Główna przyczyna wzrostu marż kredytów hipotecznych jest dosyć nietypowa.
– Od września Bank BPH zaprzestał udzielania kredytów hipotecznych. Ponieważ dotychczas proponował klientom bardzo niską marżę to brak tej oferty na rynku znacząco wpłynął na wzrost średniej marży – mówi Jarosław Sadowski, ekspert Expandera. Bank BPH proponował bardzo niską marżę dla kredytów, które pokrywały nie więcej niż 80 proc. wartości nieruchomości. Decyzja banku o wycofaniu z oferty kredytów hipotecznych wynika z planowanego podziału banki i przejęcia jego części przez Alior Bank.
– Kolejną przyczyną wzrostu średniej marży kredytów hipotecznych są zmiany w mBanku. Instytucja ta od września udziela tego typu kredytów tylko za pośrednictwem mBanku Hipotecznego. Przy okazji została wprowadzona niewielka podwyżka marż, która również wpłynęła na średnią – dodaje ekspert.
W ostatnim czasie pojawiła się również bardzo dobra informacja dla osób planujących budowę domu na działce rolnej. Banki ponowie zaczęły finansować takie budowy. Weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy, która wywołała problem. Jednak należy pamiętać, że nadal istnieją pewne trudności w tym obszarze. – Wciąż trudno jest uzyskać finansowanie, jeśli powierzchnia działki rolnej jest większa niż 3 000 mkw. Przyczyną niechęci banków są ograniczania w sprzedaży takich gruntów, co wprowadziła wspomniana już ustawa. Tego nowelizacja bowiem nie zmieniła – dodaje Jarosław Sadowski.
Marże i oprocentowanie kredytów w złotych, z wkładem własnym 25%
Kredyt na kwotę 300 tys. zł, o pozycji decyduje koszt kredytu
Marże i oprocentowanie kredytów w złotych, z niskim wkładem własnym 10%
Kredyt na kwotę 300 tys. zł, o pozycji banku w tabeli decyduje koszt kredytu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?