Jak gospodarować budżetem domowym. Poradnik

Katarzyna Piojda, Sfera PR
Domowy budżetWprowadźmy do nawyków przygotowywanie listy potrzeb. To pomoże naszemu budżetowi domowemu.
Domowy budżetWprowadźmy do nawyków przygotowywanie listy potrzeb. To pomoże naszemu budżetowi domowemu. Sfera PR
Nie wydawaj więcej niż zarabiasz. Taką żelazną dewizą kierowała się Margaret Thatcher. Ty możesz stosować tę zasadę, prowadząc domowy budżet.

Co zrobić, żeby zwiększyć swoje oszczędności w domowym budżecie, zachowując ten sam standard życia? Wiele osób próbuje podchodzić rozważnie do wydatków związanych z prowadzeniem domu i często uważa, że tutaj nie da się wiele oszczędzić. Analiza kosztów i zmiana paru przyzwyczajeń mogą sprawić, że będziemy mogli pozwolić sobie na zagraniczny wyjazd czy zakup dobrego sprzętu elektronicznego.

Domowy budżet pod kontrolą, czyli zobacz, ile na co wydajesz

Aby zarządzać domowym budżetem, musimy wiedzieć, jak rozkładają się nasze wydatki. Zazwyczaj nie orientujemy się, ile pieniędzy wydajemy na prąd, paliwo czy rozrywkę. Dobry sposób to notowanie przez miesiąc każdej wydanej złotówki. To kłopotliwe, ale warte zachodu, bo taka wiedza okaże się bezcenna w optymalizacji wydatków.

Wydatki dzielimy na 3 grupy: sztywne, zmienne i inwestycyjne. Wydatki sztywne to np. raty kredytów, czynsz, rachunki za energię, telefon, telewizję, internet. Druga grupa to wydatki na życie, związane m.in. z zakupem jedzenia, wyjściem do kina, restauracji. W tej grupie najlepiej szukać największych oszczędności. Bilans przychodów i kosztów pozwoli odpowiedzieć na pytanie, ile zainwestować lub na jak fajne wakacje możemy sobie pozwolić. Jeśli nie jest to wystarczająca kwota, wprowadźmy plan naprawczy.

Lista potrzeb pomocna przy prowadzeniu domowego budżetu. Grunt to zdrowy rozsądek

Naszym nawykiem powinno stać się przygotowywanie listy potrzeb. Zakupów nie powinniśmy robić spontanicznie. Masz listę i pamiętasz tylko o tych produktach, których naprawdę potrzebujesz. Dobrze za jedną wizytą w markecie kupić rzeczy na zapas, ale tylko takie, które mają długą datę przydatności. Warzywa, owoce, nabiał szybko się psują – nie kupuj ich w nadmiarze.

Tanio nie zawsze znaczy lepiej

Gospodarowanie pieniędzmi nie oznacza, że musimy ciągle sobie czegoś odmawiać. Nie dajmy się nabierać na promocje, które nie są obniżkami! Nie wybierajmy też produktów bardzo niskiej jakości. Niektórzy mówią: „nie jesteśmy na tyle bogaci, by kupować tanie rzeczy". Zasada ta sprawdza się przy kupowaniu takich rzeczy, jak: meble oraz sprzęt AGD i RTV. Czasami lepiej wydać więcej, ale cieszyć się ładnym meblem i sprawnym sprzętem przez dłuższy czas.

Zwróćmy również uwagę np. na produkty, których używamy do codziennych porządków. – Warto wybierać produkty, dzięki którym zaoszczędzimy na wydatkach domowych. Z ekonomicznego punktu widzenia zakup rękawic, ścierek, czy zmywaków do jednorazowego użycia jest nieopłacalny. Więcej zaoszczędzimy kupując ściereczkę, którą wielokrotnie można wyprać w pralce, czy solidnego mopa niż wybierając tańszy model, który po kilku miesiącach trzeba wymienić – radzi Grażyna Szabuniewicz z Viledy.

Jak zaoszczędzić na wodzie i prądzie?

Zakręcanie wody przy myciu zębów, uszczelnienie cieknących kranów, prysznic zamiast kąpieli pozwolą zaoszczędzić. Dobrze ograniczyć zużycie prądu. Zacznijmy od sprawdzenia urządzeń. Może bojler jest ustawiony na najwyższą temperaturę, a niewypełniona do końca zmywarka pracuje w trybie niezbyt ekonomicznym. Przyda się zamiana żarówek na energooszczędne, a przy zamianie starych AGD i RTV kierujmy się tym, czy nowe sprzęty mają najwyższą klasę energetyczną – A++. Tego rodzaju urządzenia pozwolą obniżyć zużycie prądu nawet o kilkadziesiąt procent.

Dowiedz się:Jakie opłaty obejmuje rachunek za prąd

Sprawdźmy również, czy usługi, za które co miesiąc płacimy, są nam potrzebne. Może nie potrzebujemy kilku pakietów telewizji satelitarnej albo zastanówmy się, czy warto zmienić operatora telefonii komórkowej na takiego, którego oferta będzie dla nas korzystniejsza. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom