Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wentylatory do walki z upałemJednym ze sposobów na uporanie się z wysoką temperaturą panującą w mieszkaniu są wentylatory stojące. Kosztują one od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Decydując się na montaż wiatraka sufitowego (często widywanego w amerykańskich filmach), wydamy więcej – od niecałych 400 złotych do ponad tysiąca.
Wentylatory do walki z upałemJednym ze sposobów na uporanie się z wysoką temperaturą panującą w mieszkaniu są wentylatory stojące. Kosztują one od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Decydując się na montaż wiatraka sufitowego (często widywanego w amerykańskich filmach), wydamy więcej – od niecałych 400 złotych do ponad tysiąca. Łukasz Kasprzak
Wysokie temperatury i mocne słońce sprawiają, że w mieszkaniach jest gorąco i duszno. Co zrobić, żeby zapewnić sobie trochę bardziej komfortowe warunki?

Czerwcowe upały dają się nam w tym roku mocno we znaki. Coraz bliżej w Polsce do pobicia rekordów gorąca. W 1994 roku na zachodzie kraju odnotowano temperaturę 38,7 stopnia, a w 1921 r. – 40,2 stopnia Celsjusza. Tymczasem w najbliższych dniach czekają nas upały. W niektórych regionach Polski temperatura w dzień może dochodzić nawet do ponad 35 stopni Celsjusza.

Polecamy10 przepisów na lekkie i orzeźwiające mrożone desery bez cukru 

Jak schłodzić mieszkanie w upalne dni?

Oczywiście wiele osób powie, że prostym rozwiązaniem jest klimatyzacja. Jednak naszej szerokości geograficznej upały nie są na tyle częste, żeby instalacja drogiego i nie do końca przyjaznego zdrowiu urządzenia była konieczna. Nie zmienia to faktu, że przez 3 miesiące w roku jesteśmy narażeni na nieprzyjemnie nagrzane mieszkania. Zamiast instalacji klimatyzacyjnej możemy zdecydować się klimatyzator przenośny (nie musimy od razu go kupować, na rynku są wypożyczalnie takiego sprzętu) lub jeden z poniższych sposobów.

Przeczytaj poradnik: Wybieramy przenośny klimatyzator do domu i mieszkania

Wiatraczek domowy

A może poręczne wiatraczki elektryczne? Ich minusem jest to, że pobierają dużo prądu. Kolejna wada: konieczność przestawiania i włączania ich w każdym miejscu, w jakim przebywamy. Mocny strumień powietrza przyczynia się czasem do dolegliwości takich jak ból głowy, przeziębienie, zapalenie ucha, czy ból mięśni. 

Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upałów

Zobacz równieżWentylatory pokojowe, czyli śmigła, które chłodzą 

Mokre pranie

Praktyczne jest rozwieszenie na suszarce w pokoju np. mokrego prania. Parując, woda schładza i nawilża powietrze w pomieszczeniu. Rozłóżmy mokre ręczniki albo prześcieradło. Temperatura obniży się wówczas o 2–3 stopnie Celsjusza i nie będzie tak duszno.

Dużo cienia

Zadbajmy, aby w mieszkaniu było dużo cienia. Ograniczenie dopływu promieni słonecznych sprawia, że unikamy niepotrzebnego nagrzewania się wnętrza.

Jeśli posiadamy pokoje od południowej strony, narażone na dużą ekspozycję na silne słońce w ciągu dnia, warto zainwestować w rolety lub zasłony z zaciemniającego materiału.

Gdy upały mocno nam doskwierają, możemy rozważyć zakup i montaż rolet zewnętrznych. Gdy są one opuszczone, to zamykają dostęp promieni słonecznych do pomieszczenia. Dobrze sprawdzają się rolety wykonane z profili perforowanych, ponieważ nawet kiedy są zamknięte, wpuszczają nieco światła oraz umożliwiają wentylację pomieszczenia. 

Rolety wewnętrzne

Niektóre rolety mają dodatkową warstwę gumy lub srebrnej folii. Ta pochłania promieniowanie, a technologia sprawia, że promienie słoneczne są odbijane. W efekcie część z nich nie przedostaje się do środka i nie powoduje podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Wnętrze pozostaje zacienione i przyjemnie chłodne.

Przeczytaj również: 10 sposobów na walkę z upałem panującym w domu 

Okno otwarte na noc

Jeśli będziemy pamiętać o otwieraniu okien tylko wieczorem i na noc, bez trudu przetrwamy nawet najgorętsze lato. W ciągu dania, gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w mieszkaniu, lepiej nie wpuszczać gorącego powietrza do pomieszczeń.
Możemy natomiast stwarzać kontrolowane przeciągi w mieszkaniu, które zwiększą cyrkulację powietrza.  

Potrawy krótko gotowane

W upalne dni należy unikać długiego gotowania. Pamiętajmy, że para wodna unosząca się w powietrzu powoduje nieprzyjemne uczucie gorąca, czego akurat chcemy uniknąć.

No i w upalne dni dla ochłody możemy raczyć się pysznymi lodami. Zachęcamy do samodzielnego przygotowania lodów.

Radzimy: Jaką maszynkę do robienia lodów wybrać 

Co i ile pić, by zaspokoić pragnienie w trakcie upałów

W upalne dni trudno o lepszy napój niż woda. Dlaczego? To woda w znacznym stopniu uzupełnia niedobory rozpuszczonych w niej pierwiastków mineralnych m.in. wapnia, magnezu, potasu i sodu. Oczywiście możemy ugasić pragnienie też innymi napojami, ale w upalne dni najbardziej wskazana jest woda.

Uwaga! Zaleca się, by dziennie spożywać minimum 2 litry płynów. Podczas upałów oraz w czasie przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach o suchym powietrzu lub uprawianiu aktywności fizycznej nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na płyny. Może ono sięgnąć nawet 3-4 litrów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom