Hossa na rynku deweloperskim trwa

Marcin Krasoń, Home Broker
Budowa deweloperskaZ danych GUS wynika, że w sierpniu 2016 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 7,4 tys. mieszkań. To liczba o 4,7 proc. większa niż w tym samym okresie przed rokiem. Zbliżoną dynamikę potwierdzają dane za dłuższy czas. Licząc od początku roku firmy zaczęły budowę 56,5 tys. mieszkań. To o 4,8 proc. więcej niż przez pierwszych 8 miesięcy 2015 roku i najwięcej w historii.
Budowa deweloperskaZ danych GUS wynika, że w sierpniu 2016 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 7,4 tys. mieszkań. To liczba o 4,7 proc. większa niż w tym samym okresie przed rokiem. Zbliżoną dynamikę potwierdzają dane za dłuższy czas. Licząc od początku roku firmy zaczęły budowę 56,5 tys. mieszkań. To o 4,8 proc. więcej niż przez pierwszych 8 miesięcy 2015 roku i najwięcej w historii. mkk
Przez ostatnich 12 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę największej liczby mieszkań w historii, od lat nie oddawali do użytkowania tyle mieszkań co obecnie. A liczba pozwoleń na nowe budowy przyprawia o zawrót głowy, jest najwyższa od 2008 roku.

W ciągu ostatniego roku deweloperzy rozpoczęli w Polsce budowę 89 072 nowych mieszkań (o 10,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie zakończonym sierpniem 2015 r.). To najwyższa liczba w historii. Nawet w czasie trwania boomu mieszkaniowego w latach 2006–2008 firmy nie budowały tak dużo. W samym sierpniu 2016 roku rozpoczęto budowę 7357 lokali mieszkalnych (o 4,7 proc. więcej niż w sierpniu 2015 roku). Ożywienie w nowych budowach trwa już dłuższy czas – od połowy 2013 roku. Wówczas rocznie rozpoczynano mniej niż połowę dzisiejszej liczby budów.

 Poznaj proceduręPrzeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku 

Dodatkowo nadal rośnie liczba pozwoleń na kolejne inwestycje mieszkaniowe. Przez ostatnich 12 miesięcy deweloperzy otrzymali ich 106 037, czyli o 24,6 proc. więcej niż rok temu. Równie dynamicznie rośnie liczba lokali oddawanych do użytkowania. Od września 2015 do sierpnia 2016 r. działający na terenie kraju deweloperzy oddali 74 822 lokale mieszkalne, najwięcej od siedmiu lat. Aktualna liczba jest o 28,5 proc. wyższa od tej sprzed roku.

 Sprawdź: Aktualne mieszkania deweloperskie na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Aktywność deweloperów od września 2015 r. do sierpnia 2016 r.

Hossa na rynku deweloperskim trwa

Zauważona miesiąc temu wysoka liczba budów rozpoczętych przez spółdzielnie mieszkaniowe (604 mieszkania – najwięcej od kwietnia 2010 r.) nie była zwiastunem nadchodzącego odradzania się spółdzielni. W sierpniu nowych budów było tylko 46. Lipcowy wynik był więc statystycznie nieistotny.

Deweloperzy nie zwalniają tempa budowy kolejnych inwestycji

Liczba rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji oraz pozwoleń na kolejne budowy ciągle jest wysoka. Dzieje się tak pomimo tego, że mamy obecnie dość trudną sytuację na rynku kredytów hipotecznych. Banki mają coraz większe oczekiwania co do klientów i coraz mniej chętnie udzielają kredytów mieszkaniowych. A popyt na nowe mieszkania nie spada. Z danych REAS-a wynika, że poza Łodzią i Poznaniem, na wszystkich głównych rynkach sprzedaż mieszkań w drugim kwartale 2016 r. była wyższa niż w poprzednim. Rośnie też liczba wprowadzanych do sprzedaży lokali, ponieważ deweloperzy starają się zaspokoić wysoki popyt.

 Warto wiedziećRosną marże kredytów hipotecznych 

Firmy deweloperskie powinny jednak być ostrożne, przecież dobra passa nie trwa wiecznie. Z jednej strony zagrożeniem dla popytu na nowe mieszkania jest sytuacja na rynku kredytowym, ale z drugiej nie bez znaczenia są działania państwa. Działania rządu mają bowiem coraz większy wpływ na rynek. Wprowadzenie podatku bankowego spowodowało skokowy wzrost marż kredytowych (o 0,3–0,5 pkt proc.), a co za tym idzie – spadek zdolności kredytowej. Obecnie wszyscy czekają na rozstrzygnięcia w sprawie kolejnego pomysłu – programu Mieszkanie Plus. Na razie wciąż znamy tylko ogólne jego założenia i nie wiadomo, w jakim zakresie utrudni on życie deweloperom.

Póki co rynek pierwotny broni się klientami kupującymi mieszkania w celach inwestycyjnych. W niektórych inwestycjach deweloperskich odsetek osób kupujących nieruchomość za gotówkę przekracza dwie trzecie, a duża część mieszkań trafia potem na rynek najmu. Inwestorzy traktują to jako alternatywę dla obligacji skarbowych i bankowych lokat, które – przy historycznie najniższych stopach procentowych – nie dają wiele zarobić. Ale jeśli inflacja wzrośnie, to za nią pójdą stopy procentowe i bezpieczne oszczędzanie w banku lub na obligacjach może wrócić do łask. 

 PolecamySzczegóły rządowego programu mieszkaniowego – „Mieszkanie Plus" 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom