Po opublikowaniu artykułu na temat nowego polskiego wynalazku – inteligentnego systemu DARIN – dostaliśmy wiele pytań. Oto odpowiedzi udzielone przez eksperta Polski Projektowej.
A jeżeli nie czytałeś pierwszego artykułu na temat taniego inteligentnego domu, zobacz: Historia inteligentnego wynalazku. Inteligentny dom nie musi być drogi
Jak komunikują się ze sobą elementy tego inteligentnego domu?
– Wielu producentów zapewnia o prostej instalacji swojego systemu. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednego proste i oczywiste, dla innego stanowi barierę nie do przejścia, jeśli nie ma on fachowej wiedzy technicznej. Do tego kilometry kabli i szafy sterownicze, by w ogóle myśleć o takim rozwiązaniu jak inteligentny dom.
Wielka szafa sterownicza w niewielkim mieszkaniu? Brzmi niedorzecznie. Właśnie dlatego sercem i mózgiem systemu DARIN jest niewielkich rozmiarów Jednostka Centralna. Łatwo zmieścić ją na półce z multimediami. Jej wymiary to 19 x 13,5 x 2,4 cm. Zamiast wielkich szaf instalacyjnych wystarczy dowolne miejsce, do którego podłączymy zasilacz Jednostki Centralnej (sieć 230V). Do niej podłączona jest magistrala z modułami odpowiedzialnymi za różnorodne funkcje np. sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, itp. Liczba i rodzaj podłączonych modułów zależą od użytkownika. Każdy konfiguruje swój własny, indywidualny DARIN w zależności od potrzeb i budżetu, jakim dysponuje. W ten sposób nie musi ponosić zbędnych wydatków, kupuje tylko to, czego w danej chwili potrzebuje, by czuć się wygodnie i komfortowo w swoim mieszkaniu lub domu. Ogromną zaletą systemu jest możliwość jego dalszej rozbudowy.

Pracująca w trybie ciągłym Jednostka Centralna odczytuje na bieżąco wszystkie informacje przesyłane z modułów, w tym m.in. parametry odczytywane z czujników i na tej podstawie realizuje zlecone jej zadania. Autorskie oprogramowanie łączy w sobie całą strukturę inteligentnego systemu.
Jedna Jednostka Centralna obsługuje do 4 magistral, z których każda może mieć maksymalnie pół kilometra długości. Do każdej magistrali można podłączyć 30 modułów. Łącznie liczba obsługiwanych modułów wynosi zatem 120 sztuk. Jeśli to mało, to Jednostki Centralne można ze sobą łączyć, dzięki czemu DARIN obsłuży z powodzeniem hotel, biurowiec lub halę przemysłową. Moduły montowane są w podtynkowych puszkach elektroinstalacyjnych. Uruchomienie systemu nie wymaga dużego zaangażowania ze strony Użytkownika. Wystarczy intuicja, aby dostosować DARIN do swoich potrzeb. Tworzenie schematów działań jest wyjątkowo proste. Bez wiedzy technicznej można dowolnie skonfigurować system, a w razie potrzeby zmieniać jego ustawienia. Z powtarzalnych elementów systemu każdy może zbudować swój niepowtarzalny DARIN.