Zakazy dokarmiania ptaków - bezduszność czy konieczność?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Warto dokarmiać ptaki wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebująAlbo czyste elewacje, parapety i balkony albo gołębie - taki wybór swoim lokatorom daje wiele spółdzielni mieszkaniowych, wprowadzając zakazy ich dokarmiania.
Warto dokarmiać ptaki wtedy, kiedy tego naprawdę potrzebująAlbo czyste elewacje, parapety i balkony albo gołębie - taki wybór swoim lokatorom daje wiele spółdzielni mieszkaniowych, wprowadzając zakazy ich dokarmiania. Jacek Smarz
Jesienią i zimą miłośnicy ptaków robią wszystko, by przetrwały te trudne miesiące. Nie zawsze ich aktywność podoba się sąsiadom i administracji, nie zawsze też ostatecznie korzystają na niej ptaki.

Dla wielu osób pytanie, czy zimą pomagać zwierzętom jest pytaniem retorycznym – oczywiście, że pomagać – odpowiedzą i słowa przekują w czyn. Tak jest na przykład z ptakami – głównie gołębiami, wróblami i wronami, które mogą liczyć na wsparcie jesienią i zimą. Dobrze byłoby jednak, by pomoc była niesiona „z głową" i tam, gdzie jest naprawdę potrzebna.

Zobacz także: Czym i jak dokarmiać ptaki zimą 

Wiele spółdzielni mieszkaniowych wprost zapisuje w swoich regulaminach zakaz dokarmiania ptaków (jak i innych zwierząt). Bezduszność? Niekoniecznie. Czego boi się więc administracja?
Większość osób, które dokarmia ptaki wyrzuca po prostu pożywienie przez okno. Resztki np. chleba lądują na przyblokowym trawniku (lub śniegu). Inni pozostawiają pożywienie na parapetach i balkonowych balustradach, albo wynoszą przed klatkę schodową czy na plac zabaw. Jeśli jedzenia jest za dużo, a nawet późną jesienią go zwierzętom nie brakuje, ptaki nie sięgają po rzuconą karmę (bo są już najedzone) a ta zalega na trawnikach czy placach zabaw stając się pożywką dla innych zwierząt – na przykład szczurów, które są o wiele mniej chętnie widziane w sąsiedztwie ludzi niż ptaki. Specjaliści podkreślają, że dokarmianie ptaków w sytuacji, w której wcale nie cierpią głodu prowadzi wprost do zachwiania równowagi biologicznej i „lenistwa" ptaków, które zamiast udać się na żerowiska, wolą czekać aż ludzie przyniosą im jedzenie. Gdy tego jedzenia kiedyś zabraknie, może się to dla nich skończyć tragicznie.

Z punktu widzenia administracji osiedlowych jak i wielu sąsiadów ptaki bardzo brudzą i trudno się z tym nie zgodzić. Wspólnoty czy spółdzielnie, które wydały na remonty elewacji ciężkie tysiące złotych należące do spółdzielców nie mają ochoty po raz kolejny odnawiać zabrudzonych elewacji budynków, zapaskudzonych klatek schodowych, balkonów czy parapetów. Mieszkańcy nie chcieliby też za to ponownie płacić.

Oprócz kwestii porządkowych i estetycznych, istotne wydają się również argumenty tych przeciwników dokarmiania ptaków, którzy twierdzą, że ich towarzystwo może być szkodliwe dla ludzi. Nie wszyscy wiedzą, że na przykład gołębie są nosicielami wielu chorób, które mogą przechodzić na człowieka. Gołębie przenoszą bakterie odpowiedzialne za boreliozę. Zetknięcie z odchodami chorego ptaka może spowodować, że człowiek zapadnie na ornitozę, bardzo groźną chorobę wirusową. Z kolei pleśniawka, która atakuje przewód pokarmowy ptaków, może przechodzić również ludzi. Nie każdy wie, że ptaki przenoszą różnego rodzaju roztoczy jak obrzeżek, który – kiedy raz dostanie się do domu – jest niezwykle ciężki do wyplenienia.

Zrób to sam: Jak zbudować karmnik dla ptaków 

Czy to oznacza, że nie należy pomagać ptakom, gdy tego potrzebują? Oczywiście, że nie. Można i należy pomagać, ale w sposób rozsądny. Karmniki powinny być oddalone od siedzib ludzkich, można je ustawić np. w parkach, gdzie w sposób naturalny ptaki i tak przebywają. Może być to również jakieś oddalone od domów miejsce. Można przyzwyczajając do niego ptaki, latem udostępniając im w takim miejscu wodę.
Warto wiedzieć, że ptaki doskonale radzą sobie także zimą. Nawet lekki przymrozek nie jest w stanie im zagrozić. Dopiero długotrwałe, siarczyste mrozy lub utrzymujący się tygodniami śnieg może sprawić im kłopoty – wtedy naprawdę warto sypnąć trochę ziarna ptactwu, by przetrwało trudny czas i wiosną cieszyło wszystkich swoim świergotem. 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom