Chaber górski pięknie kwitnie, ale nie myl go z bławatkiem. Ozdobi rabaty i nadaje się do wazonu. Sprawdź, jak uprawiać te kwiaty

Katarzyna Laszczak
Chabry górskie są łatwe w uprawie i pięknie kwitną
Chabry górskie są łatwe w uprawie i pięknie kwitną Katarzyna Laszczak
Chaber górski to roślina, która jest popularna w polskich ogrodach od lat. Ma duże kwiaty, najczęściej niebieskie. Zwykle pojawiają się w czerwcu, a w tym roku u mnie zakwitł już w maju. Może też powtórzyć kwitnienie latem. Ta roślina jest wieloletnia i niezbyt wymagająca – urośnie w prawie każdym ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować piękne chabry górskie.

Spis treści

Chaber górski to nie chaber bławatek. Nie myl tych roślin

Chaber górski (Centaurea montana) dziko rośnie w górach Europy, jednak w Polsce jest uprawiany przede wszystkim w ogrodach. Jest popularny od lat, i słusznie, bo to ładna i łatwa w uprawie roślina. Chaber górski jest spokrewniony z chabrem bławatkiem (Centaurea cyanus), który kiedyś był przede wszystkim chwastem zbóż, a obecnie jest doceniany jako składnik łąk kwiatowych oraz zioło. Jednak górski jest od niego bardziej okazały. Nie należy mylić tych gatunków chabrów, bo mają różne wymagania i specyfikę.

Sprawdź: Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie i co na niej posiać

Jak wygląda chaber górski?

Chaber górski jest średniej wielkości. Dorasta do 50-60 cm wysokości i tworzy ładne kępy, które z czasem rozrastają się. Kwiaty pojawiają się na szczytach wzniesionych pędów. Wyglądają one ciekawie – mają formą koszyczków. Zewnętrzną część tworzą wydłużone płatki o postrzępionych końcach (botanicznie są to tzw. kwiaty brzeżne). Najczęściej mają one ciemnoniebieski kolor, ale mogą być też różowe lub białe. Otaczają one drobne kwiaty rurkowe, które znajdują się w centralnej części i mają ciemnopurpurowy kolor. Mają przyjemny, delikatny zapach i przyciągają pszczoły oraz inne zapylacze. Liście tych chabrów są wydłużone, o lekko srebrzystozielonym kolorze.

Kiedy kwitnie chaber górski i co zrobić, żeby zakwitł powtórnie?

Chabry górskie zwykle zakwitają pod koniec maja i kwitną w czerwcu, do początku lipca, choć w 2024 r. w niektórych regiodnach zakwitły już w maju. Jest też sposób na to, żeby cieszyć się ich kwiatami również pod koniec lata. Wystarczy przyciąć pędy zaraz po pierwszym kwitnieniu.
Warto wiedzieć, że te kwiaty doskonale nadają się do bukietów. Możemy je ścinać bez żalu, bo dzięki temu roślina wytworzy nowe kwiaty.

Kwiaty chabrów górskich, mają delikatny, ale przyjemny zapach. Mo kojarzy się on owocami kiwi.
Kwiaty chabrów górskich, mają delikatny, ale przyjemny zapach. Mo kojarzy się on owocami kiwi. Katarzyna Laszczak

Czy chaber górski jest wieloletni?

Chaber górski (w odróżnieniu od chabra bławatka) jest rośliną wieloletnią. Jest odporny i nie wymaga okrycia na zimę. Jednak, żeby dobrze przezimował, nie może rosnąć w ziemi podmokłej zimą.

Jak uprawiać chaber górski?

Chaber górski należy do roślin łatwych w uprawie. Można go sadzić w słońcu, ale najbardziej odpowiada mu lekki cień (miejsca, które nie są mocno nasłonecznione przez cały cień). Żeby chaber górski dobrze rósł, ważna jest ziemia. Nie może być podmokła, ani bardzo sucha. Najlepsza będzie przepuszczalna, w miarę żyzna i wapienna. Te rośliny w miarę dobrze znoszą suszę, ale jeśli chcemy, by obficie kwitły, warto je nawadniać, gdy nie pada (szczególnie wiosną). Nie wymagają regularnego nawożenia, choć ze względu na zapotrzebowanie na ziemię o zasadowym odczynie, można je zasilić mączką bazaltową, popiołem drzewnym lub nawozem na bazie skorupek jaj.

Chaber górski: sadzonki i rozmnażanie

Jeśli chcemy rozpocząć uprawę chabrów, najłatwiej zacząć od kupienia sadzonki – są dostępne w sklepach ogrodniczych internetowych i stacjonarnych za około 12-15 zł. Te rośliny można też uprawiać z nasion, wysiewanych wiosną lub jesienią. Jednak chabry górskie najłatwiej można rozmnożyć przez podział (wytwarzają podziemne kłącza). Najlepiej zrobić to jesienią. Uwaga: wspomniane kłącza sprawiają, że chabry rozrastają się i mogą być ekspansywne, najczęściej jednak nie są uciążliwe. Ich rozrost jednak warto kontrolować.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom