Hotelik dla skrzydlatych sprzymierzeńców w naszym ogrodzie

Ewa Wieczorska, Vidaron
Spokojna przystań dla skrzydlatych sprzymierzeńcówHotelik dla skrzydlatych sprzymierzeńców w naszym ogrodzie
Spokojna przystań dla skrzydlatych sprzymierzeńcówHotelik dla skrzydlatych sprzymierzeńców w naszym ogrodzie Archiwum MM
Owady zapylające - dzicy lokatorzy naszych działek i zieleńców - są niezwykle pożyteczni, ale również bardzo wrażliwi na zmiany zachodzące w środowisku i ograniczanie ich siedlisk. Jak możemy im pomóc?

Bezpieczną przystań, w której nasi skrzydlaci sprzymierzeńcy odnajdą swój azyl, zapewni zbudowany z naturalnych materiałów i umieszczony w zacisznym miejscu specjalny hotel. 

Zobacz również: Moskitiera okienna - relaks w domu bez insektów 

Potrzeby dzikich zapylaczy są naprawdę niewielkie - wystarczy kilka kawałków drewna z niewielkimi otworami, trochę słomy i patyków. Nie oczekują one wygód i luksusów, a jedynie miejsca, w którym umożliwi im się spokojną budowę gniazd, zapewni skuteczne schronienie przed deszczem i przezimowanie. Hotel dla owadów możemy umieścić w swoim ogrodzie - wystarczy już niewielka konstrukcja, aby stworzyć im dobre warunki do bytowania.

Pożyteczni dzicy lokatorzy

Pszczoły i trzmiele to tylko niektórzy z przedstawicieli latających lokatorów zamieszkujących działki i ogrody. - Mówiąc o owadach zapylających nie możemy zapomnieć również o murarkach. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że są one wydajniejsze w zapylaniu kwiatów niż pszczoły miodne. - Dzicy zapylacze są niezwykle pożyteczni, pracowici i ważni z punktu widzenia bioróżnorodności, korzystnej zarówno dla człowieka, jak i przyrody. Bez nich nie moglibyśmy cieszyć się smakiem wielu produktów roślinnych oraz niepowtarzalnym aromatem dostarczanego przez pszczoły miodu - mówi Magdalena Markiewicz, blogerka. 

Od pracy naszych skrzydlatych sprzymierzeńców uzależnione są plony licznych gatunków drzew owocowych oraz warzyw. Ocenia się, że 1/3 spożywanych przez człowieka produktów jest bezpośrednim lub pośrednim efektem zapylania przez owady. - Pomagając pożytecznym owadom, pomagamy również sobie. Stwórzmy im zatem miejsce do schronienia, sadźmy kwitnące rośliny i zaprośmy pożyteczne owady do naszych ogrodów - podkreśla Magdalena Markiewicz.

Warto przeczytać: Owady pożyteczne w ogrodzie 

Dziki znaczy pożyteczny

Poza szkodliwymi pestycydami, naszym latającym sojusznikom nie sprzyja również ograniczanie przestrzeni, w których mogą się schronić - likwidacja terenów zielonych i przesadnie zadbane parki i skwery, gdzie drzewa i krzewy zastąpiono równo przystrzyżonymi trawnikami. Tymczasem, cenią one nieco zaniedbane, naturalne siedliska, w które zbytnio się nie ingeruje. Schronienia w postaci specjalnych hoteli dla owadów z powodzeniem stosuje się w sadach, gospodarstwach rolnych, a nawet parkach wielu miast. Przygarnąć okolicznych zapylaczy możemy dzięki umieszczeniu takiego hotelu w swoim ogrodzie. Ułożone obok siebie słomki i patyki, przykryte drewnianym daszkiem i osłonięte od wiatru będą idealnym środowiskiem dla dzikich lokatorów.

Zrób to sam

Hotel dla owadów wykonamy samodzielnie - może to być znakomita zabawa dla całej rodziny - lub też kupimy gotową już konstrukcję. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy powinniśmy pamiętać, że taki domek musi być zbudowany z przyjaznych owadom, naturalnych materiałów. - W tej roli najlepiej sprawdzi się drewno, które jako żywy budulec wymaga odpowiedniej ochrony przed działaniem czynników atmosferycznych - tłumaczy Krzysztof Klimczak, ekspert Śnieżka SA - Aby cieszyć się urokiem drewnianej konstrukcji przez długi czas, warto ją zabezpieczyć przed umieszczeniem na zewnątrz. Do tego celu należy zastosować wysokiej jakości produkt, który będzie skuteczny, a jednocześnie przyjazny dla przyszłych mieszkańców hotelu - dodaje ekspert.

Bezpieczny hotelik

To też cię zainteresuje: Muchołówka: roślina, która poluje na owady 

Dobrą porą na zatroszczenie się o owady jest wiosna, kiedy tradycyjnie rozpoczynamy prace w ogrodzie. Dajmy czas naszym skrzydlatym sojusznikom na oswojenie się z nowym lokum, a z pewnością na dobre się w nim zadomowią. Dzięki stworzeniu takiego bezpiecznego azylu, pomożemy przyrodzie i będziemy mogli z ciekawością obserwować, jak owady wytrwale pracują, zapylając kwiaty. Skutecznie zabezpieczony hotel będzie służył im przez długie lata, zapewniając przytulne schronienie. 

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom