Jak robić lody. Wybieramy maszynkę do lodów

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Maszynka do robienia lodówWłączasz maszynkę i na tym polega Twoja praca. Automat do lodów sam kręci lody, a jednocześnie je mrozi.
Maszynka do robienia lodówWłączasz maszynkę i na tym polega Twoja praca. Automat do lodów sam kręci lody, a jednocześnie je mrozi. Clatronic
Nie musisz kupować lodów. Możesz je zrobić w domu. Maszynki do lodów cieszą się popularnością nie tylko latem.

Maszynka do robienia domowych lodów, mrożonych jogurtów i sorbetów to praktyczne rozwiązanie na upalne dni. Wystarczy nawet kilkanaście minut, żeby mieć lody. To tyle, co zajmie droga do sklepu po lody i z powrotem.

Części maszynki do lodów

Włączasz maszynkę i na tym polega Twoja praca. Automat do lodów sam kręci lody, a jednocześnie je mrozi. Główną częścią jest misa mrożąca. Zależnie od modelu, ma pojemność od 0,6 do 1,6 litra. W niektórych maszynkach można zrobić w misie ponad kilogram lodów za jednym razem. Misę trzeba włożyć do zamrażarki z reguły na co najmniej 8 godzin przed robieniem lodów (najlepiej więc włożyć misę na noc). Misa ma podwójne ścianki, między którymi znajduje się specjalny płyn. On przez wspomniane 8 godzin musi się zamrozić. Potem mieszadło będzie mogło kręcić lody, a misa je równocześnie mrozić. Przy zakupie maszynki należy brać przede wszystkim pod uwagę wymiary jej misy. Ta musi zmieścić się w zamrażalniku. Misę można myć w zmywarce.

Co lepsze: Sokowirówka czy wyciskarka do soków 

Mieszadła w niektórych maszynkach do lodów są podłączone od razu do silnika i kręcą się w czasie przygotowywania lodów, a misa jest wtedy nieruchoma. W innych jest odwrotnie - to misa się kręci, a mieszadło jest w bezruchu. Wybrane modele maszynek posiadają mieszadła z regulowanymi widełkami. Gdy chcemy mieć lody bez dodatków, ząbki będą bliżej siebie. Jeśli zechcemy do lodów dodać np. owoce lub ciasteczka, ząbki można rozstawić szerzej.

Moc maszynki do robienia lodów

Moc maszynki to przeważnie od 6 do 15 W. Im wyższa, tym szybciej zrobią się lody. Tłuste lody, czyli na mleku i ze śmietanką wyjdą nam szybciej niż sorbet, na którego trzeba zarezerwować nawet ponad pół godziny. Najszybciej lody dostaniemy w kilkanaście minut.

Przygotowanie lodów w maszynce

Masa lodowa, którą wlejemy przez otwór do maszyny, musi być zawsze zimna, prosto z lodówki. Trzeba ją powoli wlewać, gdy maszyna już działa, tzn., gdy się kręci. Jeśli wlejemy mieszankę do niewłączonej maszynki, sporządzony koktajl szybko przymarznie do dna i ścianek misy i trudno będzie uruchomić maszynkę. Mogą też popsuć się mieszadła.

Warto wiedzieć: Obieraczki i wyciskarki do owoców oraz sokowirówki 

Wybrane modele mają czasomierze, które dźwiękiem informują, że lody są gotowe, tzn. prawie w stanie stałym, z których można jeszcze zrobić kształty lub powoli przelać do pojemniczków. Maszynki do lodów mogą też mieć automatyczny wyłącznik. Trzeba przełożyć lody do miseczek i znowu wstawić do zamrażarki, żeby jeszcze bardziej się zmroziły.

Dodatkowe funkcje maszynek do lodów

W zestawie mogą być dodatkowe pokrywy do urządzenia oraz łyżka do nakładania lodów. Te najdroższe urządzenia mają wyświetlacz, na którym pokazywany jest etap sporządzania lodów, czas do zakończenia pracy oraz temperatura w misie. Niektóre maszynki do lodów są wyposażone w licznik porcji z podziałem na gramatury. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom