Niby prosty rachunek, ale rachunek za prąd nie jest tylko... rachunkiem za prąd. Bardziej obrazowo można wytłumaczyć to w ten sposób: mieszkasz w Gdańsku i zamawiasz w sklepie internetowym w Warszawie lodówkę. Zanim nacieszysz się nowym sprzętem w domu, musisz zapłacić za niego i za jego dostawę.
Rachunek składa się z dwóch części
Z energią elektryczną jest podobnie. - Rachunek składa się z dwóch niezależnych części i w związku z tym, również z dwóch niezależnych taryf - mówi Lech Drzewiecki, rzecznik Enea Operator w Bydgoszczy. - Pierwsza to opłata za energię elektryczną, czyli za to, ile prądu faktycznie zużyjemy. Druga część stanowi opłatę za usługę dystrybucyjną, to znaczy za dostarczanie energii elektrycznej po sieciach dostawcy bezpośrednio do odbiorcy, czyli za przesył energii.
Smutna prawda: Z powodu przestarzałej sieci, coraz więcej płacimy za prąd
Taryfa to opracowany przez operatora zbiór stawek opłat i warunków, w jakich te opłaty mają zastosowanie dla określonych odbiorców. Odbiorcy za świadczone usługi dystrybucji rozliczani są według stawek opłat właściwych dla grup taryfowych.
Odbiorcy mają różne stawki. Różnice w opłatach wynikają m.in. z dystrybucji energii elektrycznej (tzw. stałe i zmienne składniki stawki sieciowej), korzystania z krajowego systemu elektro-energetycznego (stawki jakościowe), odczytu liczników i ich bieżącej kontroli (stawki abonamentowe).
Kiedy rachunek może być niższy
Na bonifikatę mogą liczyć odbiorcy, wobec których nie zostały dotrzymane standardy jakościowe dostarczanej energii, np. wystąpiły w ich domach spadki poziomów napięć. Operator wystawi wyższy rachunek lub nałoży na odbiorcę karę, gdy użytkownik pobiera energię elektryczną bez zawarcia umowy albo pobiera prąd z całkowitym lub częściowym pominięciem licznika.
Co zawiera rachunek wystawiony przez energetykę
Jest kilka pozycji.
Poczytaj też: W 2014 roku mniej zapłacimy za prąd, a więcej za gaz
Opłata przesyłowa zmienna i opłata sieciowa zmienna dotyczą kosztów przesyłania energii do odbiorcy za pomocą sieci elektroenergetycznych. Opłaty te nalicza się w złotówkach na kilowatogodzinę.
Opłata abonamentowa (podawana w złotówkach na miesiąc) odnosi się natomiast do kosztów obsługi klientów, czyli odczytywania wskazań liczników oraz bieżącą kontrolę. Nie chodzi tutaj jednak o biuro obsługi klienta w zakładzie energetycznym.
Opłata sieciowa stała, również podawana w złotówkach, liczona jest na podstawie uśrednionej ryczałtowej opłaty za moc umowną odbiorcy.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?