Inteligentny dom w niskiej cenie. Szczegółowy opis systemu

redakcja.regiodom, Polska Projektowa
Interfejs systemu Interfejs systemu DARIN jest prosty i intuicyjny
Interfejs systemu Interfejs systemu DARIN jest prosty i intuicyjny Polska Projektowa
Inteligentny dom lub mieszkanie w zasięgu ręki. Odpowiadamy na pytania na temat taniego systemu inteligentnego.

Po opublikowaniu artykułu na temat nowego polskiego wynalazku – inteligentnego systemu DARIN – dostaliśmy wiele pytań. Oto odpowiedzi udzielone przez eksperta Polski Projektowej.

A jeżeli nie czytałeś pierwszego artykułu na temat taniego inteligentnego domu, zobacz: Historia inteligentnego wynalazku. Inteligentny dom nie musi być drogi 

Jak komunikują się ze sobą elementy tego inteligentnego domu?
– Wielu producentów zapewnia o prostej instalacji swojego systemu. Często okazuje się jednak, że to, co dla jednego proste i oczywiste, dla innego stanowi barierę nie do przejścia, jeśli nie ma on fachowej wiedzy technicznej. Do tego kilometry kabli i szafy sterownicze, by w ogóle myśleć o takim rozwiązaniu jak inteligentny dom.
Wielka szafa sterownicza w niewielkim mieszkaniu? Brzmi niedorzecznie. Właśnie dlatego sercem i mózgiem systemu DARIN jest niewielkich rozmiarów Jednostka Centralna. Łatwo zmieścić ją na półce z multimediami. Jej wymiary to 19 x 13,5 x 2,4 cm. Zamiast wielkich szaf instalacyjnych wystarczy dowolne miejsce, do którego podłączymy zasilacz Jednostki Centralnej (sieć 230V). Do niej podłączona jest magistrala z modułami odpowiedzialnymi za różnorodne funkcje np. sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem, itp. Liczba i rodzaj podłączonych modułów zależą od użytkownika. Każdy konfiguruje swój własny, indywidualny DARIN w zależności od potrzeb i budżetu, jakim dysponuje. W ten sposób nie musi ponosić zbędnych wydatków, kupuje tylko to, czego w danej chwili potrzebuje, by czuć się wygodnie i komfortowo w swoim mieszkaniu lub domu. Ogromną zaletą systemu jest możliwość jego dalszej rozbudowy.

Schemat działania systemu DARIN
Schemat działania systemu DARIN Fot. Polska Projektowa

Pracująca w trybie ciągłym Jednostka Centralna odczytuje na bieżąco wszystkie informacje przesyłane z modułów, w tym m.in. parametry odczytywane z czujników i na tej podstawie realizuje zlecone jej zadania. Autorskie oprogramowanie łączy w sobie całą strukturę inteligentnego systemu.
Jedna Jednostka Centralna obsługuje do 4 magistral, z których każda może mieć maksymalnie pół kilometra długości. Do każdej magistrali można podłączyć 30 modułów. Łącznie liczba obsługiwanych modułów wynosi zatem 120 sztuk. Jeśli to mało, to Jednostki Centralne można ze sobą łączyć, dzięki czemu DARIN obsłuży z powodzeniem hotel, biurowiec lub halę przemysłową. Moduły montowane są w podtynkowych puszkach elektroinstalacyjnych. Uruchomienie systemu nie wymaga dużego zaangażowania ze strony Użytkownika. Wystarczy intuicja, aby dostosować DARIN do swoich potrzeb. Tworzenie schematów działań jest wyjątkowo proste. Bez wiedzy technicznej można dowolnie skonfigurować system, a w razie potrzeby zmieniać jego ustawienia. Z powtarzalnych elementów systemu każdy może zbudować swój niepowtarzalny DARIN.

Dla wnikliwych: moduły systemu DARIN komunikują się ze sobą w oparciu o niezawodny, przemysłowy standard transmisji RS485 oraz autorski protokół komunikacyjny, zapewniający niezawodną transmisję.

Już od momentu pierwszego uruchomienia system rozpoznaje podłączone do magistrali moduły, bez konieczności wpisywania ich danych technicznych. Po automatycznej identyfikacji wystarczy nadać modułom swoje nazwy, np. „Roleta w jadalni" lub „Lampa nad biurkiem" i przypisać nazwy pomieszczeniom.

Nie trzeba kilometrów kabli i szaf sterowniczych, by mieszkanie zyskało nowy wymiar i stało się inteligentne.
Nie trzeba kilometrów kabli i szaf sterowniczych, by mieszkanie zyskało nowy wymiar i stało się inteligentne. Fot. Polska Projektowa

Sterowanie zostało zaprojektowane z myślą o wygodzie użytkowania. Realizowane jest za pomocą eleganckich przycisków naściennych lub z intuicyjnego interfejsu obsługiwanego za pomocą popularnych urządzeń przenośnych typu iPad, iPhone, laptop lub z komputera stacjonarnego. Wystarczy przeglądarka internetowa i już w prosty sposób możemy sterować oświetleniem lub roletami. Będąc daleko od domu możemy dbać o jego bezpieczeństwo łącząc się zdalnie z systemem DARIN, by np. zasymulować swoją obecność i odstraszyć potencjalnych złodziei.

Jak zasilany jest system?
– Do działania systemu DARIN potrzebna jest energia elektryczna, dlatego zapobiegliwi klienci instalują zasilacze typu UPS lub generatory prądu. Mały UPS to koszt około 120 zł. Jest on w stanie podtrzymać działanie systemu przez około 30 minut. Jeśli chcemy, aby system w przypadku braku zasilania włączył nam automatycznie wybrane lampy lub opuścił rolety, to dobieramy odpowiednio większy UPS. Zanik napięcia zostanie natychmiast rozpoznany przez system, który załączy zasilanie rezerwowe. Po powrocie zasilania system sam wraca do zwykłego trybu pracy. DARIN już za chwilę udostępni możliwość wysyłania wiadomości tekstowych SMS oraz e-mail, wtedy użytkownik sam zdecyduje, czy i jakiej treści wiadomość chce otrzymać w razie awarii.

W przypadku dużych gospodarstw lub hal przemysłowych kwestia zasilania rezerwowego jest zawsze dogłębnie analizowana, często klienci instalują generatory, które są automatycznie uruchamiane.

Jak steruje się systemem DARIN?
– Sterowanie tym systemem jest bardzo proste. Przyciski na ścianie, których funkcje można dowolnie zmieniać, mają tą zaletę, że zawsze są w tym samym miejscu. Do sterowania mobilnego wystarczy przeglądarka internetowa, a więc laptop, tablet, komputer stacjonarny czy telefon typu smartfon. Urządzenia mobilne komunikują się z DARINem poprzez sieć wi-fi, czyli nie ma konieczności podłączania Internetu. Oczywiście, jeśli chcemy sterować systemem z całego świata, to wtedy Internet jest niezbędny.

Jaka jest cena zakupu i montażu tego systemu?
– Nasze przykładowe mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych, które w szczegółach opisane jest na stronie darin.pl to koszt około 8 tysięcy złotych netto. W tej cenie znajduje się tablet iPad2, Jednostka Centralna, UPS, eleganckie przyciski, ponad 20 modułów sterujących oświetleniem żarowym, LEDami i RGB, roletami, siłownikami, ekranem, a także odbierających informacje typu temperatura, jasność lub ruch. To mieszkanie pokazowe, dlatego modułów jest tu sporo, normalnie wystarczyłyby na dużo większe mieszkanie. Określiliśmy cenę dla typowego mieszkania, najchętniej kupowanego dziś na rynku. Dla innych domów nasza symulacja kosztów to od 100 zł do 180 zł za metr kwadratowy. Dla domu o powierzchni 150 mkw. szacujemy, że cena systemu DARIN powinna zamknąć się w przedziale 15–18 tys. zł netto. Wszystko oczywiście zależy od tego ile modułów będziemy chcieli zamontować.
Cena inteligentnego domu zależy również od urządzeń, które w nim zamontujemy. Żeby sterować roletą musimy mieć roletę wyposażoną w silnik elektryczny, żeby DARIN podlał za nas ogród, musi istnieć system nawadniania. Na szczęście DARIN równie dobrze steruje pojedynczym zraszaczem
z popularnego marketu jak i rozbudowanym systemem z górnej półki, więc Użytkownik ma wolny wybór w doborze urządzeń.

Jak wykonać montaż i ile on kosztuje?
– Koszt montażu systemu DARIN określany jest za każdym razem indywidualnie i zależy od nakładu i czasu pracy Instalatora. Instalacja jest na tyle prosta, że można podjąć się jej samemu, jednak, aby mieć pewność, że instalacja systemu DARIN została przeprowadzona w sposób fachowy, z uwzględnieniem wszystkich zaleceń producenta, warto skorzystać z usług certyfikowanych Instalatorów, którzy odbywają u nas kompleksowe szkolenie.
Wpływ na cenę mogą mieć na przykład etap budowy budynku (najtaniej przed położeniem tradycyjnej instalacji elektrycznej, najdrożej przy modernizacji) lub możliwości prowadzenia magistrali (np. przy sufitach podwieszanych albo jednocześnie z tradycyjną instalacją). Każdy Instalator posługuje się własnym cennikiem.

DARIN jest systemem magistralnym, bardzo przyjaznym w montażu. Magistrala to popularna skrętka komputerowa ułożona w dowolnej topologii: drzewo, gwiazda, niedomknięty pierścień lub mieszana. Do połączenia magistrali z modułami oraz jej rozgałęziania wykorzystuje się typowe złączki RJ45. System jest rozproszony, co oznacza, że moduł można podpiąć bezpośrednio do magistrali, w pobliżu sterowanego urządzenia, np. przy silniku rolety. Takie rozwiązanie do minimum ogranicza ilość zużytych przewodów sterujących. Dla 50-metrowego mieszkania zużyliśmy mniej niż 100 metrów bieżących magistrali, a z racji tego, że jest to mieszkanie pokazowe, instalację zbudowaliśmy nawet na wyrost.

Czy powstała już jakaś inwestycja z wykorzystaniem tego systemu? Jeśli tak, to gdzie i za ile?
– Ze względu na wiążące nas z klientami umowy, nie możemy ujawniać szczegółów inwestycji. Możemy jednak zdradzić, że już tydzień po oficjalnej premierze naszego produktu zainstalowaliśmy inteligentny system sterowania w hali przemysłowej, na tyle dużej, że bez trudu jeździ po niej jednocześnie 6 ciężarówek.
Ponadto nawiązaliśmy współpracę z wrocławską firmą Luxon, która oferuje system DARIN montowany fabrycznie w swoich oprawach. DARIN, ze względu na skalowalność jest w stanie obsłużyć nawet największe instalacje: biurowce, hotele, hale przemysłowe, hale sportowe czy hipermarkety.

Czy obsługa systemu nie sprawia problemu użytkownikom?
– Postanowiliśmy zniwelować barierę techniczną związaną z obsługą systemu. Nawet jeśli najstarsze i najbardziej rozbudowane systemy mogą być przyjazne w zakresie obsługi przycisków, bo instalator zaprogramuje je tak, jak sobie życzymy, to każda zmiana ustawień wymaga „wiedzy tajemnej". Są już systemy, które próbują pokonać te schematy i dawać dostęp do konfiguracji użytkownikom. DARIN poszedł krok dalej. No może nawet trzy lub cztery kroki.
Właściciel domu czy mieszkania sam decyduje, kiedy i co wykona. Nie trzeba być elektronikiem, elektrykiem, inżynierem, błyskotliwym instalatorem – wystarczy, że ma się DARIN i samemu spróbuje wpisać przykładowy schemat działania. System jest tak prosty, że pozwala na tworzenie przejrzystych warunków z istniejących w systemie elementów, dając szansę natychmiastowego sprawdzenia zbudowanej kombinacji działań. Sterowanie urządzeniami w domu inteligentnym realizowane jest na wiele sposobów.
Pierwszy to przyciski na ścianie. System ma programowalne przyciski w wielu kolorach – dla właścicieli hotelu można nawet wygrawerować logo. Można wpinać również tradycyjne przyciski, zarówno klasyczne przełączniki jak i przyciski dzwonkowe.
Drugi sposób sterowania to pilot, którym można nie tylko otworzyć bramę, ale zrealizować dowolny schemat działań. Przykład to pilot dla ogrodnika, umożliwiający dostęp do określonych pomieszczeń, włączający nawadnianie lub otwierający furtkę - wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli odwiedzi nas starszy wujek, to zmiana konfiguracji pilota pozwoli mu np. na łatwe korzystanie z kina domowego, które włączy jednym przyciskiem.
Trzeci sposób to sterowanie za pomocą interfejsu, zbudowanego tak, aby każdy użytkownik bez trudu mógł z niego korzystać. Jeśli DARIN podpięty jest do Internetu, to sterowanie dostępne jest z każdego miejsca na świecie. Czym można sterować? Każdym elementem wpiętym w system, np. oświetleniem żarowym, ledowym, RGB, roletami, wentylatorem, pompą, siłownikiem itp. A inteligencja to możliwość łączenia tych funkcji w grupy i zadawania warunków, przy których schemat działania zostanie wyzwolony. Przykłady: Jeśli nie ma nikogo w ogródku, a minęła 19-ta i od 2 dni nie pada deszcz, to włącz zraszacze. Jeśli jest sobota, to przewietrz mieszkanie o godzinie 9.00 i zakończ po 5 minutach. Jeśli pada deszcz i jest otwarte okno, przysłoń roletę, by nie napadało do pokoju.
Jednakże najważniejszym w zapewnieniu komfortu dla mieszkańców inteligentnego domu jest tryb automatyczny, w którym DARIN rozpoznaje zachodzące zdarzenia, takie jak m.in. otwarcie drzwi czy okna, przebudzenie domownika, czy możliwa inwazja komarów (tak, to nie żart – system ma innowacyjną funkcję „na komary") i automatycznie wyręcza mieszkańców nim zdążą oni jeszcze zdać sobie sprawy z faktu, że „coś trzeba nacisnąć". 

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie