Ładny balkon: jak o niego zadbać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Porządki na balkonie Balkon może być również namiastką ogródka. Możemy hodować nanim kwiaty lub zioła.
Porządki na balkonie Balkon może być również namiastką ogródka. Możemy hodować nanim kwiaty lub zioła. Vileda
Jedni traktują balkon jako punkt obserwacyjny. Drudzy, jak miejsce relaksu. Jeszcze inni, jak namiastkę ogrodu. Wszyscy jednak powinni mieć porządek na balkonie.

Najpierw musimy pozbyć się z balkonu wszystkiego, co jest niepotrzebne. Zagracona przestrzeń to przestrzeń zmarnowana. Niektórzy traktują balkon jak przechowalnię lub rupieciarnię – składujemy na nim rzadko używane rzeczy, na które zabrakło miejsca w mieszkaniu. Wiosenne porządki na balkonie to okazja, żeby zlikwidować uszkodzone, niepraktyczne przedmioty. Wyrzućmy je albo wynieśmy do piwnicy.

Sprzątanie balkonu zaczynamy od góry

Zacznijmy od usunięcia pajęczyn oraz zabrudzeń, które nagromadziły się w zakamarkach i na ścianach. Przyjrzyjmy się balustradzie. Jeżeli musi być odnowiona, zetrzyjmy starą farbę, potem pomalujmy barierki. Najlepsza jest antykorozyjna warstwa gruntująca, farba podkładowa i nawierzchniowa. Kolejny etap to podłoga – zamiećmy brud oraz piach, umyjmy ją mopem. Gdy podłoga wyschnie, można wnieść na balkon rzeczy. Jednak wcześniej wytrzyjmy je z kurzu i brudu.

Przeczytaj poradnik: Jak czyścić płytki i fugi na balkonie i tarasie 

Nawet najmniejszy balkon może być miejscem odpoczynku. Po wyniesieniu zbędnych rzeczy okazuje się często, że jest miejsce, aby postawić stolik i krzesła. Wybierzmy takie meble, które łatwo czyścić i przechowywać – na balkon pasują meble składane. Po sezonie można je schować, wnieść do mieszkania lub piwnicy lub umocować na jednej ze ścian.

Balkon to także przestrzeń do suszenia prania

W sezonie letnim balkony są mini-suszarniami. Do tego mamy sznurki rozciągane między końcami balustrad. Ani to estetyczne, ani praktyczne – gdy niczego nie suszymy, sznurki zajmują przestrzeń.

– Na małych balkonach sprawdzają się suszarki składane, typu wieża. Są pojemne, a przy tym nie zajmują dużo miejsca. Ciekawym rozwiązaniem są również suszarki, które na czas suszenia można przymocować do balustrady. Takie rozwiązania mają tę zaletę, że gdy pranie jest już suche, składamy je i mamy do dyspozycji cały balkon – mówi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Balkon ładnie zaaranżowany

Balkon to przedłużenie mieszkania, więc to, jak jest urządzony, powinno być odzwierciedleniem naszych upodobań. Balkony kojarzą się większości z nas z kwiatami. Liderami są pelargonie, ale możemy wybrać inne rośliny. Styl śródziemnomorski zagwarantują oleandry, fikusy albo drzewka cytrusowe, obok których ustawimy wiklinowe czy rattanowe meble. Jeżeli chcemy nowoczesny balkon, postawmy na minimalizm – ograniczmy się do jednej lub paru roślin, ale nietuzinkowych. Niepozorne kwiaty tylko zajmą miejsce. Rośliny na balkon dobierajmy nie tylko według upodobań, ale również biorąc pod uwagę warunki. Zwróćmy uwagę, jak bardzo balkon jest słoneczny, wietrzny, na którą stronę świata wychodzi. Kwiaty, które nie przetrwały zimy albo nie wyglądają atrakcyjnie, trzeba wyrzucić. Dosypmy świeżą ziemię do pozostałych, podetnijmy je, gdy jest to konieczne lub przesadźmy do nowych pojemników.

Warto wiedzieć, jak mieć miniaturowy ogródek na zewnętrznym parapecie 

Balkon jako namiastka ogródka

Rośliny możemy wykorzystać także do celów praktycznych. Bluszcz czy fasola ozdobna, rosnące między balustradą a podłogą balkonu na wyższym piętrze, dadzą nam trochę prywatności, osłonią przed kurzem lub brzydkim widokiem. Balkon może być również namiastką ogródka czy zielnika. Możemy hodować maciejkę albo zioła – tymianek, miętę, majeranek, oregano, rozmaryn lub melisę. Takie rośliny będą ładnie wyglądać i pachnieć, ale też będą niezastąpione w kuchni.

Zobacz również: Oryginalne rośliny ogrodowe 

Udręką są ptasie odchody na balkonie

Jest na to sposób – należy najpierw delikatnie nożykiem zeskrobać zabrudzenia (muszą być one wyschnięte). Można zrobić to też szpachelką. Potem powierzchnię przecieramy szmatką lub gąbką zwilżoną w ciepłej wodzie.

Pomocny może być również sok z cytryny. Jeżeli ślady pozostały, warto użyć środka chemicznego – trzeba jednak uważać, by nie zniszczyć czyszczonej powierzchni. Gołębie roznoszą zarazki, dlatego do sprzątania ich odchodów z balkonu należy założyć rękawice ochronne. 

Na gołębie są sposoby. Przeczytaj poradnik: Jak odstraszać gołębie w mieście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom