Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania. Czym się kierować

ewk
Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania.Klimatyzatory przenośne służą nie tylko do chłodzenia – mogą również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze w mieszkaniu.
Przenośny klimatyzator do domu i mieszkania.Klimatyzatory przenośne służą nie tylko do chłodzenia – mogą również ogrzewać, oczyszczać i nawilżać powietrze w mieszkaniu. CentroClima
Wysokie temperatury latem sprawiają, że z utęsknieniem myślimy o klimatyzacji. Nie zawsze jednak możemy, czy chcemy zamontować cały rozbudowany system. Wówczas alternatywą dla tego rozwiązania są urządzenia mobilne – tzw. klimatyzatory przenośne.

Zastosowanie przenośnego klimatyzatora to najprostszy sposób na walkę z letnimi upałami. Najczęściej są to urządzenia do samodzielnego montażu. Jedyne czynności, jakie trzeba wykonać to:

  • ustawić urządzenie w odpowiednim miejscu;
  • podłączyć do sieci;
  • wyprowadzić na zewnątrz przewód odprowadzający wilgoć oraz gorące powietrze.

Warto wiedzieć: Klimatyzator w mieszkaniu w bloku. Formalności i możliwości montażu 

Parametry doboru przenośnego klimatyzatora

Podstawowe pytania, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed wyborem urządzenia brzmią:

  • Jaka będzie jego funkcja?
  • Czy klimatyzator ma tylko chłodzić powietrze?
  • Czy też dodatkowo je ogrzewać, osuszać, oczyszczać, ewentualnie jonizować?

Przed zakupem musimy odpowiednio dobrać parametry klimatyzatora. Są one niezwykle ważne ze względu na komfort i koszt jego użytkowania. Po pierwsze powinniśmy prawidłowo określić, jaka powinna być moc chłodnicza/cieplna klimatyzatora. Najlepiej jest podczas zakupu znać:

  • kubaturę pomieszczenia;
  • liczbę osób przebywających w pomieszczeniu;
  • liczbę urządzeń emitujących ciepło (np. komputer, lodówka);
  • rozmieszczenie i położenie okien względem kierunków świata.

Można też spróbować samodzielnie określić moc korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronach internetowych producentów lub dystrybutorów interesujących nas urządzeń. Drugim równie ważnym parametrem jest poziom hałasu klimatyzatora. Najcichsze (ale i najdroższe niestety) klimatyzatory emitują podczas pracy ok. 30 dB, najgłośniejsze ponad 60 dB. Kompromisowym rozwiązaniem jest wybór klimatyzatora charakteryzującego się poziomem hałasu 40-50 dB (nieco powyżej poziomu hałasu przeciętnej lodówki). Taki hałas uważa się za nieuciążliwy dla ludzkiego ucha. Trzecim czynnikiem, jaki powinniśmy brać pod uwagę, jest klasa energetyczna klimatyzatora. Klasę energetyczną określa się na podstawie wskaźników obliczeniowych EER (ang. Energy Efficiency Ratio) i COP (ang. Coefficient Of Performance). Oznaczają one stosunek mocy chłodniczej/cieplnej do pobranej energii.

Najlepiej wybierać urządzenia klimatyzacyjne o wskaźnikach EEF/COP odpowiednich dla klas A-C. Pozostałe parametry, które powinniśmy sprawdzić to:

  • przepływ powietrza;
  • rodzaj czynnika chłodzącego (dla klimatyzatorów na czynniki chłodniczy – najczęściej R407C lub R410A);
  • prędkość wentylatora;
  • zakres temperatury.

Ponadto warto zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie klimatyzatora (np. elektroniczny termostat, wyświetlacz LCD, programator czasowy, pilot na podczerwień, kółka ułatwiające przemieszczanie urządzenia, zbiornik na skroplinę, czujnik zabrudzenia filtra). Nie są to elementy niezbędne ale mogą znacznie zwiększyć komfort codziennego użytkowania urządzenia.

Przeczytaj: Oczyszczacze powietrza – ulga nie tylko dla alergików. Czym są i jak działają 

Klimatyzator przenośny a otwarte okno w pomieszczeniu

Jedną z większych wad klimatyzatorów przenośnych jest to, że muszą one być umiejscowione w pomieszczeniach, w których można otwierać okna. Wynika to z tego, że wydmuchiwane powietrze odprowadzane jest przez elastyczną rurę, której wylot powinien być skierowany poza ochładzane pomieszczenie. Jedyna możliwością jest wówczas wystawienie rury przez uchylone okno, przez które jednocześnie napływa ciepłe powietrze z zewnątrz, co niweluje efekt pracy klimatyzatora. Rozwiązaniem tego problemu są dostępne na rynku specjalne materiały uszczelniające okna przeznaczone do klimatyzatorów przenośnych.

To powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup klimatyzatora przenośnego:

  1. Im wyższe współczynniki COP i EER, tym większa efektywność klimatyzatora.
  2. Im większy przepływ powietrza, tym szybsze i wydajniejsze chłodzenie.
  3. Szeroki zakres mocy umożliwia skuteczniejsze chłodzenie i większy komfort użytkowania.
  4. Określając wymaganą moc klimatyzatora, warto pamiętać, że na ochłodzenie 1 m3 potrzeba 25-30W.
  5. Często używany klimatyzator powinien mieć wysoką klasę energetyczną. Jeśli zaś urządzenie będzie pracowało rzadko – nie trzeba się przejmować tą kwestią.

Za klimatyzator przenośny nie warto przepłacać

Z reguły im większe są koszty inwestycyjne, tym mniejsze są koszty eksploatacyjne – i odwrotnie. W związku z tym przed podjęciem decyzji należy się zastanowić, jak często chcemy używać klimatyzatora przenośnego. Jeśli bowiem urządzenie będzie pracowało jedynie przez kilka dni w roku – wtedy koszty jego utrzymania nie będą wysokie. Lepiej wówczas zainwestować w prostsze i tańsze urządzenie. Natomiast sprzęt, który ma być używany w sposób ciągły przez kilka miesięcy w roku powinien jak najlepszej jakości. 

Polecany artykuł: Wybieramy klimatyzator do domu. Co się sprawdzi i ile to kosztuje 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom