduły mechaniczne nie rzucają się w oczy, z poziomu chodnika są praktycznie niewidoczne - wyjaśnia przedstawiciel BirdSystem. - Mają one zastosowanie także na wielu innych płaszczyznach, przy czym nie ranią gołębi, a jedynie odstraszają - dodaje Paweł Ćwierzyński.

Niektórzy decydują się również na zastosowanie siatki, którą można zamówić jak i wykonać we własnym zakresie. Jest to mało atrakcyjny, aczkolwiek skuteczny sposób. - Najskuteczniejszym sposobem jest obudowanie balkonu siatką, choć z drugiej strony rzutuje to na jego estetyce. Siatka uniemożliwia fizyczne wylądowanie na terenie balkonu, co chroni nie tylko przed nieczystościami, ale także potencjalną próbą założenia gniazda przez gołębie - ocenia Paweł Ćwierzyński z firmy BirdSystem, specjalizującej się w ochronie budynków przed gołębiami.

Inny domowy sposób ma na celu odstraszenie gołębi z miejsca przesiadywania. Możemy to zrobić za pomocą płyty CD, która zaczepiona nad miejscem odpoczynku gołębi przestraszy je bijącym z niej blaskiem. Alternatywnie wykorzystuje się inne błyszczące blaszki albo nawet dziecięce wiatraczki. Gołębie kierują się naturalnym instynktem, dlatego wystrzegają się miejsc, które kojarzą im się z zagrożeniem. Wszystkim posiadającym nagranie odgłosów wydawanych przez sowy oraz jastrzębie polecamy puszczanie ich głośno gdy tylko zobaczycie w okolicy gołębia. To prosta recepta na odstraszenie miejskich szkodników. Oprócz tego, warto spróbować zawieszenia barwnych flag lub szmatek, które nie tylko utrudnią gołębiom dostęp do miejsca, gdzie chciałyby odpocząć, ale także wywołają u nich niepokój. 

A to ciekawe

Z tych kilku powodów ptaki można dokarmiać tylko zimą

  1. Człowiek dokarmiający ptaki ingeruje w prawo selekcji naturalnej i tłumi instynkty zwierząt. Przez nas stają się mało samodzielne.
  2. Otrzymując ,,łatwy pokarm", ptaki szybko się do tego przyzwyczajają i zaprzestają samodzielnego poszukiwania jedzenia. 
  3. Ptaki szybko oswajają się z przyjaznymi gestami ludzi i domagają się jedzenia w sposób napastliwy. Regularnie dokarmiane ptaki szybko przybierają na wadze i stają się ociężałe, co negatywnie wpływa na ich zdrowie. 
  4. Dokarmianie ptaków odbija się na estetyce miasta. Im łatwiej zdobyć im żywność, tym więcej odchodów ląduje na chodnikach, ławkach, samochodach, budynkach i ubraniach mieszkańców.

Odstraszanie gołębi z dachu

Efektywna ochrona dachu przed zanieczyszczeniami stanowi większe wyzwanie z racji na to, że nie sposób pokryć czymś całej jego powierzchni, przy czym nawet wtedy, z racji na rozmiar, byłby on łatwym celem dla przelatujących nad nim gołębi. Z dachem wiążą się jednak dodatkowe zagrożenia, szczególnie w postaci zakładania gniazd oraz tworzenia całych siedlisk bakterii w różnych zakamarkach, które upodobają sobie zwierzęta. Ważne jest więc uniemożliwienie dostania się gołębi do rynien, gzymsów, wszelkich elementów architektury niewidocznych z zewnątrz. W tym celu, najrozsądniej wykorzystać specjalne siatki, które w łatwy sposób można zainstalować nawet w trudno dostępnych miejscach.

Strach na gołębie

Godne uwagi jest również skorzystanie ze ,,strachów na gołębie". W tej roli ponownie najlepiej sprawdzają się drapieżniki. Polecamy gumowe węże, wypchane ptaki drapieżne albo balony z namalowanymi oczami przypominającymi spojrzenie sowy. To proste sposoby na zniechęcenie gołębi do odwiedzin przynajmniej na jakiś czas. Skutecznym rozwiązaniem jest sięgnięcie po wsparcie ze strony sokolników, co często jest praktykowane na terenie lotnisk. Drapieżnik latający nad danym terytorium nie pozwoli gołębiom beztrosko zanieczyszczać żadnego budynku. Jednak nawet jeśli pozwolimy sobie na wsparcie sokolnika będzie to działanie krótkoterminowe. W przypadku korzystania z domowych sposobów odstraszania gołębi warto stosować kombinację różnych metod. W przeciwnym razie, gołębie szybko przyzwyczają się do nowych warunków.

To też cię zainteresuje: Ładny balkon: jak o niego zadbać 

Ważna zasada! - Przy odstraszaniu gołębi na własną rękę należy trzymać się istotnej zasady - nie wolno naruszać gniazd z lęgiem, czyli takich, gdzie pojawiły się już jajka albo nawet pisklaki! Przeniesienie gniazda jest możliwe, ale dopiero, gdy nie będzie się to wiązało z zagrożeniem życia zwierząt - radzi Paweł Ćwierzyński. 

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie