Muchołówka: roślina, która poluje na owady

Katarzyna Piojda
Muchołówka w doniczceDla ludzi rośliny są całkowicie bezpieczne. Mogą jedynie delikatnie złapać za palec (lub język - bo i tacy śmiałkowie się zdarzają, by sprawdzić działanie pułapek muchołówki). Jeśli chcesz uprawiać roślinę z nasiona, to jedyne, co musisz robić, to podlewać ją, aż urośnie.
Muchołówka w doniczceDla ludzi rośliny są całkowicie bezpieczne. Mogą jedynie delikatnie złapać za palec (lub język - bo i tacy śmiałkowie się zdarzają, by sprawdzić działanie pułapek muchołówki). Jeśli chcesz uprawiać roślinę z nasiona, to jedyne, co musisz robić, to podlewać ją, aż urośnie. RainerBerns (Pixabay.com)
Muchołówka może być egzotyczną ozdobą mieszkania. Jest też pułapką, w którą dają się schwytać owady. To roślina, która wabi insekty. Zobacz muchołówkę w akcji.

Liście muchołówki to pułapki, które przyciągają owady swoim nektarem i czerwonym ubarwieniem. Intensywność czerwieni zależy od nasłonecznienia miejsca, w jakim postawimy naszą muchołówkę. Idealnym miejscem jest dla niej południowy parapet. 

Jak "działa" muchołówka?

Gdy potencjalna ofiara dotyka listków, pułapka zamyka się i owad od tej chwili znajduje się w "więzieniu". Roślina zaczyna wydzielać enzymy trawienne. Trawienie owada trwa mniej więcej tydzień, zależnie od jego wielkości. Potem pułapka otwiera się i czeka na następną ofiarę. Po strawieniu owada pozostaje tylko chitynowy pancerzyk.

Ważne! Każda pułapka muchołówki ma ograniczoną żywotność. Może otworzyć się maksymalnie kilka razy. Dlatego nie należy bawić się w ręczne zamykanie pułapek. Takie próby skończą się po prostu jej uschnięciem i osłabieniem muchołówki. 

Zobacz film "Muchołówka w akcji"

W naturze roślina występuje jedynie w Ameryce, ale u nas też można ją uprawiać. Kto chce, może kupić sobie taką muchołówkę (choćby w sklepie internetowym). W zestawie jest wszystko to, co niezbędne do pielęgnacji i uprawy rośliny wraz z instrukcją. Z tym, że kupujemy nie roślinę, a nasiona, które sami musimy zasadzić i wyhodować. Jedyne, co trzeba robić, to podlewać, aż urośnie nam ta egzotyczna roślinka. Nasiona kosztują około 20 złotych.

Muchołówka lubi wodę, słońce i zimowanie

Jeżeli obawiamy się, że z nasion nie urośnie nam muchołówka, możemy kupić gotową roślinę i od razu ją uprawiać. Powinniśmy podlewać ją prze podsiąknie, czyli wlewani wody do podstawki pod doniczką. Muchołówka lubi wodę. Dlatego lepiej, jeśli jest jej za dużo, niż gdyby miało zabraknąć roślinie wody. Co do gleby, to muchołówka lubi kwaśny torf (bez nawozów i dodatków). Nie obrazi się również, gdy podłożem będzie mieszanka torfu i pisaku kwarcowego.

Zobacz również: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Najtrudniejszym etapem uprawy tej rośliny jest okres spoczynku w czasie zimowania (nie zimujemy jedynie sadzonek jednorocznych). Należy wtedy ograniczyć podlewanie (podłoże powinno być tylko lekko wilgotne). Temperatura zimowania to zakres od 5 do 10°C. Musimy jednak zadbać o odpowiednią ilość światła padającą na roślinę (np. doświetlanie świetlówkami).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom