Historia choinki, czyli o korzeniach świątecznego drzewka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Legendy o choinceLegendy o choince są różne, ale każdej miło się słucha.
Legendy o choinceLegendy o choince są różne, ale każdej miło się słucha. Alexas_fotos (pixabay.com)
Dawno, dawno temu, w XV wieku mieszkańcy Alzacji, historycznej krainy we Francji, przynosili przed gwiazdką drzewka iglaste i je przystrajali. Potem tradycja została zapomniana, ale wróciła ze zdwojoną mocą. Ta moc trwa do teraz.

Legend o choince jest wiele. Skąd wzięło się to drzewko w naszych domach, nie do końca wiadomo. Opowieści jest kilka.

Zobacz, ile kosztuje wypożyczenie choinki na Boże Narodzenie

Źródło: Polska Press/x-news

Choinka w legendzie o świętym Bonifacym

Święty Bonifacy był mnichem. Nawracał niemieckich pogan. Pewnego dnia ściął wielki dąb. Ten dla tamtejszych ludów był drzewem o cudownych właściwościach. Gdy dąb spadł na ziemię, zniszczył wszystkie drzewa i inne rośliny wokół. Została tylko mała choineczka. Święty Bonifacy zauważył, że ta choineczka jest silniejsza od dębu, a poza tym jest wiecznie zielona. To tak, jak wieczny jest Bóg ofiarujący każdemu człowiekowi wieczne życie. Na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku w naszych mieszkaniach gości to drzewko iglaste. 

Dowiedz się: Skąd wzięła się tradycja ubierania bożonarodzeniowego drzewka 

O niedźwiedziu

Według innej legendy to niedźwiedź odkrył choinkę. Gdy zwierzęta wyruszyły do żłóbka, by przywitać maleńkiego Jezusa i Jego rodzinę, każde przygotowało podarunek dla Chrystusa. Tylko niedźwiedź nie miał nic. Było mu wstyd. To dlatego po drodze do stajenki wyrwał choinkę. W drodze choinka zmokła, zrobiły się na niej sople, które mieniły się w słońcu i w księżycu. Świętej rodzinie tak spodobało się magiczne drzewko, że stało się symbolem świąt.

O drwalu

Mniej znana jest legenda o choince i drwalu. – Pewien drwal co roku przed świętami przynosił z lasu do domu różne drzewka – opowiada Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Co roku wybierał różne drzewka, ale nigdy jego wybór nie padł na choinkę. Ona przez cały czas stała smutna i samotna w lesie. To dlatego, gdy drwal się zorientował, zaprosił choinkę do domu i ją pięknie przystroił. Od tamtej pory my także co roku zapraszamy choinkę do domu i ją pięknie ubieramy.

Każda ozdoba choinkowa to symbol

Teraz na świątecznym drzewku wieszamy bombki, ale przed laty były to także ciastka, czekoladki, owoce, kolorowe opłatki i słomiane łańcuchy. Każda ozdoba na choince miała inne znaczenie. Jabłuszka miały nam przypomnieć o rajskim owocu. Dzwoneczki zwiastowały dobre nowiny. Aniołki na choince chroniły dom przed złymi mocami. Gwiazda betlejemska naprowadzała zbłąkanych wędrowców na dobrą drogę. Łańcuchy miały dwojakie znaczenie. Stanowiły symbol zniewolenia ludzi grzechem jak kajdanami, a jednocześnie pokazywały, jak silne są więzi rodzinne.

Przeczytaj: O symbolice świątecznych ozdób choinkowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom