Wentylatory pokojowe: śmigła, które chłodzą

Jerzy Szych, First Austria
wentylator pokojowyW czasie intensywnych upałów w pracy ulgę może przynieść zestaw wentylatorów.
wentylator pokojowyW czasie intensywnych upałów w pracy ulgę może przynieść zestaw wentylatorów. Jerzy Szych
Pierwsza fala upałów (jeszcze wiosennych) już za nami. Ale nie ma się co łudzić: w lipcu i sierpniu będzie goraco.

Oczywiście w okresie letnich upałów najlepiej chronić się w cieniu, gdzieś nad wodą. Ale często to tylko niespełnione marzenie. Warto więc pomyśleć o odpowiednim klimatyzowaniu lub wentylowaniu pomieszczeń, w których na co dzień przebywamy. Montaż klimatyzatora jest zwykle bardzo kosztowny. Ulgę w gorące dni mogą przynieść wentylatory pokojowe.

Przed decyzją o kupnie wentylatora pokojowego

Warto poznać poszczególne typy tych funkcjonalnych urządzeń. Wentylator tradycyjny wyposażony jest z reguły w metalowe lub plastikowe wirujące śmigła. Do małych pomieszczeń najlepiej pasują modele biurkowe, ze względu na niewielką średnicę śmigła oraz niską podstawę. Aby były skuteczne, muszą stać stosunkowo blisko nas. Należy jednak uważać na zbyt intensywne bezpośrednie wianie na siebie.

Przeczytaj poradnikJak wybrać klimatyzator do domu lub mieszkania

Na niewielkich przestrzeniach sprawdzają się także wentylatory kolumnowe. Wyposażone w położone jedno nad drugim śmigła, przytwierdzone do obracających się walców, nie zajmują wiele miejsca.

Wentylatory stojące na wysokiej stopie nadają się z kolei do większych pomieszczeń. Dzięki możliwości regulacji nawiew rozprzestrzeni się po całej powierzchni dużego pomieszczenia.

Przy wyborze wentylatora

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup wentylatora, należy zwrócić szczególną uwagę na takie parametry, jak:

  • moc wentylatora,
  • liczba poziomów prędkości, 
  • regulacja kierunku nawiewu.

W przypadku wentylatorów tradycyjnych, moc dostosowana jest do średnicy śmigła, a kolumnowych – do liczby skrzydełek śmigła. Modele biurkowe wyróżniają się mocą na poziomie 20–40 W, stojące 40–60 W, a kolumnowe najczęściej około 40 W.

Spośród standardowych funkcji, jakie powinien posiadać wentylator, warto zwrócić uwagę na możliwość ustawienia kilku prędkości nawiewu. Dzięki temu, w zależności od potrzeby, można dostosować właściwą siłę nadmuchu. Przydatnym rozwiązaniem jest – występująca w większości wentylatorów – regulacja kierunku nawiewu, która pozwala dotrzeć do różnych części pomieszczenia.

Ponadto warto, aby wentylator był wyposażony w specjalny uchwyt oraz miejsce na nawinięcie przewodu sieciowego. Istotną rolę spełnia stabilna podstawa, ponieważ minimalizuje ryzyko przypadkowego upadku. Lepiej jest wybrać model ze zdejmowaną osłoną śmigła, ponieważ pozwala to utrzymać urządzenie w czystości.

Planując postawienie kilku wentylatorów w jednym pomieszczeniu, może okazać się, że mamy niewystarczającą liczbę gniazdek elektrycznych do podłączenia wszystkich urządzeń do prądu. Warto wtedy wraz z wentylatorami kupić przedłużacz oraz listwę zasilającą za pomocą, której będziemy mogli łatwo i bezpiecznie podłączyć wszystkie sprzęty do źródła zasilania.

Warunki optymalne dla człowieka

Temperatura powietrza, w której człowiek czuje się najlepiej, wynosi ok. 23°C. Wynika to z fizjologicznych uwarunkowań organizmu ludzkiego. Osoby przebywające w wysokich temperaturach stają się senne, znużone i odczuwają bóle głowy. Aby poprawić samopoczucie, szukają rozwiązań umożliwiających obniżenie temperatury powietrza. W nieklimatyzowanym, dusznym pomieszczeniu ulgę może przynieść chłodny nawiew, który pomoże skutecznie uporać się z uciążliwym upałem. 

Czytaj również: Upalne dni: zobacz jak radzić sobie bez klimatyzacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom