Sterowanie domem za pomocą smartfona. Jakie możliwości daje technika

redakcja.regiodom, Europejski Instytut Miedzi (EIM)
Sterowanie domem za pomocą aplikacji w smartfonie jest wygodneDzięki smartfonowi możemy mieć kontrolę nad swoim domem.
Sterowanie domem za pomocą aplikacji w smartfonie jest wygodneDzięki smartfonowi możemy mieć kontrolę nad swoim domem. 123RF
Zdalne sterowanie domem jest w zasięgu ręki. Coraz częściej nasze domy są inteligentne. Takie rzeczy, jak: automatykę bramy, oświetlenie, sprzęt domowy, regulowanie żaluzji, otwieranie okien można połączyć w system zintegrowanego zarządzania sterowany smartfonem.

Pierwsze systemy zintegrowanego zarządzania domem pojawiły się na rynku już 15 lat temu. Działały inaczej niż najnowsze systemy sterowania domem. Były uruchamiane zdalnie za pomocą standardowej linii telefonicznej (lub telefonu komórkowego) i pozwalały sprawdzać np. czy zgasiliśmy światło lub czy opuściliśmy żaluzje okienne. Wcześniejsze systemy sterowania bazowały na planach kondygnacji domu lub fotografiach pomieszczeń. Przełomowym momentem dla rozwoju zdalnego sterowania domem stało się upowszechnienie ekranów dotykowych oraz smartfonów i tabletów. 

Zdalne sprawdzanie domem

Smartfony i tablety dają wiele możliwości zdalnego sterowania. Dedykowane aplikacje umożliwiają kontrolę nad domowymi urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Możemy kontrolować ich pracę zarówno będąc w domu, jak i poza nim. Gdy wyjedziemy na urlop i nie pamiętamy, czy wyłączyliśmy światło, wystarczy wybrać odpowiednią opcję na aplikacji, np. oświetlenie albo pomieszczenie i sprawdzić, by rozwiać nasze wątpliwości. To samo dotyczy innych urządzeń elektrycznych w domu. Zdalne sterowanie działa nie tylko poza domem, ale także wewnątrz. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy nasze dziecko wyłączyło światło w swojej sypialni, nie musimy fatygować się do sypialni. Aplikacja w telefonie szybko udzieli nam odpowiedzi.

Więcej możliwości sterowania domem

Jeżeli mamy możliwość wcześniejszego wyjścia z pracy, już w samochodzie możemy włączyć domowe ogrzewanie lub klimatyzację. Systemy, o których mowa zapewniają nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Rozwiązania te możemy także zintegrować z systemem kamer, by na bieżąco uruchamiać określone urządzenia w miejscach, które uważamy za stosowne.

Co jeszcze umożliwiają systemy sterowania domem? Poprzez połączenie z wideo domofonem przy drzwiach wejściowych (nawet gdy nie ma nas w domu) możemy nie tylko zobaczyć kto jest przed drzwiami, ale także rozmawiać z tą osobą. Ze strony odwiedzającego wygląda to tak, jak byśmy byli w domu.

Inną przydatną funkcją jest tryb "wyłącz wszystko". Sprawdza się on w sytuacji, gdy pierwsi wychodzimy rano z domu i nie mamy pewności. czy dzieci pamiętały o wyłączeniu wszystkich świateł. Za pomocą aplikacji w telefonie wysyłamy do domu polecenie kompletnego wyłączenia. Co ciekawe, system dostarcza też informację zwrotną o zużyciu energii w domu. Badania wykazały, że regularne sprawdzanie zużycia energii w domu prowadzi do bardziej efektywnego korzystania z energii elektrycznej. Dzięki temu możemy zmniejszyć jej zużycie o 15 procent. 

W inteligentnym domu do systemu sterowania można włączyć również układ grzewczy, by sterować temperaturą w domu. Zamontowane w instalacji czujniki temperatury i zawory regulacyjne pozwalają dowolnie ustawiać temperaturę w pomieszczeniach i to jednym kliknięciem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom