Jabłko potrafi zaskoczyć w kuchni. Przepisy na dania z cydrem

Zuza Gunia, Cydr Dobroński
Angielskie przysłowie mówi: "Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny". Jabłko potrafi zaskoczyć w kuchni. Przepisy na dania z cydrem
Angielskie przysłowie mówi: "Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny". Jabłko potrafi zaskoczyć w kuchni. Przepisy na dania z cydrem materiały prasowe
Jabłka królują w polskich sadach i ogrodach, a my podpowiadamy jak je wykorzystać w kuchni.

Na całym świecie istnieje ponad 7,5 tysiąca odmian jabłek, ale tylko 100 z nich trafia do sklepów.  Polska sprzedaje rocznie ponad 3 miliony ton jabłek. Plasuje nas to w grupie światowych liderów produkcji, wyprzedzają nas tylko Chiny i USA.

Zobacz też: Zioła w ogrodzie. Smaczne, zdrowe i aromatyczne 

Angielskie przysłowie mówi: "Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny". Jest w tym dużo prawdy. Jabłka zawierają witaminy: C, B, A, E, D i K. Bogate są również w potas, błonnik i w składniki mineralne. Zawierają też pektyny, pomagające oczyścić organizm z substancji trujących. Zawartość tych składników zmienia się w zależności od odmiany jabłek i sposobu ich przetworzenia. Pewne jest, że jabłka mają właściwości prozdrowotne, m.in.: wzmacniają nasze serce, odporność, układ nerwowy oraz pomagają w trawieniu.

Jabłka można jeść i przygotować na wiele sposobów. Posiekane, starte, zmiksowane, upieczone czy suszone – możliwości jest wiele. Nie zapominając o świeżych sokach jabłkowych, czy o zdobywających coraz większą popularność cydrach.

Polecamy: Przepisy na jabłka

– Cydr to napój powstały w wyniku naturalnego procesu fermentacji soku z jabłek. Ze względu na surowiec, z którego powstaje nie zawiera glutenu, polecany jest więc jako alternatywa dla piw smakowych – tłumaczy Aneta Trojak, biotechnolog Cydru Dobrońskiego – Intensywny owocowy smak i zbilansowane nasycenie dwutlenkiem węgla sprawiają, że cydr gasi pragnienie, nie powodując przy tym uczucia przepełnienia – dodaje.

Co jednak ważniejsze, jest także świetnym dodatkiem do różnego rodzaju potraw. W deserach króluje szarlotka i jabłecznik, jednak warto spróbować bardziej nieszablonowych przepisów. Do deserów najlepiej nadają się słodkie i twarde odmiany np. gala lub rubin. Jabłka bardzo dobrze komponują się z mięsami takimi jak: wieprzowina czy drób. Owoc ten można wykorzystać również przy przyrządzaniu dań rybnych np. łososia z suszonymi jabłkami. Tu najlepszą odmianą jest boskoop czyli szara reneta. Poniżej przedstawiamy garść kuchennych inspiracji z wykorzystaniem cydru. 

Cydrowy krem jabłkowy – 4 porcje

Składniki:

3 duże jajka
1 1/2 szklanki mleka 3,2%
1/4 szklanki brązowego cukru
5 lasek cynamonu
3 szklanki cydru

Mleko i cukier podgrzewamy na średnim ogniu, nie doprowadzając do ich zagotowania. Następnie dodajemy je do wcześniej ubitych jajek. Powstały krem, mieszając, gotujemy do momentu zgęstnienia. Przelewamy do żaroodpornych miseczek i umieszczamy na każdej
z nich laskę cynamonu. Gotujemy je na parze przez ok. 10 minut. Następnie, zostawiamy je w naczyniu pod przykryciem na 5 minut. Studzimy i odstawiamy na godzinę do lodówki, przygotowując w tym czasie syrop cydrowy. Cydr gotujemy w rondelku z laską cynamonu przez 15 minut, cały czas mieszając. Gotowym syropem polewamy schłodzone kremy i podajemy gotowy deser.

Cydrowa kaczka z jabłkami i czerwoną kapustą – 4 porcje

Składniki:

50 g masła
1 czerwone jabłko,
2 łyżeczki brązowego cukru
4 (około 800 g) filety z piersi kaczki
1/2 drobno rozdrobnionej czerwonej kapusty
1 ząbek czosnku, zgnieciony
1 szklanka (250 ml)  cydru
1/2 szklanki (125 ml) z bulionu z kurczaka
1/2 szklanki grubo posiekanych orzechów włoskich
1 łyżeczka kminku

Zobacz wideoZdrowsze zamienniki cukru 

Jabłka z cukrem karmelizujemy na stopionej wcześniej połowie masła. Gotowe przekładamy na talerz i przykrywamy folią albuminową, dla utrzymania ciepła. Na tej samej patelni smażymy piersi z kaczki obtoczone w soli i pieprzu do momentu, aż będą miały złoty kolor. Następnie przekładamy je do piekarnika rozgrzanego do 180° C i pieczemy ok. 10 minut. W międzyczasie przygotowujemy czerwoną kapustę. Resztę masło topimy i smażymy na nim kapustę z czosnkiem przez ok. 2 minuty. Dodajemy do niej cydr i bulion z kurczaka. Gotujemy 10 minut aż kapusta zmięknie i płyn odparuje. Dodajemy orzechy, kminek i szczypiorek. Skarmelizowane jabłka i kapustę umieszczamy na talerzu kładąc na nie grubo pokrojoną kaczkę. Polewamy cydrowym naparem pozostałym na patelni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom